Migracja z Joomla 1.5 do 2.5 lub 3.x

Arkadiusz Meszka    1 lipca 2014 | Ostatnia modyfikacja: 7 stycznia 2017

Jeśli posiadasz stronę na Joomla 1.5, powinieneś rozważyć jej migrację. System ten nie jest wspierany od końca 2012 roku. Joomla 1.5 posiada luki w zabezpieczeniach, w ciągu ostatnich kilku miesięcy mieliśmy styczność z ponad 10 włamaniami na różne strony zbudowane na tej wersji systemu (na szczęście nie były to strony naszego autorstwa 🙂 ).

Jednak migracja Joomla powinna być zrobiona nie tylko dlatego, że posiada luki w zabezpieczeniach. Wkrótce system przestanie być kompatybilny z coraz większą liczbą hostingów, a wtedy migracja będzie konieczna i będzie na to mało czasu.

Najnowsza wersja Joomla w porównaniu do swojej starszej koleżanki posiada wiele zalet:

  • Wbudowana wielojęzyczność. Na Joomla 1.5 trzeba było stosować zewnętrzne komponenty, które nie działały tak dobrze, jak działa wbudowana wielojęzyczność na nowej Joomli.
  • Panel administracyjny nowej Joomli jest łatwiejszy w obsłudze i dostosowano go do urządzeń mobilnych.
  • Stara Joomla pozwala tworzyć sekcje, a w ramach sekcji kategorie (zapewne pamiętacie, jakie ograniczenia to powodowało i ile trzeba było czasem kombinować, aby osiągnąć pożądany efekt). Na nowej Joomli możne tworzyć kategorie z dowolnym poziomem zagnieżdżenia.
  • Strony oparte na nowej Joomli są szybsze oraz lepiej zoptymalizowane pod Google.

Na co należy zwrócić uwagę, kiedy dokonujemy migracji?

  • Trzeba sprawdzić, jakie komponenty/moduły/dodatki (KMD) stosowane są na migrowanej stronie. Czy znajdziemy te same KMD na Joomla 3? A może uda się znaleźć jakieś zamienniki działające tak samo?
  • Czy na stronie były robione jakieś autorskie przeróbki? Jeśli tak, zastanów się dobrze, czy będziesz w stanie te same przeróbki wdrożyć na nowej Joomli.
  • Jak dokonać migracji? Jeśli strona jest mała, można ją postawić od nowa. Jeśli zaś jest sporych rozmiarów, jest wiele dodatków pomagających w migracji.

Jaki jest koszt migracij? Koszt migracji wynosi zazwyczaj 600-1200 zł netto (stan na lipiec 2014 r., im dłużej się czeka, tym większe koszty). W ekstremalnych przypadkach cena ta jest niższa lub wyższa. Migracja Joomla nie jest zadaniem łatwym i przyjemnym – jeśli posiadasz stronę na tej wersji systemu i nie chcesz męczyć się z migracją – lub po prostu nie potrafisz – skontaktuj się z nami 🙂

Można sobie zadać pytanie – do jakiej wersji Joomla zrobić migrację – 2.5 czy 3.x? Według mnie odpowiedź jest prosta – oczywiście na wersję 3.x. Dlaczego? Joomla 2.5 również przestanie być wkrótce wspierana i trzeba będzie robić kolejną migrację. Co prawda migracja między tymi wersjami (z 2.5 do 3.x) jest zazwyczaj łatwiejsza, ale żadna migracja nie jest zadaniem przyjemnym.

Do twórców stron www – pamiętajcie, że każdy zawód ma jakąś etykę, również nasz. Jeśli widzicie, że klient ma stronę opartą o Joomla 1.5, naszym obowiązkiem jest, aby poinformować o konieczności migracji. Raz zetknąłem się z karygodnym przypadkiem, kiedy webdesigner/webdeveloper wykonał szablon na Joomla 1.5 (która już wyszła dawno z użytku), zamiast najpierw zrobić migrację, a potem dopiero wykonać szablon. W ten sposób klient stracił podwójnie, ponieważ podczas migracji trzeba dostosowywać szablon, co jest dodatkowym kosztem.

Czy jest jakieś pocieszenie w całej tej migracyjnej męce? Tak! A mianowicie, prawdopodobnie już nie będzie trzeba więcej migrować. Po migracji na Joomla 3.x będą wystarczyć tylko aktualizacje, które nie stanowią już większego problemu. Twórcy systemu raczej nie będą już robić skoków, które wymagałyby kolejnego migrowania za 1-2 lata. Trzeba tylko pamiętać, aby regularnie aktualizować system.

Brak konieczności migrowania jednak nie oznacza, że strona będzie działać wieczność. Raz na parę lat potrzebny jest generalny remont – trendy się zmieniają, technologie internetowe się rozwijają, produkuje się też coraz nowocześniejsze urządzenia do oglądania stron. Hakerzy też się uczą. Ale to już nie wina systemu Joomla i niezależnie od tego, w jakiej technologii zbudowana jest strona – zmiany raz na parę lat są konieczne.

Udostępnij wpis
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *