Backup plików w chmurze. Jaki wybrać?

Arkadiusz Meszka    15 grudnia 2022 | Ostatnia modyfikacja: 15 grudnia 2022

Dzisiaj dużo się mówi o potrzebie zabezpieczania danych. Dlatego postanowiłem napisać ten artykuł, żeby przyjrzeć się bliżej zagadnieniu ochrony plików z komputera. W końcu na dyskach twardych przechowujemy olbrzymie liczby zdjęć, dokumentów czy różnego rodzaju projektów, których utrata mogłaby nas zaboleć, a niekiedy narazić naszą firmę na poważny szwank. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest backup w chmurze. Na co jednak zwracać uwagę przy jego wyborze?

Bądź mądry przed szkodą

Na swoim laptopie z pewnością utrzymujesz wiele plików. Mogą to być zdjęcia z wakacji lub innych wydarzeń, o których pamięć chciałbyś zachować jak najdłużej. Być może jesteś grafikiem i Twój dysk twardy aż pęka od wielości projektów – tych zaczętych i tych zarchiwizowanych. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, z pewnością posiadasz w wersji cyfrowej kluczowe dokumenty czy pliki przesłane przez kontrahentów.

Nieważne, kim jesteś – czarny scenariusz, w którym tracisz zgromadzone dane, pewnie nieraz przebiegł Ci przez myśl. Niestety tragedia ma to do siebie, że zdarza się niespodziewanie.

Pewnego dnia Twój dysk twardy zwyczajnie odmawia posłuszeństwa. Innym razem słodki napój rozlewa się po laptopie i skutecznie oblepia podzespoły. Pozostawiony sprzęt na tylnym siedzeniu auta skusi złodzieja, który nie tylko pozbawi Cię cennych plików, lecz także samochodowej szyby. Może się zdarzyć, że na chwilę stracisz czujność i klikniesz w podstawiony przez hakerów link, który zainfekuje Twój komputer i zablokuje dostęp do dysku. Scenariuszy jest wiele. W każdym z nich masz kłopoty.

Mówi się, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią backupy i na tych, którzy dopiero zaczną je wykonywać. Nie ma w tym cienia przesady, ponieważ regularne tworzenie kopii zapasowych w chmurze jest najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia danych z komputera. Rynek podsyła nam różne rozwiązania, jednak warto wybierać te, które gwarantują maksymalną ochronę i są jednocześnie wygodne dla użytkownika. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Backup w chmurze – wybierz najlepszy

Zacznijmy od rzeczy banalnej. Otóż nie każda aplikacja może być kompatybilna z Twoim systemem operacyjnym. Choć w komputerach wciąż króluje Microsoft Windows, to po piętach depczą mu macOS i darmowy Linux. Wybieraj zatem rozwiązania wszechstronne, żeby po ewentualnej zmianie systemu operacyjnego nie mieć przykrej niespodzianki.

Usługa musi zapewniać bezpieczeństwo i to na wielu poziomach. Najlepiej, jeśli kopia zapasowa przed wysłaniem do Data Center będzie dodatkowo szyfrowana przez użytkownika, optymalnie algorytmem AES-256. W ten sposób osoby trzecie, które uzyskałyby nieautoryzowany dostęp do komputera, nie przejmą Twojego backupu. Również Data Center, czyli serwerownia przechowująca kopie plików, musi spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na TIER III oraz TIER IV, jak również na certyfikaty ISO 9001 i ISO 27001. Twój usługodawca to ma? Zatem jesteś w dobrych rękach.

Nie każdy jest wirtuozem informatyki, lecz każdy potrzebuje chronić pliki. Łatwość obsługi programu do backupu jest kluczowa. Nic Ci po zaawansowanym narzędziu, jeśli polegniesz zaraz po jego uruchomieniu. Dobrze, żeby aplikacja pozwalała na automatyczne wykonywanie kopii zgodnie z harmonogramem, który ustalisz. W razie potrzeby powinieneś móc bez przeszkód stworzyć backup na żądanie, a także przywrócić go natychmiast na komputer w wersji z każdego dnia, w którym robiona była kopia. Narzędzie powinno być intuicyjne i czytelne. Inaczej nic z tego nie będzie.

Przesyłając pliki do chmury, potencjalnie narażasz swoje łącze na obciążenie. Dlatego wybieraj usługę, która tworzy kopie zapasowe przyrostowo, czyli aktualizuje wyłącznie zmienione dane. Zmniejszysz dzięki temu ilość wgrywanych zasobów, jak również zarchiwizujesz ich więcej. Jeszcze lepiej, gdy pliki przed wysłaniem na serwer zostaną automatycznie skompresowane, przez co zajmą mniej miejsca i Twoje łącze będzie mogło odetchnąć.

Słowem podsumowania

Nie odkładaj ochrony danych na później. Nagła awaria komputera, atak ransomware czy kradzież sprzętu mogą przydarzyć się każdemu. Zwykle same w sobie są ciężkim ciosem, więc nie dokładaj sobie jeszcze ciężaru. Według specjalistów najlepszym rozwiązaniem jest backup w chmurze, ponieważ zewnętrze urządzenia, takie jak pendrive’y, mogą z czasem odmówić posłuszeństwa, natomiast popularne dyski sieciowe trzeba umiejętnie zabezpieczyć przed zakusami hakerów.

Jednak usługa usłudze nierówna. Wybieraj sprawdzone aplikacje, które spełniają kryteria opisane w artykule. Możesz zwrócić uwagę choćby na Cloud Backup od nazwa.pl, który oprócz wymienionych udogodnień i zabezpieczeń oferuje nielimitowaną powierzchni na kopie, jak również działa w elastycznym modelu rozliczeń, w którym płacisz tylko za wykorzystane zasoby.

Inną dobrą opcją jest Google Drive, niemniej jednak wszystko jest fajnie, dopóki nie potrzeba pomocy ze strony supportu. Usługi Google mają to do siebie, że bardzo trudno jest się skontaktować z człowiekiem po ich stronie w razie potrzeby.

Kolejna opcja to własna chmura do zainstalowania w domu / biurze, jednak w przypadku uszkodzenia lub kradzieży pozostajesz bez kopii zapasowej.

Wybór należy do Ciebie. Jedno jest natomiast pewne – jeśli nie wykonałeś jeszcze żadnej kopii zapasowej, to dzisiaj jest ten dzień, w którym powinieneś to zmienić!

Udostępnij wpis
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

2 komentarzy

  1. KristofArt pisze:

    Bardzo ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach faktycznie często słychać o problemach związanych z brakiem backupu.

  2. kuba pisze:

    Ja ignorowałem temat, aż ostatnio poszedł mi dysk SSD i straciłem wszystkie dane – nie da się odzyskać, nawet w serwisie nie potrafili, a byłem zapłacić każde pieniądze. Co ciekawe, laptop miał dopiero półtora roku. Zawsze wymieniałem tak po 3 latach i jeszcze wszystko działało. Co z tego, że jest gwarancja, jak danych się nie odzyska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *