Jak działa technologia GPS?

Arkadiusz Meszka    20 stycznia 2023 | Ostatnia modyfikacja: 20 stycznia 2023

Dzięki technologii GPS odmieniło się oblicze podróżowania oraz transportu. Kierowcy łatwiej trafiają do celu, firmy są w stanie lepiej monitorować swoje przesyłki oraz położenie flot. Ale czy ktoś z was zadał sobie kiedyś pytanie, jak to właściwie działa? I z jak zbudowane są nadajniki GPS?

Co daje śledzenie GPS? Dlaczego jest potrzebne?

Monitoring GPS pojazdów może być cennym atutem dla firm i organizacji. Wykorzystując monitoring GPS, można uzyskać lepszy wgląd w miejsce pobytu floty i pojazdów pracowników, monitorować zachowania kierowców, poprawić obsługę klienta i wiele innych.

Śledzenie GPS może pomóc w bardziej efektywnym zarządzaniu flotą poprzez dostarczanie w czasie rzeczywistym informacji o lokalizacji pojazdów, prędkości i trasach. Dane te można wykorzystać do ustanowienia wirtualnych granic, takich jak geofencing, oraz do uruchamiania alarmów, gdy pojazdy wjeżdżają na określone obszary lub je opuszczają. Śledzenie GPS można również wykorzystać do monitorowania zachowań kierowców, takich jak nadmierna prędkość, praca na biegu jałowym i gwałtowne hamowanie. Dzięki tym danym można zidentyfikować obszary, w których kierowcy nie spełniają standardów firmy i w razie potrzeby podjąć działania naprawcze.

Dodatkowo, śledzenie GPS może pomóc w poprawie obsługi klienta. Wykorzystując system śledzenia GPS, można zapewnić klientom dokładne informacje o ETA (szacowany czas przybycia) i zagwarantować, że właściwy pojazd zostanie wysłany we właściwe miejsce. Może to pomóc w zwiększeniu zadowolenia i lojalności klientów.

Ale jak działa technologia GPS? Jak to się dzieje, że wiemy, gdzie znajduje się dany pojazd?

Działanie GPS

GPS, czyli Global Positioning System, to system nawigacji satelitarnej służący do precyzyjnego określania położenia obiektów na Ziemi. Składa się on z sieci co najmniej 24 satelitów krążących wokół Ziemi na wysokości około 20 200 kilometrów. Każdy satelita przekazuje na Ziemię sygnały, które są następnie wykorzystywane do triangulacji pozycji każdego obiektu na Ziemi, który jest wyposażony w odbiornik GPS.

Odbiorniki GPS działają poprzez odbieranie sygnałów z co najmniej czterech satelitów i wykorzystują te informacje do obliczenia dokładnej lokalizacji odbiornika. Sygnały emitowane przez każdego satelitę zawierają informacje o jego położeniu i aktualnym czasie. Informacje te są wykorzystywane do obliczenia odległości między satelitą a odbiornikiem. Mając dane z co najmniej czterech satelitów, odbiornik może następnie obliczyć swoją dokładną lokalizację za pomocą procesu zwanego trilateracją.

Odbiornik GPS jest w stanie określić swoją dokładną lokalizację, ponieważ zna dokładną odległość od co najmniej czterech satelitów. Odbiornik wykorzystuje te informacje do określenia szerokości, długości i wysokości geograficznej. Oprócz podawania lokalizacji odbiornika, system GPS może być również wykorzystywany do nawigacji, śledzenia i określania czasu.

Technologia GPS jest wykorzystywana w wielu zastosowaniach, od smartfonów po samochody, a nawet działania wojskowe. Stała się ona integralną częścią naszego życia, pozwalając nam łatwo znaleźć drogę i śledzić nasze działania.

Jak zbudowany jest nadajnik GPS?

Nadajnik GPS składa się zazwyczaj z mikroprocesora, anteny, źródła zasilania oraz odbiornika sygnału nawigacyjnego. Mikroprocesor jest odpowiedzialny za pobieranie sygnałów z odbiornika sygnałów nawigacyjnych, przetwarzanie ich i wysyłanie danych wynikowych do anteny. Antena następnie przekazuje dane do odbiornika. Źródło zasilania dostarcza energii niezbędnej do działania nadajnika GPS.

Odbiornik sygnałów nawigacyjnych składa się z oscylatora, wzmacniacza, filtra i pętli PLL (phase locked loop). Oscylator generuje sygnał, który jest odbierany przez wzmacniacz i filtrowany w celu usunięcia wszelkich niepożądanych częstotliwości. Przefiltrowany sygnał jest następnie przepuszczany przez PLL, który analizuje sygnał i określa częstotliwość sygnału nawigacyjnego. Sygnał nawigacyjny jest następnie wysyłany do mikroprocesora, gdzie jest przetwarzany i wyodrębniane są dane. Dane te są następnie przesyłane do anteny, która przekazuje sygnał do odbiornika. Odbiornik wykorzystuje dane do obliczenia lokalizacji nadajnika.

Aby nadajnik GPS mógł dokładnie określić swoją lokalizację, musi zostać skalibrowany. Kalibracja ta odbywa się za pomocą punktu odniesienia lub stacji bazowej. Nadajnik będzie wtedy wysyłał sygnał do stacji bazowej, który może być wykorzystany do obliczenia jego dokładnej pozycji. Po określeniu położenia nadajnika można go wykorzystać do określenia dokładnej lokalizacji odbiornika.

Podsumowanie

Technologia GPS pomaga osobom indywidualnym i firmom na wiele sposobów. Zdarzy się czasem, że zamiast poprowadzić nas do celu, poprowadzi nas w las. Jednak są to rzadkie przypadki i gdyby nie technologia GPS, świat nie wyglądałby tak, jak obecnie wygląda.

Udostępnij wpis
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *