Czym jest hosting w chmurze?

Arkadiusz Meszka    26 lutego 2023 | Ostatnia modyfikacja: 26 lutego 2023

Pewnie nieraz słyszałeś o hostingu w chmurze. Być może nawet rozważałeś, żeby skorzystać z jego dobrodziejstw. Jednak czy naprawdę wiesz, czym jest wspomniana technologia, jakie ma przewagi nad tradycyjnymi rozwiązaniami i dlaczego warto przenieść swoją stronę www na usługę chmurową? Zadaniem tego artykułu jest odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.

Internetowy wyścig zbrojeń

Internet jest pełnym paradoksu medium. Z jednej strony jest niemal nieskończenie pojemny, a z drugiej robi się w nim coraz ciaśniej. Właściciele serwisów od lat zachodzą w głowę, w jaki sposób zwiększyć swoją konkurencyjność w sieci i zdobyć tym samym przewagę nad licznymi firmami z branży. W tym celu modyfikują ofertę, dbają o nowoczesną szatę graficzną strony www, jak też uruchamiają kampanie marketingowe. Wielu z nich zdaje sobie sprawę z istnienia jeszcze jednego bardzo ważnego czynnika. Jest nim szybkość witryny internetowej. Bez niej wymienione wyżej strategie mogą okazać się nieskuteczne.

Możesz zapytać: co za różnica, czy moja strona będzie się wyświetlać o pół sekundy wolniej lub szybciej? Prędkość jej wczytywania ma większe znacznie, niż myślisz. Badanie “The State of Online Retail Performance”, które zostało opublikowane przez Google, dowodzi, że wolno działający serwis przekłada się na utratę klientów. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, to już pół sekundy opóźnienia przynosi odczuwalny spadek przychodów i wzrost niezadowolenia użytkowników.

Jeśli jesteś posiadaczem witryny internetowej, to nie muszę Ci tłumaczyć, czym jest hosting. Doskonale wiesz, że jest to, mówiąc najogólniej, miejsce w sieci, w którym zostały umieszczone pliki Twojej strony i poczty e-mail. Bez niego nie mogłyby one działać. To właśnie od jakości hostingu w dużym stopniu zależy, jak szybki będzie postawiony na nim serwis. Polskie firmy są coraz bardziej świadome, że od wyboru technologii serwerowej zależeć będzie ich konkurencyjność. Dlatego kładą nacisk na rozwiązanie chmurowe. Przyjrzę się teraz różnicom pomiędzy tego typu hostingiem a jego tradycyjnym odpowiednikiem.

Wznieś się do chmur

Tradycyjny hosting działa na pojedynczym serwerze. Z tej samej maszyny korzystają również inni użytkownicy, którzy podobnie jak Ty wykupili na nim miejsce dla swojej strony www i poczty. Szybkość i stabilność danego serwisu ograniczona będzie przez całkowitą moc serwera. Pamiętaj, że musisz się nią dzielić. Jakie są tego konsekwencje? Gdy któraś ze stron zacznie generować większy ruch i pochłaniać tym samym skończone zasoby maszyny – inne witryny oberwą rykoszetem. Ich działanie zostanie spowolnione lub nawet całkowicie zatrzymane. Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce, gdy serwer ulegnie awarii.

Tymczasem hosting w chmurze jest wolny od tego typu ograniczeń. Działa on nie na pojedynczym serwerze, lecz wykorzystuje moc obliczeniową setek maszyn. Gdy dojdzie do nagłego zwiększenia ruchu na którejś ze stron www, urządzenia zwane load balancerami w mgnieniu oka rozłożą go pomiędzy wolne zasoby w całym klastrze serwerów. Możesz wtedy zapomnieć o nagłych spowolnieniach – Twój serwis będzie działać zawsze z maksymalną możliwą szybkością. Nawet potencjalna awaria lub okresowa konserwacja systemów nie zakłóci ciągłości funkcjonowania.

Jeszcze lepsze efekty osiągniesz, gdy Twój hosting w chmurze będzie zintegrowany z Content Delivery Network (CDN). Technologia ta stanowi sieć geograficznie rozporoszonych serwerów, do których kierowane są zapytania o strony www. Co to oznacza? Gdy mieszkaniec Gdyni odwiedzi Twoją witrynę, to jej statyczne elementy wczytają się z serwera, który znajduje się najbliżej, np. w Gdańsku. Skrócenie fizycznej odległości, jaką musi pokonać informacja, sprawia, że zmniejsza się obciążenie hostingu i Twój serwis działa błyskawicznie z każdego miejsca na świecie. Bonusem jest również lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarce, ponieważ algorytmy Google premiują szybkie strony www.

Taką integrację zapewnia polski dostawca hostingu w chmurze – nazwa.pl, który uruchomił pierwszą sieć CDN w kraju. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ aż 73% zapytań o rodzime serwisy pochodzi właśnie z Polski. Umieszczenie węzłów sieci Content Delivery Network nie tylko na świecie, lecz także w kluczowych polskich miastach przekłada się na zauważalny wzrost szybkości stron w obrębie naszego kraju.

Czy Twoja witryna jest dostatecznie szybka?

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w sieci, to musisz zapewnić swojej stronie internetowej błyskawiczne działanie. Powinna być odpowiednio zoptymalizowana i wolna od spowalniających ją wtyczek. Nie zapominaj jednak o hostingu. Skoro nowoczesne technologie są na wyciągnięcie Twojej ręki, to należy z nich korzystać. Inaczej obudzisz się któregoś dnia daleko za konkurencją.

Zastanawiasz się, czy Twoja strona www działa dostatecznie szybko, czy może jednak warto coś w niej poprawić? Możesz to zweryfikować za pomocą darmowego narzędzie test2speed.com. Nie musisz być informatykiem, żeby zrozumieć otrzymany raport. Dzięki niemu uzyskasz m.in. informacje o tym, jak szybko wczytuje się Twoja witryna z największych miast w Polsce oraz jak wypada na tle innych serwisów.

Do dzieła!

Udostępnij wpis
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

3 komentarzy

  1. czarek pisze:

    To dlatego hosting na nazwie tak ostatnio przyspieszył. Miałem tam stronę z dużym ruchem i jakiś czas temu bardzo przyspieszyła. Ogólnie i tak nie chodziła wolno, ale teraz to ładuje się w tempie mrugnięcia okiem.

  2. dawid pisze:

    Hosting chmurowy to jest przyszłość, tanio wychodzi i można nawet większe serwisy na tym hostować.

  3. Matchoffice Polska pisze:

    Podoba mi się hosting chmurowy.Usługa ta zapewnia wysoką dostępność usług, dzięki redundantnym serwerom i infrastrukturze, co minimalizuje przestojów.
    Tak poza tym, strona internetowa test2speed nie działa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *