Szybkie czyszczenie pamięci podręcznej (cache) w Google Chrome

Arkadiusz Meszka    5 października 2019 | Ostatnia modyfikacja: 6 października 2019

W poniższym tutorialu będę używał pojęć “pamięć podręczna” i “cache” zamiennie. Jest to ta sama rzecz.

Kiedy nadzorujemy zmiany na stronie internetowej, konieczne jest wyczyszczenie cache przeglądarki przed weryfikacją tych zmian. Gdy cache nie jest wyczyszczony, możemy widzieć niewłaściwy rozmiar czcionek, zdjęć, niewłaściwe kolory, a nawet całkiem inny layout, niż powinniśmy.

Jeśli używasz przeglądarki Google Chrome, nie musisz wchodzić w ustawienia przeglądarki i ręcznie czyścić pamięć podręczną. Wystarczy zainstalować ten plugin chrome:

https://chrome.google.com/webstore/detail/clear-cache/cppjkneekbjaeellbfkmgnhonkkjfpdn?hl=pl

Po jego instalacji należy nacisnąć prawym przyciskiem myszy na ikonę, która pojawi się w przeglądarce w prawym górnym rogu i wejść w Opcje, jak na poniższym screenie:

Po wejściu w opcje wtyczkę tę należy skonfigurować tak, jak na poniższym screenie:

I to wszystko. Od teraz wystarczy nacisnąć tę nową ikonkę w przeglądarce lewym przyciskiem myszy i pamięć podręczna przeglądarki zostaje wyczyszczona.

Powyższe ustawienia są optymalne – przeglądarka automatycznie odświeża się, gdy czyścimy cache. Czyści się tylko to, co potrzeba – czyli cache, nie cookies (cache i cookies to dwie różne rzeczy). Dodatkowo Czyści się z całego okresu korzystania, nie z ostatniego dnia czy tygodnia – to jest bardzo ważne.

Kiedy należy czyścić pamięć podręczną?

Gdy ktoś buduje dla Ciebie stronę internetową lub ją modyfikuje i prosi Cię o sprawdzenie zmian, w pierwszej kolejności wyczyść cache. Rób to zawsze, przed każdą weryfikacją zmian na stronie.

Jeśli uważasz, że to zadanie jest zbyt skomplikowane dla Ciebie lub nie masz na nie czasu, oferuję usługę zdalnej instalacji i konfiguracji tej wtyczki. Mogę ją zainstalować na twoim komputerze oraz skonfigurować i nauczyć Cię, jak z tego korzystać. Więcej informacji tutaj.

Udostępnij wpis
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (5 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

3 komentarzy

  1. larx pisze:

    Dzięki. Właśnie ktoś buduje dla mnie stronę i prosi mnie regularnie o czyszczenie cache’u. Nie wiedziałem, że jest taki szybki i prosty sposób.

  2. kamil pisze:

    Nareszcie konkretne objaśnienie problemu. Już mnie głowa bolała od czytania w necie tutoriali.

  3. maciej k pisze:

    Zawsze podsyłam ten artykuł do klientów, dzięki że go stworzyłeś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *