SmartAddons – na pewno nie smart

Arkadiusz Meszka    27 października 2013 | Ostatnia modyfikacja: 27 sierpnia 2016

Wielu twórców stron www działających na systemie Joomla! zetknęło się zapewne z szablonami i dodatkami SmartAddons. Pojedyncze dodatki czasami spełniają oczekiwania i warto w nie zainwestować. Z kolei kupowanie dostępu do pobrania dwóch lub więcej szablonów wraz ze wszystkimi dodatkami do nich to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Objaśnię na przykładzie szablonu SJ World News przeznaczonego na system Joomla 2.5, współpracującego z komponentem K2.

Pierwszym problemem, z jakim zetknąłem się, było zniekształcanie zdjęć na stronach kategorii artykułów. Okazuje się, że w wersji demo wygląda to pięknie, bo wszystkie artykuły mają niemal identyczne proporcje, aby się nie zniekształcać. Z supportu odpisali, że wszystkie obrazki muszą być w tych samych proporcjach i oni nie mogą nic zrobić.

Kolejny błąd – moduł SJ Module Tabs, w którym możemy umieścić kilka modułów i przełączać między nimi, również nie działa poprawnie. Konfiguracja jest identyczna, jak w quickstart package, gdzie wszystko jest idealnie dograne. Mimo to, przełączanie między modułami nie jest możliwe (nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi od supportu w tej sprawie).

Inny problem jest z rozłożeniem pozycji w szablonie. Wybierając pozycje, mamy między innymi do wyboru left_bottom oraz left_top, które przypisane są do szablonu SJ World News. Jednak kiedy je wybierzemy, nic się nie dzieje, gdyż aby umieścić coś na lewej pozycji, trzeba wybrać pozycję left, która nie jest przypisana do żadnego szablonu. Możecie to zobaczyć na zdjęciu poniżej.

pozycjelewe

Co na to ludzie z supportu?

“We’re sorry. This template hasn’t “Left_top” and “left_bottom” positions. It has only “Left” position” (Przepraszamy, szablon nie ma pozycji “Left_top” i “left_bottom”. Posiada tylko pozycję “left”.

Jak zauważyliście na rysunku, szablon ma też pozycje left1 i left2, które także nie działają.

To jeszcze nie koniec błędów w paczce. Następny moduł dołączony do szablonu – SJ K2 Extra Slider także nie działa, jak powinien. W ustawieniach możemy wybrać dowolną liczbę kolumn i rzędów. Niemniej jednak ustawianie newsów w kolumnach nie działa. Jeśli wybierzemy 3 kolumny i 3 rzędy, będziemy mieć 9 obrazków w 1 kolumnie.

Następny niedziałający poprawnie moduł – So K2 Slider. Mimo poprawnej konfiguracji (identycznej z quickinstall package) wyświetla tylko 1 newsa, niezależnie od liczby newsów, jakie ustawimy do wyświetlenia.

Kilka problemów miałem też na szablonie SJ News, który działa na Joomla 3.1 i został wydany niedawno.

Jaki problem najbardziej mnie zirytował? Paczka instalacyjna zawiera w sobie ReCaptchę, aby móc chronić się przed spamem. Kiedy jednak uruchomimy ReCaptchę, wyświetla się ona tylko na standardowej stronie rejestracji.

Problem w tym, że SJ News zawiera też rejestrację w wyskakującym okienku, którą twórcy chwalą się w wersji demo – http://demo.smartaddons.com/#sj-news (u góry po prawej).

Kiedy jednak włączymy ReCaptchę, musimy zrezygnować z tej opcji rejestracji, ponieważ ReCaptcha nie wyświetla się w tym okienku i kiedy użytkownik wypełni wszystkie pola i wciśnie “Zarejestruj”, otrzyma komunikat, że captcha nie może pozostać pusta i zostaje przekierowany na standardową stronę rejestracji. A każdy wie, że bez captchy nie obejdzie się, kiedy umożliwiamy użytkownikom rejestrację na naszej Joomli, gdyż wtedy zaleje nas spam.

Kiedy napisałem o tym do supportu, odpisali, że mogę poprosić o “custom work” – czyli aby zrobili mi to za pieniądze.

Ponadto w szablonie SJ News było wiele pomniejszych błędów, które naprawiłem sam lub z pomocą supportu.

Co najgorsze, czasami trzeba czekać 4-5 dni, aż odpowiedzą.

Jest to pierwsze moje negatywne doświadczenie związane z korzystaniem z gotowych rozwiązań. Korzystałem z produktów wielu innych firm piszących szablony i dodatki na Joomla i zawsze byłem zadowolony z rezultatów.

Niemniej jednak mimo wielu błędów, które napotkałem, szablony te i dołączone do nich dodatki mają również wiele pozytywnych cech. Przede wszystkim dzięki odpowiednim suffixom możemy mocno zróżnicować graficznie witrynę za pomocą nadawania różnego wyglądu modułom.

Ponadto zazwyczaj mamy do wyboru kilka wersji kolorystycznych i w łatwy sposób możemy w panelu admina manipulować czcionkami i innymi elementami szablonów (jednak użycie Google Fonts w języku polskim wymaga ingerencji w kod szablonu).

Podsumowując – chcecie budować stronę na gotowym szablonie? Dobrze zastanówcie się, czy SmartAddons będzie odpowiednim rozwiązaniem. Warto zajrzeć na ich support forum (jeśli mamy dostęp) i sprawdzić, czy przy danym szablonie jest dużo błędów i problemów. Niezbędna jest też dobra znajomość HTML i CSS, gdyż przy naprawie niektórych błędów trzeba ingerować w kod.

Jeśli już zdecydujemy się na SmartAddons, warto skorzystać z opcji quickstart package. Jest to znacznie szybsze i wygodniejsze niż instalowanie oddzielnie szablonu i wszystkich dołączonych dodatków, gdyż wtedy błędów i problemów jest najwięcej.

Chętnie dowiedziałbym się, jakie Wy macie doświadczenia ze SmartAddons.

Udostępnij wpis
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

2 komentarzy

 1. olo pisze:

  Szkoda, że nie przeczytałem tego wcześniej. Z polskimi fontami faktycznie jest problem – nie wiem gdzie to zmienić. Na ich szablonach (testuję 4) nie chodzi DPCalendar, tzn. moduł z wydarzeniami nadchodzącymi można odpalić, nie widać jednak całego kalendarza. W komentarzach pod K2 nie widać google captcha. Tak jakby szablon nie przewidział, że może być jeszcze jakieś pole przed przyciskiem “wyślij”…

 2. GK pisze:

  Szkoda, ze trafiłem tu dopiero teraz. Chciałbym napisać, że SJ World News to jest jeszcze mały pikuś przy innych – ostatnio zapadła decyzja o zmianie. Ten nie ma RWD tylko wersję mobilną i ogólnie sporo rzeczy jest już nie bardzo na czasie. Wybór padł na Financial II, mimo wszystko podobny do SJ World News (wiadomo jak czytelnicy reagują kiepsko na zmiany), ale jednak już nowszy z pełnym RWD. Pierwszy problem z quickstartem – instalacja na kei.pl w którymś momencie jest przerywana. Kilka razy próba i za każdym razem to samo. No nic, sprawdzam na jakimś darmowym przeszła. Uffff. No to spontan, usuń folder instalation, idź do strony głównej i ZONK – biały ekran z informacją o braku jakiegoś pliku .css O_O W instalce nie ma, w drugiej nie ma no to cóż – siup utworzę pusty. No działa. Ale nie do końca. Ikonki social nie chcą za nic się pojawić :/ Obrazki z artykułów zamiast wyświetlić się w jakim slimboxie czy podobnie wyświetlane są w tej samej karcie. Joomgallery za nic nie chce wypluć slimboxa i też otwiera obrazki w nowej karcie, a DJ Classiefields nie załaduje zdjęć produktów bo MooToolsa nie ma O_O
  Support zasugerował, że źle mi się pobrało coś :/ No litości… 5x? Sadzałem już ten szablon na kilku darmowych i płatnych hostingach żeby przetestować. Zawsze lipa. Jak ktoś się uczy stawiać strony to raczej nie rzeźbi z płatnymi rozwiązaniami tylko na darmowych ćwiczy.
  Pomijam już, że mam jakiś dziwny problem z js, po jakimś czasie przycisk skomentuj przestaje działać :/ No raczej nie tego oczekujemy od płatnego szablonu.
  Akurat porównuję z drugim szablonem i oprócz tych komentarzy padających to reszta jest bez zarzutu. Najnowsze wersje komponentów, najnowsza Joomla, a nie coś postawione w 2014 i od tamtej pory nawet nie sprawdzone czy działa.

  SmartAddons – nie polecam :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *