Skróty klawiaturowe przydatne podczas pracy przy komputerze

Arkadiusz Meszka    27 kwietnia 2019 | Ostatnia modyfikacja: 28 czerwca 2019

Warto nauczyć się kilku podstawowych skrótów klawiaturowych, jeśli pracujemy przy komputerze. Pomagają one zaoszczędzić sporo czasu i zwiększyć wydajność pracy, a także dzięki ich stosowaniu odrobinę mniej męczy się wzrok.

Poniżej zaprezentowane skróty działają w niemal wszystkich aplikacjach komputerowych – przeglądarkach, edytorach kodu, dokumentach tekstowych, arkuszach kalkulacyjnych, programach do obróbki graficznej.

CTRL + C

Służy do skopiowania zaznaczonej / wybranej treści lub plików. Alternatywą jest kliknięcie na zaznaczoną treść prawym przyciskiem myszki i wybranie opcji “kopiuj”.

CTRL + V

Pozwala na wklejenie skopiowanej wcześniej treści lub plików. Alternatywą jest kliknięcie prawego przycisku myszy i wybranie opcji “wklej”.

CTRL + X

Służy do wycinania treści lub plików. Jego działanie jest takie samo jak CTRL+C z tą różnicą, że zaznaczona / wybrana treść jest usuwana i przenoszona tam, gdzie ją wkleimy (za pomocą skrótu CTRL + V).

CTRL + F

CTRL + F to jeden z najprzydatniejszych skrótów klawiaturowych, jaki znam. Służy on do wywołania wyszukiwarki kontekstowej. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić minuty, a w przypadku większych zasobów treści nawet godziny.

W przeglądarce, gdy wywołamy tym skrótem wyszukiwarkę i wpiszemy w niej coś, na danej stronie internetowej podświetlony zostanie wyszukiwany fragment tekstu i okno przeglądarki automatycznie przescrolluje do tego miejsca.

CTRL + A

Służy do zaznaczenia całego tekstu / wszystkich elementów w dokumencie / edytorze tekstu lub folderze. Pozwala też na zaznaczenie wszystkich warstw w Photoshopie (i prawdopodobnie innych programach graficznych).

CTRL + Tab

Skrót ten służy do przemieszczania się między kartami. W przeglądarce jego użycie pozwala na przejście do nowej karty, jeśli inne karty są otwarte.

CTRL + P

Jest to najszybszy sposób, aby coś wydrukować. Gdziekolwiek jesteśmy – w dokumencie tekstowym, na stronie internetowej, w arkuszu – naciśnięcie CTRL + P spowoduje, że będziemy mieć możliwość wydrukowania danej treści (lub zapisania jej w formie PDF, jeśli nie mamy podłączonej drukarki).

CTRL + B

B stanowi tutaj skrót od słowa “Bold”. Służy do pogrubiania tekstu. W edytorach tekstu owija on zaznaczony tekst znacznikami <b> lub <strong>.

CTRL + I

I stanowi tutaj skrót od “Italic”. Służy to przeformatowania tekstu na kursywę. W edytorach kodu zaznaczony tekst zostanie owinięty znacznikiem <i> (italic) lub <em> (emphasize).

CTRL + N

Skrótem tym możemy otworzyć nowy dokument / nowy arkusz kalkulacyjny / nowy pusty pliki w programie graficznym. Znacznie wygodniejsza opcja, niż szukanie tego w menu kontekstowym.

CTRL + Z

Służy co cofnięcia się. Czyli jak wpisaliśmy słowo w edytorze, naciśniemy CTRL + Z, to słowo zostanie usunięte. Jak wykonamy czynność w Photoshopie, naciśniemy CTRL + Z, czynność zostanie cofnięta.

CTRL + T

W przeglądarkach internetowych skrót CTRL + T pozwala na otwarcie nowej, pustej karty.

Shift + Delete

Usuwa na stałe dany element. Gdy mamy jakiś plik do usunięcia i nie chcemy go przenosić do kosza, lecz usunąć permanentnie, należy użyć skrótu Shift + Delete.

Shift + Enter

Naciśnięcie klawisza Enter powoduje w edytorach tekstu, że tworzymy nowy akapit. Gdy chcemy zrobić nową linię, nie zaś nowy akapit, stosujemy skrót Shift + Enter.

ALT + CTRL + Delete

Skrót ten jest znany chyba każdemu użytkownikowi Windowsa. Gdy jakiś program nam się zawiesi lub coś przestaje działać na systemie Windows, tym skrótem możemy podejrzeć aktualne procesy / otwarte programy i przerwać / zamknąć je.

Za pomocą tego skróty możemy też przejść do ustawień, które programy powinny się uruchamiać wraz z uruchomieniem systemu:

Powyższe skróty mogą nie działać w niektórych aplikacjach tak, jak to zostało opisane powyżej. Może to wynikać z nadpisania ich przez daną aplikację innymi skrótami lub zmianą ustawień systemu danego komputera.

Zaprezentowane skróty klawiaturowe to podstawowe skróty przydatne w codziennej pracy. Skrótów klawiaturowych jest znacznie więcej, szczególnie skrótów specjalnych dla danych aplikacji / programów komputerowych.

Skróty klawiaturowe / skrótowe komendy dla zaawansowanych

Zajmujesz się kodowaniem stron w HTML lub CSS, albo programowaniem w PHP czy innym języku? Albo wszystko naraz? W tej sytuacji mnóstwo czasu zaoszczędzisz, jeśli twój edytor pozwala Ci na zapisywanie fragmentów kodu i sięgać po nie skrótami klawiaturowymi.

Nie są to de facto skróty klawiaturowe w rozumieniu takim, że naciskam jakieś 2-3 klawisze i coś się dzieje. Działa to na tej zasadzie, że wpisują skrótową, zdefiniowaną komendę, naciskam TAB i powstaje z tego kod – html, css, php, javascript lub inny.

Korzystam z edytora Dreamweaver i tam jest wiele skrótów wbudowanych, a wiele stworzyłem sam. Pisanie kodu CSS, HTML, PHP czy JS dzięki skrótom klawiaturowym stało się znacznie wygodniejsze i robię to szybciej.

Poniżej przykładowe skróty. Część z nich to skróty wbudowane w Dreamweaver, a część to zdefiniowane przeze mnie. Oczywiście to tylko wierzchołek góry lodowej, używam ich w sumie kilkaset.

fwb

font-weight: bold;

fwn

font-weight: normal;

cp

color: $primary ($primary to zmienna zapisana w sass dla głównego koloru).

fl

float: left;

flex

display: flex;
flex-direction: row;
flex-wrap: wrap;
justify-content: center;
align-items: center;
align-content: center;

stylebg

style="background-image: url('');"

wheight

var wHeight = $(window).height();
$('.wheight').css('height', wHeight); 

$(window).resize(function() {
  setInterval(function() {
    var wHeight = $(window).height();
    $('.wheight').css('height', wHeight); 
  }, 500);
});

tac

text-align: center;

Podejrzewam, że większość edytorów kodu posiada funkcję definiowania skrótowych komend. Jeśli chcielibyście kupić sobie dreamweaver, tutaj jest dobra oferta na niego i na cały pakiet Adobe Creative Cloud.

Udostępnij wpis
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (5 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

2 komentarzy

 1. Paula pisze:

  Bardzo przydatna pigułka wiedzy.

 2. bartex pisze:

  Dotychczas nigdy nie używałem skrótów klawiaturowych, ale po przeczytaniu twojego artykułu zacząłem ich używać. Szczególnie CTRL + C, CTRL + V i CTRL + F.

  Dla mnie to jest przełom, po prostu tak jakbym żył bez elektryczności i ktoś mi dał prąd. Szczególnie ta wyszukiwarka CTRL + F, czasami mogę zaoszczędzić sobie kilka minut dzięki znalezieniu od razu tego, co szukałem. Wielkie dzięki.

  Acha, no i CTRL + A też jest przydatne, o wiele wygodniej niż myszą zaznaczać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *