Sklep internetowy – jak zacząć? Jak założyć sklep online?

Arkadiusz Meszka    4 lutego 2020 | Ostatnia modyfikacja: 18 października 2020

Coraz więcej Polaków i coraz więcej ludzi na świecie robi zakupy w internecie. Powodów jest mnóstwo – zaoszczędzony czas, większy wybór towarów, dokładniejszy opis towaru, nierzadko można też kupić taniej, niż w sklepie stacjonarnym.

Chcąc założyć sklep internetowy, idziesz w dobrym kierunku i masz spore szanse na sukces. Jednak zanim ten sukces odniesiesz, należy podjąć kilka decyzji i pewne działania, aby móc ten sklep prowadzić skutecznie i legalnie.

Poniżej przestawiam to w 5 prostych krokach.

1. Otwórz działalność gospodarczą

Aby móc legalnie handlować w sieci, powinieneś otworzyć działalność gospodarczą. Możesz to zrobić samodzielnie, procedury w dzisiejszych czasach są dość proste. Możesz to także zlecić komuś – duże i znane biura rachunkowe oferują otwarcie działalności gospodarczej dla Ciebie.

Jednym z takich biur jest inFakt. Z poniższego linka możesz się za darmo zarejestrować, a jak coś wykupisz, dostaniesz 10% zniżki:

InFakt – 10% zniżki

InFakt za darmo otworzy dla Ciebie działalność i mają mnóstwo ofert dotyczących biura rachunkowego czy programu do fakturowania. Dodatkowo, korzystając z inFakt, możesz zautomatyzować wystawianie faktur. Oferuje to wiele gotowych platform sklepowych, a także platforma WordPress + WooCommerce (więcej na ten temat w dalszej części artykułu).

Otwierając działalność gospodarczą, pamiętaj o tym, aby mieć odpowiednią przestrzeń na przechowywanie towaru (jeśli handlujesz fizycznym towarem należącym do Ciebie, nie na zasadzie dropshippingu lub towarem wirtualnym).

Gdy już otworzysz działalność gospodarczą, czas na podpisanie umowy z operatorem płatności i firmą kurierską oraz na wybór platformy sklepowej. Jest tutaj bardzo szeroki wybór i sam wybór zależy od twojego budżetu, preferencji oraz czasu, który możesz poświęcić.

2. Podpisz umowę z operatorem płatności i firmą kurierską

Niezależnie od tego, jaką metodą i w jakiej technologii budujesz sklep, zacznij już procedurę rejestracji u operatora płatności i negocjuj z firmą kurierską. Może się to trochę przeciągnąć w czasie i lepiej mieć już wszystko przygotowane, niż potem czekać z gotowym sklepem, ponieważ jak już uruchomisz sklep, a nie masz gotowych płatności i metod wysyłki – ponosisz koszty, a sklep nie zarabia.

Jakiego operatora płatności wybrać? Czterej najbardziej popularni w Polsce to PayU, Przelewy24, Tpay oraz Dotpay. Którego najbardziej ja rekomenduję? Na pierwszym miejscu stawiam PayU.

Po pierwsze, gdy pojawiają się jakieś nowe trendy, powszechne stają się jakieś nowe funkcjonalności – PayU wprowadza je jako pierwszy. Po drugie, PayU oferuje płatności cykliczne, co może Ci się kiedyś przydać, mimo iż w chwili uruchomienia sklepu nawet o tym nie myślisz.

Support PayU jest bardzo szybki i formalności są prawdopodobnie najprostsze ze wszystkich operatorów płatności.

Standardowa oferta PayU ma dość wysokie prowizje, ale rejestrując się z tego linka:

PayU – niższa prowizja

Będziesz mieć prowizję o 1% mniejszą (czyli koniec końców bardzo niską) i opłatę wstępną 5 zł zamiast 200 zł. Jest to oferta bardzo korzystna, biorąc pod uwagę popularność i możliwości PayU. Nie jesteś do niczego zobowiązany wobec nas, rejestrując się z powyższego adresu URL.

Korzystając z PayU, oferujesz w swoim sklepie nie tylko szybkie przelewy, ale też Google Pay, Blik czy płatności kartą. A także płatności z konta PayU (coraz więcej ludzi posiada konta PayU).

W kwestii wysyłki – wszystkie firmy kurierskie mają podobne oferty. Jeśli sprzedajesz mały towar (kosmetyki, ubrania, elektronikę), koniecznie zadbaj o to, aby wśród twoich metod wysyłki były paczkomaty InPost. Część kupujących może zrezygnować z zamówienia w twoim sklepie, jeśli w opcjach wysyłki nie będzie paczkomatu. Osobiście niejednokrotnie zrezygnowałem z zakupów, kiedy wśród metod wysyłki nie było paczkomatów InPost.

3. Wybierz platformę dla sklepu internetowego

Platformy Open Source

Jeśli znalazłeś w internecie porady, że aby zaoszczędzić, postaw sobie sklep na Prestashop / Magento / WooCommerce czy innej platformie Open Source – nie jest to do końca prawda.

Są to platformy, które w bazowej wersji są darmowe, ale żeby postawić skuteczny, sprawnie działający, posiadający wszystkie nowoczesne funkcje sklep internetowy na takiej platformie, musisz dysponować budżetem przynajmniej 4000 zł na wstępie (a najlepiej tak 6000-10000). Na jakiś skromniejszy, ale sprawny sklep, około 3000 zł.

Z powyższych platform Open Source najbardziej rekomenduję WooCommerce. Radzę tylko unikać gotowych szablonów i zlecić zrobienie sklepu specjaliście, który zbuduje szablon. A jeśli koniecznie chcesz gotowy, zwrócić uwagę na prędkość sklepu z wersji demo i na to, aby był kompatybilny z najnowszą wersją systemu WordPress.

Tutaj można kupić mnóstwo dobrych pluginów pod WooCommerce, które sprawią, że sklep będzie mieć wszystko, co powinien i będzie to relatywnie tanie.

Nie jestem przeciwnikiem innych platform typu Prestashop czy Magento, jednak są to platformy trudniejsze w programowaniu oraz ze znacznie droższymi modułami.

Decydując się na platformę Open Source musisz się też liczyć z tym, że zbudowanie sklepu trochę potrwa. Przynajmniej miesiąc, z reguły 2-3 miesiące (biorąc pod uwagę konsultacje, poprawki itd.).

Nie oznacza to jednak, że korzystanie z platformy Open Source to same minusy. Są też plusy, i to niemałe. Największym jest to, że nie musicie ponosić opłat co miesiąc. W platformach gotowych, o których napiszę poniżej, aby mieć w pełni funkcjonalny sklep, z reguły trzeba zapłacić około 200 zł miesięcznie. W platformie Open Source jedynie hosting co roku oraz ewentualnie przedłużenie gwarancji raz na rok / dwa lata.

W platformach Open Source taniej również wychodzi zrobienie własnego, unikalnego designu, niż w platformach gotowych. Jest znacznie mniej specjalistów, którzy tworzą szablony / dodatki do sklepów na gotowych platformach. Dlatego też ceny są znacznie wyższe.

Kolejną zaletą jest to, że masz całkowitą kontrolę na kodem sklepu (a raczej ma ją programista, który go dla Ciebie robi). Dzięki temu, gdy pojawi się jakieś nowe narzędzie na rynku, łatwiej i szybciej zintegrujesz je ze swoim sklepem, niż w przypadku gotowych platform, które mogą potrzebować czasu na dostosowanie.

W platformie Open Source musisz zatroszczyć się o własny hosting. Na szczęście obecnie sytuacja jest dość ułatwiona, ponieważ są dwie oferty hostingowe w Polsce, które bez problemu obsłużą sklep internetowy, nawet duży. Pierwsza to dhosting, druga to home.pl – ten pakiet.

Dhosting wychodzi taniej i ogólnie bardziej się opłaca, szczegóły w tym artykule:

Jaki hosting wybrać

Dawniej jedynym sensownym rozwiązaniem był serwer VPS lub dedykowany, co wiązało się z bardzo dużymi kosztami i koniecznością zatrudniania dodatkowych osób do zarządzania serwerem.

Pokrótce podsumuję wady i zalety platform Open Source.

Zalety

 • Całkowita kontrola nad kodem źródłowym.
 • Własny design mniejszym kosztem.
 • Brak opłat miesięcznych.
 • Relatywnie łatwa rozbudowa o inne funkcje niesklepowe (dotyczy tylko platformy WP + WoCommerce).

Wady

 • Duży koszt jednorazowy (jeśli chcesz mieć to zrobione dobrze).
 • Konieczność wykupienia hostingu i opłacanie go co roku.
 • Konieczność znalezienia dobrego wykonawcy (co nie jest łatwe, w branży IT jest obecnie mnóstwo firm nie zatrudniających kompetentnych ludzi i bazujących na podwykonawstwie / outsourcingu).
 • Brak regulaminu i polityki prywatności, należy zlecić to firmie prawniczej lub poprosić wykonawcę sklepu, aby się o to zatroszczył.

Gotowe platformy sklepowe

Z gotowej platformy sklepowej warto skorzystać, jeśli nie chcesz na początek wydać bardzo dużych pieniędzy (wolisz płacić w mniejszych ratach, niż od razu wydać kilka / kilkanaście tys. złotych), a chcesz mieć wszystko, co powinien mieć nowoczesny sklep internetowy. Wszelkie narzędzia marketingowe, analityczne, płatności internetowe, integracje wysyłkowe. I nie chcesz martwić się o utrzymanie hostingu lub serwera dedykowanego.

W reklamach gotowych platform sklepowych nierzadko możemy znaleźć informację, że uruchomienie sklepu internetowego zajmuje 5, albo 15 minut. Nie jest to prawdą. Od podjęcia pierwszego kroku minie kilka dni / tygodni, zanim twój sklep faktycznie ruszy. Dlaczego? Dlatego, że musisz zatroszczyć się o:

 1. Podpisanie umowy z firmą kurierską
 2. Podpisanie umowy z operatorem płatności (więcej o tym niżej)
 3. Zrobienie sesji zdjęciowej dla twoich produktów (nie w każdym wypadku)
 4. Wstawienie produktów do sklepu
 5. Zweryfikowanie regulaminu i polityki prywatności

Jeśli się postarasz i dobrze zorganizujesz, w 2-3 dni uruchomisz już sklep internetowy z podstawową ofertą produktową.

W gotowej platformie sklepowej nie musisz się martwić o to, czy sklep działa poprawnie, czy wykonawca czegoś nie pominął, nie uszkodził. Masz pewność, że sklep będzie działać. A gdy coś jest nie tak, masz dostępny szybki support telefoniczny / chat / e-mail.

Jaką platformę wybrać?

Budowałem / pomagałem budować / uruchomić mnóstwo sklepów, Open Source oraz na gotowych platformach. Rozmawiałem też z wieloma właścicielami sklepów internetowych. Najbardziej chwaloną, najbardziej stabilną i najszybciej działającą gotową platformą jest RedCart,

Z poniższego linka możecie zarejestrować się ze zniżką 8% (sama rejestracja jest bezpłatna, późniejsze wykupienie odpowiedniego pakietu będzie ze zniżką):

RedCart – 8% zniżki

RedCart ma wszystkie funkcje, jakie mają inne gotowe platformy (Shoper, Shopify itd.), czyli integrację ze wszystkimi popularnymi platformami dot. płatności, wysyłki, księgowości. Jest mnóstwo szablonów do wyboru (ale większość płatne, jednak kosztują niewiele). Przerabianie bazowych szablonów także jest bardzo łatwe i intuicyjne.

Dodawanie produktów w tej platformie jest szybkie i łatwe. Cały proces zakupowy został dobrze przemyślany i kupujący nie jest “męczony” na ścieżce od dodania do koszyka do złożenia zamówienia.

RedCart posiada również bardzo dobrą integrację z Allegro, Ebay i innymi, mniej popularnymi platformami (np. E-Mag, Carrefour).

Jest możliwość uruchomienia programu lojalnościowego, gromadzenia maili i kampanii newsletterowych. W cenie jest RODO (polityka prywatności, regulamin), gotowe integracje z Facebookiem, Google Analitycs, możliwość uruchomienia prostego lub zaawansowanego bloga. Wyszukiwarka w sklepie jest bardzo szybka i intuicyjna, ułatwi zakupy twoim klientom.

Support jest bardzo pomocny i bardzo szybko odpowiada na wszelkie zapytania. W przeciwieństwie do niektórych platform tego typu, tutaj nie ma żadnych ukrytych opłat i od początku wiesz, na czym stoisz.

Poza standardową ofertą sklepu internetowego RedCart oferuje coś jeszcze – możliwość uruchomienia sklepu internetowego z już umieszczonym towarem, na zasadzie dropshippingu. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz mieć sklep internetowy, ale nie masz pomysłu, czym handlować.

Drugą platformą, która jest dość podobna pod względem funkcji i ceny do RedCart, jest SkyShop. SkyShop ma jedną przewagę nad RedCart – kreator wyglądu jest tam zrobiony bardziej intuicyjnie. Ponadto, są tańsze abonamenty. W Redcart jest albo 19 zł, albo 190 zł, nie ma nic pomiędzy.

Zarówno w SkyShop, jak i RedCart masz szansę relatywnie szybko i niewielkim kosztem uruchomić fajny sklep internetowy.

Poniżej wady i zalety gotowych platform sklepowych.

Zalety

 • Dokumenty prawne masz już w pakiecie (nie wszędzie, ale w RedCart tak).
 • Sklep uruchomiony znacznie szybciej, niż w przypadku budowy na platformie Open Source (lub autorskiej).
 • Przy wykupieniu odpowiedniego pakietu masz wszystko, co powinien sklep posiadać, bez dodatkowych kosztów / konieczności przeprowadzania dodatkowych prac przez programistę.
 • W przypadku RedCart możesz otworzyć sklep od razu z towarem.
 • Szybkie wsparcie w razie problemów.

Wady

 • Musisz płacić abonament co miesiąc.
 • Nie ma dostępu do kodu źródłowego sklepu.
 • Zrobienie własnego, unikalnego designu może być bardziej kosztowne.
 • W niektórych platformach ukryte opłaty, o których dowiadujemy się po czasie.

Autorski silnik sklepu internetowego

Poza platformami open source i gotowymi platformami sklepowymi, jest też opcja, aby postawić sklep online na autorskim silniku. Zlecić firmie specjalizującej się w takich zadaniach, aby stworzyła silnik sklepu od podstaw, np. w oparciu o PHP lub Python.

Opłaca się to jednak tylko wtedy, kiedy sklep ma mieć unikalne funkcje, których nie znajdziemy w żadnej gotowej platformie. Sytuacja taka zdarza się przysłowiowy raz na milion i prawdopodobnie nie będziesz chcieć iść w tym kierunku. Sklep na autorskiej platformie to z reguły koszt około 30-50 tys. zł. I jesteś całkowicie zależny od firmy, która ten silnik stworzy.

4. Zadbaj o aspekt prawny sklepu

Jeśli wybierzesz RedCart opisany powyżej, nie musisz się o to martwić, w pakiecie masz już RODO (polityka prywatności, regulamin, zgody przy zamówieniach itd.). Jeśli zlecasz budowę sklepu, należy się to zatroszczyć. Jest mnóstwo kancelarii oferujących takie usługi. Dokumenty potrzebne do legalnego uruchomienia sklepu to z reguły koszt około 600-800 zł netto.

Odradzam kopiowanie dokumentów prawnych z innych sklepów. Jeśli w takim dokumencie jest błąd i ten błąd skopiujesz, sam ponosisz odpowiedzialność za to – nie firma prawnicza, która stworzyła oryginał, który skopiowałeś. Dodatkowo, jest to kradzież / naruszenie praw autorskich.

5. Zleć pozycjonowanie i kampanię reklamową

Startując z nowym sklepem internetowy, musisz zaplanować sobie przynajmniej 500-1000 zł miesięcznie na pozycjonowanie i kampanie reklamowe (Google Ads, kampanie Facebook, inne kampanie). Konkurencja wśród sklepów internetowych jest ogromna i jeśli nie oferujesz unikalnego, pożądanego, jedynego w swoim rodzaju towaru i nie zadbasz o promocję, utoniesz w gąszczu innych ofert i prawdopodobnie po kilku miesiącach twoje przedsięwzięcie zakończy się fiaskiem.

Nawet z unikalnym i bardzo atrakcyjnym towarem może Ci się nie udać, jeśli nie zadbasz choćby o podstawową promocję w sieci, zorganizowaną przez profesjonalistów.

Jeśli szukasz dobrej firmy do pozycjonowania / promocji sklepu internetowego, skontaktuj się z nami. Nasi partnerzy wyślą Ci (bez żadnych zobowiązań) bardzo korzystną ofertę na pozycjonowanie i kampanie reklamowe, co zwiększy twoje szanse na odniesienie sukcesu.

6. Logiczna i prosta nawigacja

Błędem popełnianym przez większość właścicieli sklepów internetowych jest najpierw tworzenie kategorii, następnie zaś dodawanie produktów. Zazwyczaj część lub nawet większość kategorii nie jest wykorzystywana, albo struktura kategorii jest ciągle zmieniane (co pochłania czas i koszty).

Dlatego najlepiej najpierw dodawać produkty – gdy widzimy, że nie ma istniejącej kategorii dla danego produktu, albo można utworzyć dodatkową – wtedy ją tworzymy. Wtedy mamy pewność, że nie będzie zbędnych kategorii, a także nie stracimy czasu na tworzenie pustych kategorii.

W zakresie prostej nawigacji warto zadbać o filtry. Filtrowanie produktów znacznie ułatwia wyszukiwanie i znalezienie dokładnie tego, czego klient potrzebuje. Wyobraź sobie sklep z telewizorami, gdzie nie możesz przefiltrować produktów po rozmiarze telewizora. Albo sklep z zabawkami, gdzie nie ma filtra wg wieku dziecka (w tym drugim przypadku spotkałem takie sklepy i niestety z tego powodu nie dokonałem w nich zakupu).

7. Przygotuj się na naukę i uzbrój się w cierpliwość

Żaden sklep internetowy nie działa w ten sposób, że zalogujesz się do panelu zarządzania po raz pierwszy i już będziesz umieć wszystko zrobić. Niezależnie, jak intuicyjny i prosty jest ten panel, będziesz potrzebować czasu, aby wszystkiego się nauczyć, poznać funkcje, wykorzystywać wszystkie możliwości.

Gdy tworzę sklep internetowy na platformie WP+WooCommerce, zazwyczaj nagrywam instrukcje video, które w przyjazny sposób pomogą się zaznajomić z funkcjami sklepu i obsługą panelu administracyjnego. Jeśli decydujesz się na gotową platformę sklepową, przygotuj się na studiowanie dokumentacji oraz częsty kontakt z pomocą techniczną danej platformy w początkowej fazie obsługiwania sklepu.

Nie da się tego obejść, nawet jeśli miałeś wcześniej do czynienia z inną platformą sklepową. Sklep internetowy nie jest prostą strukturą, dlatego zarządzanie nim nigdy nie jest banalnie proste od razu. Niemniej jednak z czasem zarządzanie stanie się dla Ciebie łatwe.

Podsumowując

Otwierając sklep internetowy, musisz zadbać o 5 rzeczy – działalność gospodarczą (dobrą księgowość), płatności i wysyłkę, odpowiednią platformę pod sklep online, aspekt prawny i promocję. Mimo, iż promocja sklepu jest wymieniona na ostatnim miejscu, jest ona najważniejszym czynnikiem wpływającym na sukces czy porażkę, obok dobrze zrobionego sklepu.

Pamiętaj też, że prawdopodobnie będziesz potrzebować kogoś zatrudnić do pomocy w prowadzeniu sklepu – aby organizować jakieś promocje, wprowadzać ceny zniżkowe, pakować towar, wysyłać, zamawiać nowy, zarządzać magazynem. Szczególnie, jeśli sprzedajesz dużo tańszego towaru na dużą skalę. Samodzielne prowadzenie sklepu (w jedną osobę) jest niemożliwe na dłuższą metę.

Udostępnij wpis
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (6 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

9 komentarzy

 1. siwy pisze:

  Ten RedCart nieźle się prezentuje, nie wiedziałem nawet o tej platformie. Dzięki za cynk.

  Chcę otworzyć sklep internetowy, ale ciężko jest z pozyskaniem kapitału.

 2. tor pisze:

  Ja chciałem shoper z własnym projektem graficznym, to jak już wyciągnąłem od wszystkich ceny, co za ile, to uruchomienie sklepu kosztowałoby mnie około 6 tys. minimum. Funkcji tam jest dużo i podobno łatwo się obsługuje, ale drogo. A mi zależy, żeby sklep miał oryginalny design, który opracowałem z grafikiem.

 3. damian28 pisze:

  Ja na początku nie doceniałem tego, co napisałeś pod koniec, odnośnie promowania. Zanim zacząłem kampanię, sprzedaż była niemal równa 0, sporadycznie jakiś zakup. Jak zaczęliśmy kampanię, która sporo kosztowała, wreszcie sklep ruszył i rozwój się przyspieszył.

  Jak planujecie sklep, w budżecie planujcie marketing i nie oszczędzajcie. Pozycjonowanie też.

 4. Łukasz pisze:

  Shooper obecnie chyba ma najlepszą ofertę i łatwy w obsłudze.
  W obecnych czasach sklep internetowy to podstawa – jeżeli ktoś myśli o zarabianiu większych pieniędzy, a nie ciągnięcia z miesiąca na miesiąc

  • Angor29 pisze:

   Shoper ma najlepszą ofertę? Ostatnio potrzebowałem dorobienia pewnej funkcji do sklepu, nie będę się zagłębiał w szczegóły, chodziło o zmianę w zakresie wysyłki produktów (dostawy towarów).

   Na Shoper tę funkcjonalność wyceniono mi na “około 15k” (około 15 tys. złotych).

   Na Prestashop wyceniono mi zrobienie takiej funkcji między 5 a 12 tys. (pytałem kilka firm).

   Na WooCommerce mniej więcej tak samo jak prestashop.

   Na magento powiedzieli że nie dadzą rady, ale tu pytałem jedną firmę od magento, może kto inny by dał radę.

   W RedCart dostałem wycenę 6 tys. zł.

   To wszystko ceny netto, trzeba dodać VAT.

   Pytałem jeszcze w innej – idosell, ale już czekam na odpowiedź kilka tygodni, chyba o mnie zapomnieli. Kiedyś też ich o coś pytałem, to musiałem się upomnieć i jakiś miesiąc czekałem na ostateczną odpowiedź. Teraz się nie upominam i zobaczymy, kiedy się obudzą.

 5. Grzegorz H. pisze:

  Kopalnia wiedzy, dzięki. Wypróbuję ten sklep do którego dajesz zniżkę 8% i zobaczymy, czy dobrze zadziała. W necie dobrze o nim piszą. Nie słyszałem o nim wcześniej, jak szukałem na temat platform sklepowych.

  Ogólnie miałem handlować najpierw na allegro, ale ostatnio podnieśli podobno znowu jakieś prowizje, co z kimś rozmawiam to mówi że się średnio opłaca. Nie wiem czy to prawda czy nie, mam kapitał to spróbuję z własnym sklepem.

 6. Łukasz pisze:

  Bardzo fajnie porady, ostatnio tez otworzyłem własny sklep. Sklep jest super rozwiązaniem na dodatkowy zarobek, dopiero jak się rozkręci, można przejść na zarabianiu tylko na nim.

 7. maja_23 pisze:

  Bardzo się cieszę, że tu trafiłem. Szukałem informacji, jak zacząć ze sklepem internetowym. Zacząć ze sklepem internetowym nie jest łatwo, ale tutaj tak to opisałeś, że jednak chyba nie zrezygnuję i spróbuję.

  Może nawet uda mi się pozyskać dotację, więc głupio byłoby nie spróbować zacząć ze sklepem internetowym.

 8. Znany Księgowy pisze:

  Witam, wpis pomocy. Szukałam dużo informacji o otwarciu strony internetowej i pozyskiwałem informacje od osób trzecich. Ale po waszych informacjach i radach już wiem jak zacząć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *