Różnica między domeną a serwerem/hostingiem

Arkadiusz Meszka    6 grudnia 2016 | Ostatnia modyfikacja: 27 sierpnia 2021

Piszę ten artykuł dla osób, które nie są ekspertami w tej dziedzinie i potrzebują łatwego i szybkiego objaśnienia, jaka jest różnica między domeną i hostingiem/serwerem, jakie są zależności, jakie są możliwe konfiguracje. Zastosuję tu wiele skrótów myślowych i uproszczeń.

Pojęcia hosting/serwer będę stosować zamiennie, oznaczają z grubsza to samo.

Domena to adres strony internetowej. Np. nasza domena to “clivio.pl”. Sama domena nie wystarczy, aby postawić stronę internetową. Potrzebny jest jeszcze serwer.

Serwer to w bardzo dużym uproszczeniu przestrzeń dyskowa, na której osadzamy pliki i ewentualnie bazę danych naszej strony internetowej, a także w razie potrzeby pocztę e-mail. Kiedy tę przestrzeń dyskową połączymy z domeną, powstaje strona pod określonym adresem.

Najczęściej jest tak, że serwer oraz domenę kupujemy od razu za jednym zamachem, w jednej firmie. Wtedy zazwyczaj płacimy jedną zbiorczą fakturę za obie usługi. Większość firm oferujących hosting/serwery sprzedaje też domeny.

Może jednak zajść sytuacja, że domena kupiona jest w jednej firmie, serwer w innej. Najczęściej ze względu na ceny domen – w jednym firmach są tańsze, w innych droższe.

Załóżmy, że mamy kupioną domenę w firmie nazwa.pl, a serwer wykupiony na cyberfolks.pl.

Na nazwa.pl w ustawieniach domeny należy zmienić rekordy DNS, aby domena działała w połączeniu z hostingiem cyberfolks. Na Cyberfolks wtedy osadzamy pliki strony internetowej i bazę danych i strona działa. Na hekko możemy też utworzyć konta pocztowe powiązane z naszą domeną. Jeśli nasza domena to clivio.pl, to poczta może być biuro@clivio.pl. I zakładamy ją tam, gdzie jest serwer – przestrzeń dyskowa, nie tam, gdzie jest kupiona domena, czyli w tym przypadku właśnie na hekko.pl. Są od tej reguły wyjątki, ale rzadkie i niepraktyczne.

W tej sytuacji należy opłacić faktury, przychodzą nam dwie. Jedna od nazwa.pl za domenę, druga od Cyberfolks za hosting/serwer.

Oczywiście konfiguracje mogą być inne, to tylko przykład. Może być domena kupiona na cyberfolks.pl, a hosting/serwer na home.pl. Domena kupiona na zenbox.pl, hosting na nazwa.pl.

Jeśli jesteśmy właścicielami strony internetowej i przychodzą nam faktury od dwóch różnych firm, trzeba sprawdzić, czy jedna faktura dotyczy domeny, druga hostingu/serwera. Gdy nie mamy pewności, co powinniśmy opłacić, najlepiej skontaktować się z firmą, która budowała dla nas stronę.

Hostingiem, który obecnie najbardziej rekomenduję, jest Cyber_Folks, nazwa.pl oraz dhosting.pl. Więcej informacji, dlaczego rekomenduję ten hosting, jest w tym artykule.

Domeny z kolei najbardziej opłaca się kupować tutaj. Są tutaj bardzo uczciwe warunki zakupu domeny i domeny kupuje się w bardzo rozsądnych cenach. W razie pytań lub wątpliwości można liczyć na sympatyczny i kompetentny support.

Jeśli potrzebujesz konsultacji na temat zakupu domen, hostingu, zachęcam do zapoznania się z ofertą:

Konsultacje online

Udostępnij wpis
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (6 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

2 komentarzy

  1. Szymon Owedyk pisze:

    Takie proste podstawy o SEO, domenie i hostingu, ale naprawdę bardzo cenne. DZięki 🙂

  2. Jan pisze:

    Dziękuję Arkadiusz za dobry post. Post jest napisany prostym i jasnym językiem, i to jest dobrze. Pomógł mi ten post bardzo zrozumieć dużo nowego z tego tematu. Jeszcze bardzo dziękuje za wskazówkę na dobry hosting.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *