Pisanie bezwzrokowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie klawiatury?

Arkadiusz Meszka    5 lutego 2013 | Ostatnia modyfikacja: 5 lutego 2013

Obecnie nietrudno nauczyć się pisać bezwzrokowo na klawiaturze. Jest to tego odpowiednie oprogramowanie, osobiście polecam Mistrza Klawiatury II (chociaż sam uczyłem się na pierwszej wersji programu). Wystarczy trochę determinacji i samodyscypliny oraz kilkudziesięciu lub kilkuset godzin czasu, w zależności od predyspozycji.

Kiedy potrafimy pisać bezwzrokowo na klawiaturze, istotne jest, aby dobrać sobie odpowiedni sprzęt. Nie każda klawiatura jest idealna do tej czynności.

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest rozłożenie przycisków i ich rozmiary. Kluczowymi klawiszami są tutaj backspace, lewy shift, prawy alt, enter i spacja. Dlaczego? Bo właśnie tymi klawiszami najczęściej różnią się klawiatury.

Aby wygodnie nam się pisało i abyśmy nie musieli zbytnio gimnastykować małych palców obu rąk oraz prawego kciuka, warto dopilnować, aby klawisze te miały odpowiednie rozmiary i rozmieszczenie.

Backspace powinien mieć przynajmniej rozmiar jak 1,5 lub dwa przyciski na danej klawiaturze. To samo dotyczy lewego shifta i entera. W obecnych klawiaturach zdarza się, że przyciski te robione są w znacznie mniejszych rozmiarach, co utrudnia ich wciskanie. Można się do tego przyzwyczaić, ale nie jest to zbyt wygodne.

Spacja nie powinna być zbyt szeroka. Kiedy jest za szeroka, prawy alt jest nadmiernie wysunięty w prawo i wymaga to nie lada gimnastyki, aby dostać się do niego prawym kciukiem.

Jednak nie tylko rozmiar i rozmieszczenie przycisków mają znaczenie. Warto też zwrócić uwagę na obszar pod spacją. Natknąłem się raz na klawiaturę, przy której obszar pod spacją był tak wysoko, że utrudniało to naciskanie tego klawisza lewym kciukiem.

Kolejną i ostatnią kwestią, na którą chciałbym zwrócić uwagę, to szerokość klawiatury. Porównajmy szerokość nowej klawiatury ze starą, aby nie rozczarować się. Klawiatury potrafią znacznie różnić się od siebie szerokością. Jeśli mamy wysuwaną szufladkę w biurku i kupimy za szeroką klawiaturę, może nam tam braknąć miejsca na myszkę.

Czy polecę jakiś konkretny model klawiatury? Nie. Dobrych modeli jest wiele, wszystko zależy od predyspozycji cenowych, wymagań co do istnienia przewodu lub nie itp. Ponadto dłoń dłoni nierówna. Warto kupić klawiaturę „na żywo”, nie on-line, wtedy możemy przymierzyć do niej swoje dłonie i sprawdzić, czy jest wygodna.

Udostępnij wpis
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, średnia: 1,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *