Księgowość online – czy warto korzystać z biura rachunkowego przez internet?

Arkadiusz Meszka    14 stycznia 2020 | Ostatnia modyfikacja: 18 maja 2020

Dla każdego przedsiębiorcy czas to pieniądz. Optymalizacja przebiegu procesów w firmie pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Jeśli możemy coś załatwić przez internet, poprzez parę kliknięć, zamiast wysyłać coś pocztą lub jechać gdzieś samochodem czy komunikacją miejską – warto to zrobić.

Tak można w dzisiejszych czasach robić z księgowością. Za niewielkie pieniądze można mieć prowadzoną pełną księgowość bez przejmowania się skarbówką czy ZUS-em i bez konieczności martwienia się, czy aby na pewno znamy wszystkie przepisy i zmiany podatkowe.

Korzyści wynikające z księgowości online wyjaśnię na przykładzie firmy inFakt, z której sam korzystam od 7 lat. Przez te 7 lat ani razu nie musiałem się martwić skarbówką czy innymi formalnościami – wszystko załatwia dla nas dedykowana księgowa. Reprezentuje ona nas przed urzędem skarbowym i wszystkie sprawy załatwia za nas. Analogicznie w przypadku ZUS.

Na początek, zanim przejdziemy do dalszej części artykułu – jeśli treść artykułu zachęci do wypróbowania inFakt, zarejestruj się z poniższego linku. Jeśli później zdecydujesz się wykupić jakąś usługę, otrzymasz 10% zniżki:

inFakt – 10% zniżki

Sama rejestracja jest bezpłatna.

Nie musisz samodzielnie zakładać działalności – otworzą za Ciebie

W porównaniu do sytuacji sprzed około 20 lat, obecnie zakładanie działalności gospodarczej w Polsce jest dość prostą i szybką procedurą. Jednak dla osoby bez doświadczenia w tej dziedzinie może to być stresujące i przytłaczające. Dlatego można to zlecić firmie zajmującej się księgowością.

InFakt bezpłatnie zakłada działalność gospodarczą dla swoich klientów, jeśli wyrażą takowe zainteresowanie. Założył też dla nas. Wystarczyła krótka rozmowa telefoniczna z księgową (około 20 minut) i to wszystko. Po założeniu konta w inFakt w waszym panelu pojawią się możliwości, jakie macie we współpracy z inFaktem.

Szybka pomoc w razie problemu

Korzystając z inFaktu (niezależnie, czy korzystacie tylko z programu do księgowości, czy z usług biura rachunkowego) można liczyć na szybką pomoc w przypadku pytań, wątpliwości i problemów. Można kontaktować się z księgową e-mailowo lub telefonicznie. Dodatkowo możecie podjąć współpracę z inFaktem na takiej zasadzie, że macie kontakt z księgową w waszym mieście i można się spotkać osobiście.

W wielu miastach Polski pracują księgowi inFaktu. Dlaczego masz współpracować na miejscu z księgową lub księgowym inFakt, kiedy możesz współpracować z kimkolwiek innym? Dlatego, że inFakt to duża firma, rozpoznawalna marka i nie musisz się martwić o brak rzetelności, kompetencji czy o inne problemy związane z niedbałością lub nieuczciwością.

Dodatkową zaletą jest to, że będziesz informowany drogą e-mailową o wszelkich istotnych zmianach w prawie, które mogą dotyczyć Ciebie i twojej firmy.

Funkcjonalności dostosowane do współczesnych czasów

InFakt oferuje bardzo wygodną aplikację do zarządzania fakturami i kosztami. Wystawianie faktury zajmuje kilkadziesiąt sekund, w dodatku aplikacja sprawdza, czy się nie pomylimy. Panel jest bardzo intuicyjny, a mimo intuicyjności oferuje mnóstwo opcji. Nie trzeba aplikacji instalować, jest dostępna przez przeglądarkę na każdym urządzeniu.

Przycisk do szybkich płatności

Bardzo ciekawą i przydatną funkcją jest przycisk do szybkich płatności w fakturach. Wygląda to tak – wystawiasz fakturę, wysyłasz klientowi. On klika na przycisk w fakturze, przekierowany jest do szybkich płatności i za pomocą 2 lub 3 kliknięć robi Ci przelew (wygląda to podobnie, jak płacenie za zakupy w sklepach internetowych, gdy już przejdziecie do płatności). Tak wygląda ten button (screen przedstawiający fragment faktury):

Gdy inFakt wprowadził tę funkcję i przycisk zaczął się pojawiać w wystawianych przez nas fakturach, niektórzy klienci zaczęli szybciej te faktury opłacać.

InFakt ma również bardzo łatwą i wygodną w obsłudze aplikację mobilną, pozwalającą w błyskawiczny sposób dodawać koszty. Zamiast skanować je, wystarczy zrobić zdjęcie, jeśli mamy smartfon wyposażony w aparat.

Koszty można też łatwo wgrywać w aplikacji przeglądarkowej.

Wysyłanie upomnień

Inną przydatną funkcjonalnością jest możliwość wysyłania upomnień do klientów, gdy spóźniają się z zapłatą. Można zdefiniować na stałe wiadomość, ale przy każdej wysyłce można ją zmodyfikować. I wysłać kopię także do siebie.

Szybsze otrzymanie pieniędzy i windykacja

Z panelu inFakt możemy też skorzystać z usług windykacyjnych oraz z otrzymania szybszej zapłaty za fakturę. Oczywiście pobierana jest wtedy prowizja, ale jeśli szybko potrzebujesz pieniędzy, jest to opcja warta rozważenia.

Podgląd – co, ile i gdzie jest do zapłaty

W odpowiedniej zakładce mamy dokładnie wykazane, ile jest do zapłaty ZUS-u, ile podatku, z podziałem na dochodowy i VAT. Nie trzeba kontaktować się z księgową, aby wiedzieć, ile jest do zapłaty za dany miesiąc czy kwartał.

Wszelkie dane są też dostępne w formie ciekawie i przyjaźnie zaprezentowanych statystyk z możliwością filtrowania w zależności od okresu.

Integracja sklepu internetowego z księgowością (automatyczne wystawianie faktur)

Jeśli prowadzisz sklep internetowy i za zakupy wystawiasz faktury, na pewno wygodniej będzie dla Ciebie wystawić fakturę dwoma czy trzema kliknięciami w panelu sklepu, niż przepisywaniem danych zamówienia do systemu księgowości.

InFakt posiada API, za pomocą którego sklep można zintegrować z ich systemem. Dodatkowo, jeśli masz sklep oparty o WordPress + WooCommerce (moim zdaniem najlepsza platforma do tworzenia sklepu), wtedy możesz kupić plugin do integracji z inFakt tutaj.

Automatyzacja powtarzalnych zadań to kierunek, w jakim zawsze powinieneś zmierzać, jeśli chcesz zachować konkurencyjność swojego przedsięwzięcia.

Epidemia koronawirusa nie przeszkadza

Ostatnią, ale nie najmniej ważną zaletą księgowości online w InFakt jest to, że firma nadal pracuje i nadal obsługuje firmy. Nie ma powodu do obaw, że nagle będziemy mieć zastój w formalnościach, ponieważ kogoś nie ma pracy. Księgowi w InFakt cały czas pracują i cały czas służą nam pomocą.

Przy korzystaniu z księgowości online nie ma konieczności osobistego kontaktu, wszystko można załatwić poprzez panel InFakt, ewentualnie przez e-mail bądź telefonicznie.

Tak właśnie wygląda księgowość online

Księgowość online to ułatwienie sobie życia, a w dodatku dostosowanie się do współczesnych czasów. Zamiast jechać do księgowej, możesz sobie załatwić wszystko w parę minut przez internet, a uzyskany czas poświęcić na coś innego – więcej wykonanej pracy, albo rozrywkę.

Jeśli księgowość przez internet w wydaniu inFakt zainteresowała Cię, nie zapomnij, że możesz mieć 10% zniżki:

inFakt – 10% zniżki

Samo zarejestrowanie się do niczego Cię nie zobowiązuje i nic za to nie płacisz.

Jest mnóstwo firm oferujących księgowość online, miałem do czynienia z panelami czterech polskich firm tego typu i w mojej ocenie inFakt wygrywa pod względem łatwości obsługi i funkcjonalności.

Udostępnij wpis
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (4 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

10 komentarzy

 1. jakkar pisze:

  Księgowość online to jest bardzo dobry temat. Ja też przeszedłem na ten tryb mniej więcej 2 lata temu (pod koniec 2017 roku). Mogę śmiało powiedzieć, że dzięki temu sporo czasu oszczędzam.

 2. gerog pisze:

  Na pewno lepiej zlecić księgowość komuś, niż samemu prowadzić. Ja samemu prowadziłem i ciągle miałem z tego problemy.

 3. kinn pisze:

  Ja wam doradzę, aby nie zlecać prowadzenia księgowości komuś po rodzinie. To najgorszy pomysł, jaki człowiek może mieć w sprawie księgowości. Nawet, jeśli jest to robione online. U mnie to się bardzo źle skończyło.

 4. kliński pisze:

  W dzisiejszych czasach coraz więcej rzeczy załatwia się online, to normalne. Niedługo 90% spraw będzie można załatwiać bez wychodzenia z domu. Księgowość online to dla mnie coś całkowicie naturalnego. Nie wiem, jak ludzie kiedyś załatwiali sprawy księgowe bez internetu. Dla mnie to byłby jakiś koszmar.

 5. doq pisze:

  Ja mam księgowość online od 7 lat i myślałem, że to coś naturalnego. Po co załatwiać te sprawy w inny sposób?

 6. Karol pisze:

  To raczej dyskusyjny temat. Przy współpracy z biurem księgowym warto wziąć pod uwagę jakim programem wystawiamy faktury. Bo np. w Melpe można przekazać innym użytkownikom, w tym np. księgowej, dostęp do faktur itp.

 7. je4ry pisze:

  Ja korzystam z infakt online i teraz w dobie koronawirusa widać ogromne plusy takiej formy współpracy.

 8. jacek35 pisze:

  Mój kolega zatrudniał księgową na 1/4 etatu w swojej firmie. Albo 1/3, jakoś mniej niż połowę. Owinęła go sobie wokół palca, zrujnowała mu małżeństwo (właściwie sam sobie zrujnował, mógł myśleć głową, a nie czymś innym), w międzyczasie po cichu wyprowadzała pieniądze z firmy i zniknęła.

  Stracił bodajże około 350 tys. zł. Podobno nie był jedyną jej ofiarą i do dziś babki nie złapali, sprawa sprzed wielu lat. Posługiwała się fałszywymi danymi najprawdopodobniej.

  Dlaczego to piszę? Zgadzam się z autorem – lepiej zatrudnić jakieś biuro rachunkowe, najlepiej duże, niż brać księgową na etat, albo 1-osobowe biuro rachunkowe.

  Księgowość to poważna sprawa, księgowi mają dostęp do takich informacji, za które wiele podmiotów by zapłaciło czasem duże pieniądze. Trzeba być ostrożnym w tej branży.

 9. patryq23 pisze:

  Księgowość online oferuje teraz tyle firm i banków, że głowa pęka od zatrzęsienia ofert. Przyznam, że opisałeś tutaj dość ciekawą. Ja korzystałem w moim banku, nie powiem jakim, aby nie robić antyreklamy i była masakra. Zrobili usługi księgowości online, ale nie przygotowali się do tego.

 10. Aneta34 pisze:

  Zdecydowanie biuro rachunkowe jest lepszym rozwiązaniem niż księgowa na etat i jak się chce to można znaleźć księgowość z dobrymi cenami i super ofertą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *