Jak rozpoznać e-mail od oszusta lub e-mail z wirusami?

Arkadiusz Meszka    7 lutego 2019 | Ostatnia modyfikacja: 28 czerwca 2021

Ilość wysyłanych przez oszustów e-maili jest zatrważająca. Na moje skrzynki mailowe trafia przynajmniej kilka takich e-maili tygodniowo.

Czasami e-maile od oszustów są świetnie sfałszowane, wyglądają identycznie, jak maile od instytucji, pod którą się podszywają. Ale i tak w bardzo łatwy sposób można rozpoznać, czy e-mail jest od oszusta, czy nie.

Próbę kradzieży pieniędzy czy danych osobowych poprzez wysyłanie fałszywychch wiadomości e-mail lub SMS nazywamy Phishingiem. Brzmi to podobnie do słowa fishing, które oznacza łowienie ryb. Wysyłane e-maile czy SMSy zawierające szkodliwe pliki lub treści są swego rodzaju przynętą.

Zwięzłą i klarowną definicję słowa “phishing” przytacza Wikipedia:

Jest to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań.

Poniżej kilka porad, jak nie dać się nabrać oszustowi i nie stracić pieniędzy lub danych na komputerze.

Nadawca e-maila

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na odkrycie, czy e-mail jest od oszusta, jest sprawdzenie adresu e-mail nadawcy.

Ostatnio otrzymałem następujący e-mail, nazwa nadawcy – Przelewy24:

Jak sądzicie, email był prawdziwy, czy oszustwo? Czy wygląda według was wiarygodnie? Dla mnie wyglądał wiarygodnie na pierwszy rzut oka, jednak nie robiłem transakcji na taką kwotę przez przelewy24, dlatego postanowiłem sprawdzić nadawcę. Adres e-mail nadawcy to:

nbmmjelknfexi@oresi-kuchyne-praha-9.cz

I to już wystarczy dla mnie, aby wiedzieć, że e-mail jest od oszusta. A gdybym nie miał pewności, czy przelewy24 wysyłają maile z takiego adresu, sprawdzam poprzednie wiadomości, jakie otrzymywałem od przelewy24. Przelewy24 z reguły wysyłają wiadomości z adresu info@przelewy24.pl lub z innych adresów w domenie przelewy24.

Gdybym kliknął w tym e-mailu link do faktury, prawdopodobnie podjęto by próbę zainfekowania mojego komputera. Niekoniecznie byłaby to udana próba, ponieważ chronię komputer antywirusem – i każdy z czytelników też powinien.

Analogicznie mogłoby być z urządzeniem mobilnym.

Podobna sytuacja jest z oszustwami bankowymi. Oszuści nierzadko podszywają się pod bank, np. mBank i proszą o zalogowanie się na konto, aby coś tam sprawdzić. Wtedy należy sprawdzić dwie rzeczy – nadawcę e-maila oraz adres URL strony, pod którą każą się zalogować.

E-maile zawsze powinny być z domeny mBanku, czyli cośtam@mbank.pl. Najczęściej mBank wysyła powiadomienia z adresu kontakt@mbank.pl. Adres URL zawsze powinien należeć do mBanku, czyli np. mbank.pl/cośtam albo cośtam.mbank.pl/costam. Przykładowy poprawny adres logowania do mBanku: online.mbank.pl/pl/Login

Jeśli adres URL jest: mbankpl.co.uk albo loginmbank.ru, albo cokolwiek innego, wtedy należy nie podejmować żadnych działań i ewentualnie zgłosić to na policję oraz do mBanku, aby mogli ostrzec innych klientów.

Nic nie jest za darmo

Czy dostaliście kiedyś e-mail od kogoś, kto informuje, że jakiś jego wujek / kuzyn / ojciec zmarł i potrzebują przelać na wasze konto 7 mln dolarów? Albo milion dolarów? Lub 10 mln złotych? Najczęściej takie maile przychodzą w języku angielskim, ale zdarzają się przypadki wrzucone w translator.

Na takie e-maile również nie odpowiadacie. Najczęściej jesteście proszeni o podanie numeru konta i wszelkich danych związanych z tym kontem. Im więcej danych dot. waszego konta posiadają oszuści / hakerzy, tym łatwiej będzie im dostać się do środków na tym koncie (nie będę wnikać w szczegóły).

W załączniku faktura… która usunie wszystkie dane z twojego komputera

Bardzo powszechną praktyką hakerów (robią to chyba dla zabawy) jest rozsyłanie wirusów, które usuwają wszystkie dane z komputera.

Znam sytuacje, gdzie ludzie w poważnych firmach na poważnych stanowiskach dawali się nabierać na coś takiego, pobierając fakturę, która de facto była wirusem. W pierwszej kolejności taki załącznik nie powinien być dopuszczony dla nich do pobrania, ale nie każda sieć jest idealnie zabezpieczona lub wirus jest nowy i bardzo wyrafinowany.

Gdy już na waszej skrzynce wyląduje e-mail z fakturą w załączniku, ale nie macie pewności co do tożsamości nadawcy, sprawdźcie najpierw adres e-mail, z którego ta faktura została przysłana. Wprowadźcie ten adres e-mail w wyszukiwarce swojej poczty i zobaczcie, czy dochodziło do korespondencji z danym adresem e-mail w przeszłości. Jeśli nie, najlepiej skonsultować zawartość e-maila z działem IT w danej firmie (a jeśli to komputer prywatny, to z dowolnym specjalistą). Jeśli nikt nie jest w stanie pomóc, można odpisać i poprosić o doprecyzowanie, za jakie działania i kiedy jest dana faktura. Odpisanie na taki e-mail nie zainfekuje nam komputera. Najważniejsze jest, aby nie klikać w żadne linki i nie pobierać załączników.

Ważne także jest, aby chronić komputer antywirusem, o czym wspominałem wyżej. Dobre antywirusy za rozsądną cenę można kupić tutaj i tutaj.

Poniżej przykładowy e-mail imitujący fakturę od operatora Play. Wygląda on wiarygodnie. Jedynym, co zdradza, ze coś jest nie tak, jest odrobinę inny szablon graficzny maila w stosunku do standardowego (ale i tak jest bardzo podobny i jest to świetna imitacja) oraz adres e-mail nadawcy – bimemetirez1997@o2.pl

Do tego e-maila został dołączony plik RAR, w którym rzekomo jest faktura, a w rzeczywistości zawiera on wirusa.

Prawdziwe faktury od play przychodzą z adresu awizo@mojefinanseplay.pl. Dodatkowo w mailu jest znacznie więcej informacji i faktura jest wysłana bezpośrednio jako PDF, nie jako spakowany plik RAR.

Gdy widzicie plik RAR w załączniku, możecie być niemal pewni, że coś jest nie tak – w przypadku wszelkich faktur, nie tylko od Play.

9 października 2019 otrzymałem kilka e-maili o takiej treści:

Dziś dostałam informację z księgowości, że zapłaciliście
Państwo 3277,68 zł , pozostało do zapłaty 7497,57 zł.
Pozdrawiamy i życzymy miłego dnia
Sieńkowska Zuzanna
Perfekt. FHU
NIP: 497 – 22 – 08 – 497

E-mail wysłany z adresu info@sankohuan.site, jako nadawca podpisany Damian Nowak. W załączniku tego e-maila jest plik, którego w żadnym wypadku nie pobierajcie. Jest to oczywiście oszustwo / próba zainfekowania urządzenia.

Moje dziecko jest chore – pomóż… wyjechać mi na Karaiby poopalać się

Obecnie w Polsce jest mnóstwo organizacji charytatywnych – mniejszych lub większych – które pomagają chorym dzieciom czy dorosłym ludziom i weryfikują one, czy rzeczywiście dana osoba / rodzina potrzebuje pomocy. Istnieją też serwisy, w których można zbierać legalnie środki na jakiś cel.

Kiedy otrzymujecie od nieznajomej osoby e-mail z prośbą o pomoc na chore dziecko czy innego członka rodziny, warto spróbować dowiedzieć się więcej. Chociażby spróbować wygooglować coś na temat nadawcy e-maila. Sprawdzić adres e-mail nadawcy.

W mediach kilka razy było głośno o oszustach, którzy gromadzili środki poprzez wymyślanie fałszywych historii. Albo dotyczących kogoś chorego, albo sami udawali, że są na coś ciężko chorzy. Prawdopodobnie wiele takich akcji nie zostało nigdy wykrytych przez policję czy media i wielu oszustom się po prostu udało.

Mamy dla Ciebie paczkę… z wirusem

Coraz powszechniejszym zjawiskiem ostatnimi czasy są również maile od podmiotów podszywających się pod firmy kurierskie. Oczywiście łatwo rozpoznać po adresie e-mail nadawcy, że to oszustwo. Poniżej przykładowy sfałszowany mail od Fedexu, nadawca: a_reiff@ageforfun.com

Kliknięcie w link “click here” zaprowadziłoby nas pod adres setorserv.com.br, gdzie doszłoby do próby zainfekowania naszego komputera lub wyłudzenia danych.

Nieistniejący administrator twojej skrzynki pocztowej

Jeśli posiadasz skrzynkę pocztową na własnym serwerze i własnej domenie, pamiętaj, że nikt nigdy nie będzie prosić Cię o podanie hasła do niej. Hasło powinieneś/aś znać tylko ty sam/a i nikt inny. Zawsze jest możliwość zresetowania hasła do skrzynki. Są oszuści, którzy próbują wykorzystać niewiedzę / brak doświadczenia właścicieli takich skrzynek pocztowych i próbują wyłudzić dane. Kilka dni temu otrzymałem taki e-mail w sprawie mojej skrzynki info@clivio.pl:

Oczywiście standardowo wystarczy spojrzeć w adres e-mail nadawcy – postmaster@cupid.or.jp. Jest to domena z Japonii (końcówka .jp).

Sama treść e-maila również jest alarmująca. Tak jak wspomniałem powyżej, nikt nigdy nie będzie was prosił o podanie hasła do waszej prywatnej skrzynki. Jedynie osoba tworząca waszą stronę internetową może poprosić o stworzenie skrzynki noreply@waszadomena.pl i podanie do niej hasła, aby obsługiwać wysyłkę e-maili ze strony internetowej. Ale najlepiej takiemu specjaliście po prostu przekazać dostęp do panelu serwera i niech zajmie się tym sam.

Może się natomiast zdarzyć, że będzie się kończyć pojemność na serwerze i otrzymacie powiadomienie o tym, że wkrótce usługi przestaną działać, w tym poczta e-mail. Wiadomości takie są jednak wysyłane z adresów e-mail należących do podmiotów, u których macie wykupione usługi i łatwo to zweryfikować. W takiej sytuacji trzeba zrobić trochę miejsca na serwerze, usuwając niepotrzebne pliki / stare e-maile lub wykupić większy pakiet.

Twoje konta zostały zhakowane. Zainstaluj ponownie system i zmień hasła

Jest możliwe, że otrzymasz wiadomość e-mail, której nadawcą będziesz Ty sam/a. Jeśli twój adres e-mail to np. czesław.kowalski22@gmail.com, to nadawcą e-maila będzie właśnie czesław.kowalski22@gmail.com.

W wiadomości e-mail zazwyczaj jest informacja, że twoje konto zostało zhakowane, jakieś mądrze brzmiące uzasadnienie, np:

Mój trojan ma sterownik i aktualizuję jego sygnatury co cztery godziny. Dlatego twój program antywirusowy milczy.

I jest groźba, że albo przelejesz ileś euro na jakieś konto, albo zostanie opublikowany kompromitujący filmik, np. że robisz sobie dobrze przy komputerze.

Jeśli masz czas, warto to zgłosić na policję. Z takiej wiadomości e-mail można wyciągnąć adres IP serwera, z którego został wysłany. W gmailu należy wejść w opcję “Pokaż oryginał”, aby sprawdzić adres IP.

Oszust (nieudacznik udający hakera 🙂 ) nie dysponuje żadnymi nagraniami Ciebie, a e-mail nie był de facto wysłany z twojej skrzynki i twoje konto nie zostało zhakowane. Został wysłany z użyciem serwera wykorzystanego przez oszusta, a adres e-mail został wprowadzony ręcznie przez oszusta.

Program pocztowy powiadomi Cię, że ta wiadomość może być niebezpieczna, ponieważ o ile przestępca może sobie wpisać jako adres e-mail nadawcy cokolwiek zechce, o tyle nie zna twojego hasła i nie może użyć autoryzacji SMTP, więc twój program pocztowy / twój serwer nie może takiego e-maila potraktować poważnie.

Oczywiście nie zaszkodzi raz na 3 miesiące czy pół roku zmienić sobie hasło. Warto też mieć program antywirusowy. Ten antywirus dobrze ochroni wasz komputer i inne urządzenia i jest w rozsądnej cenie.

Właściciele domen .com – czytajcie uważnie e-maile

Posiadamy domenę clivioweb.com. Kilku naszych klientów także posiada domeny .com. Gdy przychodzi czas na przedłużenie ważności domeny, oprócz e-maili dotyczących opłaty za przedłużenie od operatorów domeny, przychodzą także e-maile od podmiotów podszywających się pod rejestratorów domeny.

Maile te na pierwszy rzut oka wyglądają tak, jakby należało je opłacić, inaczej domena wygaśnie. Jednak jak wczytamy się w ich treść, okazuje się, że to jest opłata za dodanie / utrzymanie domeny w jakimś nic nie wnoszącym (lub nieistniejącym) narzędziu do wyszukiwania domen. Czyli krótko mówiąc – jest to wyłudzenie pieniędzy. Oszuści mają nadzieję, że nie wczytacie się w e-mail, albo nie znacie dobrze angielskiego i nie znacie się na temacie i po prostu zapłacicie. Zazwyczaj proszą o wpłacenie około $80.

E-maile te podpisane są “Expiration Notice DOMAINWEBCENTRAL” lub podobnie. Pojawia się słowo “Expiration”, czyli wygaśnięcie ważności domeny i wysyłane jest to zawsze w czasie, gdy rzeczywiście nasza domena wymaga przedłużenia. A skąd oszuści wiedzą, że nasza domena wymaga przedłużenia? Jest to publicznie dostępna informacja, wystarczy w Google wpisać “Whois”, wejść na dowolną stronę w pierwszych 5 wynikach wyszukiwania i tam wpisać domenę.

Tutaj przykład takiego e-maila, w którym próbuje się wyłudzić kasę:

Fakturę za domenę zawsze dostajecie od podmiotu, u którego wykupiliście domenę. Zalecamy zakupywanie domen i hostingu tutaj. Mają rozsądne ceny domen i to jedyna firma z Polsce z bardzo oryginalnym rozwiązaniem co do serwerów (więcej informacji tutaj).

Twoje dane osobowe zostały przechwycone, zapłać

W ostatnim czasie w komentarzach do tego artykułu pojawiły się informacje, że ktoś rozsyła maile, informując w nich, że przechwycił dane osobowe danej osoby i żąda wpłaty na około 250 euro. W żadnym wypadku nie wykonujcie takich przelewów. Adresat tego e-maila jest blefującym oszustem.

Również dostałem taki e-mail, przyszedł on z adresu rabraham@rlcsystems.com

W moim przypadku bardziej chodzi o próbę szantażu, niż straszenie, że moje dane osobowe zostaną wykorzystane.

Temat maila to: Uwaga dotycząca bezpieczeństwa. [mój-adres-email] został zhakowany!

W wiadomości pseudo-haker napisał, że zhakował mój router, uzyskał dostęp do komputera, posiada kompromitujące mnie dane i tak dalej. Daje 50 godzin na wpłatę.

Jeśli macie czas i ochotę, można to oczywiście zgłosić na policję. Może jakimś trafem policji udałoby się coś z tym zrobić.

Warto też zabezpieczyć się przed szkodliwym wykorzystaniem waszych danych osobowych. W Polsce doszło już do wielu sytuacji, gdy udało się oszustowi wziąć kredyt lub pożyczkę na dane osobowe kogoś innego. Osoba taka po miesiącach lub latach dowiadywała się, że ma do spłaty pożyczkę, której nigdy nie zaciągnęła.

Aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją, należy wykupić sobie Alerty BIK tutaj. Kosztuje to zaledwie niecałe 30 zł rocznie, a w przypadku, gdyby ktoś chciał wziąć kredyt lub pożyczkę na wasze dane osobowe, zostaniecie o tym natychmiast powiadomieni. Dzięki temu jest szansa na schwytanie oszusta i udowodnienie, że to nie wy braliście kredyt.

Gdy minie od takiej sytuacji kilka tygodni, miesięcy czy lat, ciężko jest już cokolwiek udowodnić. Trzeba reagować od razu.

Podszywanie się pod policję

Jeśli dostaliście od adresu e-mail skarbowa@policja.pl wiadomość o następującej treści:

Witam przesylam zgloszenie otrzymane w komendy glównej w warszawie dotyczacego wysylania falszywych maili z Panstwa skrzynki pocztowej.
Prosze zapoznac sie ze zgloszeniem oraz terminem przesluchania w najblizszej placówce policji.
Zawiadomienie. PDF

Lub e-mail o podobnej treści, nie należy pobierać załącznika takiego e-maila i najlepiej po prostu to zignorować.

Jest to e-mail od oszusta. Policja nie wzywałaby ni stąd ni zowąd na przesłuchanie, wysyłając po prostu jakiś PDF w załączniku.

Podszywanie się pod Netflix

Z adresu test@33srz.com przyszedł do mnie e-mail, którego autor podszywa się pod serwis Netflix. Treść e-maila:

Twoje powiadomienie o zawieszeniu

Nie udało nam się autoryzować płatności za kolejny cykl rozliczeniowy abonamentu, dlatego zawiesiliśmy Twoje członkostwo. Twoja obecna subskrypcja jest jednak aktywna do momentu jej wygaśnięcia.

Oczywiście chcielibyśmy, abyś wrócił do nas. Dlatego wystarczy kliknąć przycisk zrestartuj swoje członkostwo, aby zaktualizować swoje dane i kontynuować oglądanie wszystkich najlepszych filmów z programów telewizyjnych.
Zrestartuj swoje członkostwo.

–Twoi przyjaciele z Netflix

W żadnym wypadku nie należy klikać na przycisk w tym mailu i nie podejmować żadnych akcji.

Aktualizuj konto Fakturownia.pl / Faktura.pl

Wczoraj i dziś otrzymałem dwa e-maile o identycznej treści, różniące się jedynie domenami, których dotyczyły (fakturowania.pl wczoraj, tj. 03.07.2019) i faktura.pl dziś.

Temat e-maila: Aktualizuj konto Fakturownia.pl / faktura.pl

Treść:

“Witamy w programie Fakturownia.pl / faktura.pl

Kliknij link, aby zaktualizować konto

Twój login: 
https://fakturownia.pl/
W celu zapewnienia bezpieczeństwa Twoich danych, kliknij w link i zweryfikuj Twój adres mailowy.

dziękujemy, że używasz systemu fakturownia.pl”

E-maile są od oszustów, co widać po adresach nadawców: info@aegeanlimos.com, zahir@monjilhousing.com

Dodatkowo nie korzystam z żadnej z tych aplikacji, więc przestrzegam osoby, które korzystają –

Oszustom prawdopodobnie chodzi o przechwycenie loginu i hasła, jakiego używacie w swoim programie do faktur. Chociaż nie rozumiem na tę chwilę, po co byłoby oszustom przechwycenie danych do takiego programu. Być może na zasadzie analogii spróbowaliby tych samych haseł w innych miejscach.

E-mail od samego siebie

Jeśli twój adres e-mail to np. marek@kowalski.pl, i dostałeś od siebie samego e-maila z jakimś szantażem (czyli od adresu marek@kowalski.pl) najprawdopodobniej oszust wysłał e-mail za pomocą serwera, podszywając się pod adres twojej skrzynki, ale nie ma dostępu do twojej skrzynki.

Za pomocą skryptów PHP i odpowiedniej konfiguracji serwera można bezpośredni z serwera wysyłać wiadomości e-mail, wprowadzając sobie dowolnego nadawcę.

Gdy otrzymujesz e-mail od siebie, sprawdź, czy w wysłanych wiadomościach jest ten e-mail. Niektóre programy pocztowe oferuję też historię logowań – jeśli masz do takiej dostęp, sprawdź, czy ktoś poza Tobą logował się.

Otrzymałeś e-mail zawierający hasło do twojej skrzynki – twoje hasło jest znane osobie trzeciej

Jeśli hasło do twojej skrzynki pocztowej wyciekło, nie jest to równoznaczne z tym, że ktoś miał dostęp do całego twojego komputera. Jeśli jesteś ofiarą szantażu, ale szantażysta nie wysyła do Ciebie przedmiotu szantażu (np. kompromitującego filmiku) – oznacza to, że ten przedmiot szantażu nie istnieje.

Oczywiście natychmiast po tym, jak ktoś przyśle Ci hasło do twojej skrzynki e-mail, powinieneś to hasło zresetować. Hasło powinno być odpowiednio trudne, nie do zgadnięcia, składające się z losowych znaków. Należy też zeskanować sprzęt w poszukiwaniu wirusów.

Jeśli używasz tego samego hasła w innych usługach – wszędzie należy je zmienić. Na urządzeniu, z którego korzysta się ze skrzynki e-mail, powinien być zainstalowany antywirus.

Najlepsze zabezpieczenia skrzynek pocztowych oferuje Gmail. Nawet, jeśli haker zna hasło twojej skrzynki, prawdopodobnie i tak nie zdoła się do niej zalogować, ponieważ Gmail wykryje nietypowe logowanie i zażąda kodu SMS lub innego potwierdzenia.

Skąd haker / pseudohaker może mieć hasło twojej skrzynki? Może to być były pracownik jakiejś dużej firmy. Twoje hasło mogło też zostać wykradzione / wycieknąć wraz z tysiącami / milionami innych haseł zapisanych w bazie danych jakiejś dużej korporacji, np. Adobe, Facebook, Google, Onet, Interia, WP itd. Regularnie dochodzi do takich incydentów, dlatego należy pamiętać, aby przynajmniej raz na pół roku zmieniać sobie hasło. Im częściej, tym lepiej.

Inne popularne oszustwa

Inne popularne oszustwa to wygrane w loteriach. Np. jesteście informowani, że wygraliście milion zł, ponieważ jakaś organizacja charytatywna robi co jakiś czas losowanie i daje losowym osobom po milion złotych.

Albo wygraliście iphone’a, wystarczy tylko, że wyślecie swoje pełne dane adresowe, albo wyślecie sms o jakiejś treści na jakiś numer.

Kolejne oszustwo – podpisane Google Foundation INC – dostajecie wiadomość, że wygraliście w losowaniu na otrzymanie granta i w załączniku jest PDF do pobrania. Ten PDF zawiera wirusy, lub zawiera linki do wirusów. Nadawcą wiadomości oczywiście nie jest Google. Wiadomości te przychodzą z adresu “textura@demarche.ch”.

Prawdopodobnie włamano się na serwer właścicielowi strony demarche.ch, rozsyłany jest spam i nie jest on tego świadom.

Aktualizacja 25.11.2019 – uwaga na fałszywe faktury od niby spółki gazowniczej. Temat maila to “faktura od MSG Sp. z o.o. – Oddzial Zaklad Gazowniczy Warszawa “. Nadawca liz@myspaceworks.co.uk. Treść e-maila:

Drogi Kliencie,
Jesli dostaliscie Panstwo kolejna wiadomosc z faktura za listopad 2019 r, to prosze wybaczyc. Problemy z poczta.
Pozdrawiam serdecznie
Bilgorajski Artur
MSG Sp. z o.o. – Oddzial Zaklad Gazowniczy Warszawa

E-mail zawiera też link do faktury i załącznik pptx. W żadnym wypadku nie otwierajcie jednego ani drugiego. E-mail wygląda dość wiarygodnie i łatwo można się nabrać.

Podobny e-mail przyszedł też z innego adresu – witosa@safarilublin.pl. Ale tutaj treść trochę inna:

Witam,
Uprzejmie przypominamy o dopłacie za najstarszą fakturę.
Pobierz fakture PDF
Proszę o przesłanie potwierdzenia otrzymania faktury.
Jeśli dostaliście Państwo kolejną wiadomość z fakturą za listopad 2019 r, to proszę wybaczyć.
Problemy z pocztą.
Pozdrawiam serdecznie
Różańska Anna
Kamiński Sp. z o.o.
Nip: 113-815-11-87

Również w załączniku pptx i link do prawdopodobnie zainfekowanego pliku lub strony.

Podsumowując

Pierwsza i podstawowa zasada – zawsze sprawdzajcie adres e-mail nadawcy. Jak nie macie pewności co do czegoś, konsultujcie się ze specjalistami. Nie wierzcie w obietnice milionów na koncie. Poniżej kilka screenów, które pokazują, jak sprawdzić nadawcę e-maila w wybranych programach pocztowych.

Niestety zdarza się, że e-mail od oszusta przychodzi z wiarygodnego adresu e-mail, ponieważ oszust włamuje się na czyjąś skrzynkę. W takiej sytuacji – jeśli cokolwiek budzi nasze wątpliwości, obawy, wtedy po prostu takiego maila zignorujmy, lub spróbujmy skontaktować się innym kanałem z osobą / firmą, pod którą oszust podszywa się.

Aplikacja roundcube – najeżdżamy na nazwę nadawcy i pod nią wyskoczy nam tooltip z adresem e-mail:


Tlen.pl / o2.pl – tutaj adres e-mail jest dostępny obok nazwy nadawcy.

Gmail – wystarczy nacisnąć strzałeczkę w miejscu pokazanym na screenie

wp.pl – tutaj najeżdżamy na nadawcę, tak samo jak w roundcube i wyskoczy chmurka z adresem e-mail nadawcy

Lista adresów e-mail, z których rozsyłany jest spam, wirusy oraz próby wyłudzenia

Na poniższej liście znajdziecie adresy e-mail, które najbezpieczniej jest zignorować lub zgłosić na policję. Aby szybko przeszukać listę, naciśnij CTRL+F i wpisz szukany adres. Więcej na temat skrótów klawiaturowych w tym artykule: Skróty klawiaturowe przydatne podczas pracy przy komputerze

Niektóre adres e-mail mogą być adresami używany przez normalnie funkcjonujące firmy lub instytucje, jedynie doszło do włamania i rozesłania spamu. W takiej sytuacji proszę o poinformowanie poprzez komentarz i przy danym adresie zostanie zamieszczona odpowiednia notka lub zostanie on usunięty z listy.

 • nbmmjelknfexi@oresi-kuchyne-praha-9.cz
 • bimemetirez1997@o2.pl
 • a_reiff@ageforfun.com
 • postmaster@cupid.or.jp
 • rabraham@rlcsystems.com
 • textura@demarche.ch
 • info@simpjapan.pw
 • ninajacksontg@outlook.com
 • test@cubesystem.eu
 • grecia@ambientehomedecor.com
 • flavour@mb.infoweb.jp
 • adv.ocat.emartin.pecin001@gmail.com
 • fabioduru247@gmail.com
 • skarbowa@policja.pl (nie mamy informacji, czy policja posługuje się takim adresem e-mail, ale oszuści wykorzystują taki adres e-mail, o czym wyżej w artykule) .
 • robert@yes106.com
 • c671831@rmqkr.net
 • avaehury2863@airstreamcomm.net
 • hwinakaoum@gmail.com
 • info@dolfin.it
 • courtiership@ynamil.com
 • emerodul@42gmail.com
 • capria@jest.piekna.pl
 • konto-ograniczone@novatrend.ch
 • info@aegeanlimos.com
 • zahir@monjilhousing.com
 • vicky@pproductions.com
 • rgold@main.amu.edu.pl
 • c2c61b5@hemocue.pl
 • i.bauer@steuerberater-kevelaer.de
 • kirylukwojtekk@komanord.com.pl
 • ebaugh@zimmerlaw.com
 • jolourde@nsarc.org
 • tmosher@parconsulting.net
 • mssed5@vixmalls.com
 • melissa.jeffers@sbcglobal.net
 • a3122694@drdrb.net
 • serwis@solarex-iso.pl
 • erwin@blokhuis.nl
 • levy@efferrainia.info
 • asiifo@fsfsdf.org
 • student446b@sbsmen.edu.pl
 • info@sankohuan.site
 • liz@myspaceworks.co.uk
 • witosa@safarilublin.pl
 • ozhzcwu@seb-bureautique.fr
 • wjaqxgcswsf@dfm-europe.com

Jeśli artykuł był dla was pomocny, udostępnijcie go na FB i / lub w innych mediach społecznościowych za pomocą poniższych przycisków.

Udostępnij wpis
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (14 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

259 komentarzy

 1. łukash pisze:

  Dzięki wielkie za ten artykuł!!! Ostatnio prawie nabrałem się na te domeny com, to o czym piszesz powyżej. Skurczybyki ze trzy razy przysyłali mi takie fałszywe maile, żeby coś opłacić.

 2. wert pisze:

  Witam
  A co (jak to w ogóle jest możliwe) jeśli nadawcą takich wiadomości jest mail składający się z połączenia dwóch mail bez spacji??? np. test@domena.pltest2@innadomena.com
  nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na to zjawisko.

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Gdy wysyłany jest e-mail za pomocą skryptu php z serwera, w polu nadawca można wpisać cokolwiek. Można nawet połączyć 5 adresów e-mail w jedno. Dostałeś taki e-mail? Pewnie to spam.

   • wert pisze:

    Dziękuję za odpowiedź, tzn w sumie spam ale maile z załącznikiem (niby faktury) spakowane rarem z doc lub vob , (wiem, że to wirus) ale i tak nie mogę sprawdzić maila nadawcy 🙁

    • Arkadiusz Meszka pisze:

     Gdzieś tam przy mailu powinieneś mieć w swoim programie pocztowym opcję “wersja oryginalna” lub coś w tym stylu, tam będzie sporo kodu i wśród tego kodu powinien być adres IP nadawcy i możesz sprawdzić w jakimś narzędziu do IP, skąd pochodzi. Może też będą dodatkowe informacje.

     • wert pisze:

      No właśnie sprawdzałem w kodzie, ale być może przeoczyłem, wszystkie wyrzucone, jeśli przyjdzie kolejny (z dziwnym adresem) to sprawdzę jeszcze raz. Póki co dziękuję

 3. sapacz pisze:

  Uwaga na maile zaadresowane od “Marcin Sedra”, który przesyła rzekomą listę płac. Ale w załączniku jest plik HTML, tak więc może on prowadzić do złośliwej treści.

 4. Anita pisze:

  Witam. Dostałam maila z dokumentem DOC z adresu grecia@ambientehomedecor.com
  Czy to również jest złośliwe oprogramowanie

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Jeśli nie korespondowałaś nigdy z firmą ambientehomedecor.com, to nie otwieraj tego dokumentu.

   Możliwe, że ich strona ambientehomedecor.com została zhakowana i rozsyłany jest złośliwy spam z wirusami z ich serwera.

   Widać, że ich strona jest stara, w dodatku nawet nie ma certyfikatu SSL.

  • gość pisze:

   witam do adresów meilowych z wyłudzeniem w tle można dodać także ten adres mariamateo@valdeviajes.es

   • Arkadiusz Meszka pisze:

    A co dostałeś do tego adresu?

    • gość pisze:

     dostałam coś takiego jakieś 2 dni temu.

     Drogi interia uzytkownika domeny!

     Jestem programista oprogramowania szpiegujacego.
     Konto zostalo zhakowane latem 2019 r.

     Oto m�j dow�d: wyslalem tego e-maila z twojego konta.

     Hakowanie odbylo sie przy uzyciu podatnosci sprzetowej online (router Cisco, podatnosc CVE – 2018 – 0296).

     Odwr�cilem system bezpieczenstwa routera i zainstalowalem tam exploita.
     Po przejsciu do trybu online na Twoje urzadzenie zostal pobrany zlosliwy kod (rootkit).
     To jest oprogramowanie sterownika. Stale aktualizuje, wiec Tw�j program antywirusowy zawsze milczy.

     Od tego czasu sledze cie (moge polaczyc sie z twoim urzadzeniem za pomoca protokolu VNC).
     Innymi slowy, mozesz absolutnie zobaczyc wszystko, co robisz, a takze samodzielnie pobrac wlasne pliki i dane.
     Bede r�wniez uzyskiwac dostep do aparatu w twoim urzadzeniu i bede regularnie robic z toba zdjecia i filmy.

     W tej chwili zbieram staly brud … dla ciebie …
     Uratowalem wszystkie twoje e-maile i czat od komunikatora. Zapisalismy r�wniez cala historie odwiedzanej strony.

     Zaznaczam, ze zmiana hasla jest bezuzyteczna. Moje zlosliwe oprogramowanie aktualizuje haslo do twojego konta za kazdym razem.

     Wiem, co kochasz (strona dla doroslych).
     O tak. Wiem, ze twoje sekretne zycie ukrywa sie przed wszystkimi.
     O m�j boze, cos takiego jak ty … Widzialem to … Och, jestes brudna, niegrzeczna osoba … 🙂

     Zrobilem zdjecia i filmy z twojej najbardziej namietnej zabawy z tresciami dla doroslych i zsynchronizowalem je z kamera w czasie rzeczywistym.
     Uwierz, ze ma bardzo wysoka jakosc!

     A wiec do biznesu!
     Jestem przekonany o jednej rzeczy. Nie chcesz pokazywac tego brudu swoim kontaktom.

     Wiec wyslij mi $480 USD do mojego portfela bit�w Bitcoin: 12RZrw7uxkDnC8qfm4YP1fv6n12t111ULx
     Po prostu skopiuj i wklej numer portfela podczas transferu.
     Jesli nie wiesz, jak to zrobic – zapytaj Google.

     M�j system automatycznie rozpoznaje tlumaczenie.
     Po otrzymaniu okreslonej kwoty wszystkie dane sa usuwane z mojego serwera, a m�j rootkit jest zniszczony
     Nie martw sie, �pracuje� z wieloma osobami, kt�re naprawde znalazly sie na twoim stanowisku, wiec naprawde chce wszystko usunac.
     Musisz jedynie poinformowac dostawce o podatnosci routera, aby inni hakerzy go nie uzywali.

     Masz 50 godzin od otwarcia tego listu.
     Po uplywie okreslonego czasu, jesli srodki nie zostana odebrane, dysk urzadzenia zostanie sformatowany,
     M�j serwer automatycznie wysle ??e-mail i SMS do wszystkich twoich kontakt�w.

     Radze nie angazowac sie w bzdury (wszystkie pliki na moim serwerze), pozostajac madrze.

     Zr�bmy co w naszej mocy!
     co sądzicie?

     • gość pisze:

      Pomijając drobny fakt że wygląda to na formę zastraszenia i wyłudzenia kasy szczerze trafiały mi się różne lipne wiadomości -nie otwieram na wszelki wypadek treści z dziwnym linkiem.ostatnio pojawiły się też wiadomości o niby kontroli skarbowej -w podanym dniu nikogo z tzw kontrolerów nie było.
      pozdrawiam

     • agi pisze:

      Taki mail podobny dostał kolega i płakał że mu zdjęcia zabiorą i wszyscy się dowiedział jaki on jest i że go szantażują. Jak on mi pokazał tego maila to wiedziałam że to oszustwo, wyłudzenie i ma się niczym nie martwić i nie klikać. Kolega dostał takich kilka maili. Była u niego Policja ale nic nie zrobiła. Policja ma to w dupie za przeproszeniem. Oczywiście po paru dniach nic się nie stało i nikt nie dowiedział się o jego wybrykach.

 5. Lena pisze:

  Właśnie dosyłam mail od flavour@mb.infoweb.jp z informacją, że jest hakerem i 11.02.2019 przejął moje wszystkie dane. Mam zapłacić 257€. Na szczęście podał informacje, które nie są prawdziwe. Ale czy mam zgłosić to na policję, czy potraktować jako spam?

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Dzięki za informację.

   Jeśli masz czas i ochotę, to możesz iść na policję i to zgłosić. Ten ktoś popełnia przestępstwo i jak najbardziej warto to zrobić. Gdybyś poszła na policję, to opowiedz nam tutaj, jak to wyglądało podczas zgłaszania na policję, jak potraktowali sprawę.

   A jeśli nie będziesz zgłaszać, to przynajmniej uświadom ludzi w swoim otoczeniu. I jak tylko będziesz mieć nowe próby wyłudzenia, wrzucaj tutaj w komentarze.

   • Ala pisze:

    ja też dostałam takiego maila dzisiaj, usunęłam go, teraz tak się zastanawiam o co w tym wszystkim chodzi, czy mam się tego ,,włamania” obawiać?

    • Arkadiusz Meszka pisze:

     W żadnym wypadku nie przelewaj pieniędzy, o które Cię proszą. Ewentualnie jedynie dla bezpieczeństwa możesz sobie wykupić alerty BIK, gdyby ktoś chciał np. wziąć pożyczkę lub kredyt na twoje dane osobowe.

 6. anula pisze:

  Pomocy. Dziś dostałam dziwnego emaila od skarbowa@policja.pl o tresci
  Witam przesylam zgloszenie otrzymane w komendy glównej w warszawie dotyczacego wysylania falszywych maili z Panstwa skrzynki pocztowej.
  Prosze zapoznac sie ze zgloszeniem oraz terminem przesluchania w najblizszej placówce policji.
  Zawiadomienie.PDF
  Nic nie wiem na ten temat ,nie mam doczynienia z policją i nic nie rozsyłam. nie weszłam w to zawiadomienie bo troche podejrzany ten email. co wy na to?

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Sprawa na pierwszy rzut oka wygląda dość poważnie, ale taka nie jest.

   Wstępnie mogę powiedzieć, że to będzie oszustwo.

   Po pierwsze, policja by zadzwoniła do Ciebie w takiej sprawie, a nie wysyłała po prostu e-mail. Mają możliwości, aby Cię zlokalizować.

   Druga sprawa – e-mail nie zawiera polskich znaków. Nie sądzę, aby z policji tak niedbale rozsyłali maile. A adres e-mail taki jak skarbowa@policja.pl łatwo zafałszować.

   Nie otwieraj przypadkiem załącznika tego e-maila.

   Czy ten e-mail od policji trafił Ci do spamu, czy do skrzynki odbiorczej?

   Nie zaszkodziłoby nawet, abyś zgłosiła tę sprawę na policję. Chodzi tu na 99% o zawirusowanie twojego komputera, jak tylko pobierzesz załącznik lub pobierzesz i spróbujesz otworzyć.

 7. Lila pisze:

  Do mnie też 1.06. przyszedł mail od rzekomego hakera. Również podobno zhakował mój komputer 11.02. Oczywiście domaga się pieniędzy 259€. Czy to jakiś masowy atak? Ciekawe, ile osób w Polsce dostało takie maile?

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Takie ataki zawsze są masowe, po co pisać takiego długiego, wyszukanego maila, aby próbować oszukać tylko jedną osobę. Prawdopodobnie jedna na 100 czy na 1000 osób da się nabrać i to oszustom wystarczy 🙂

   • Angelika pisze:

    Tez dostalam e-mail ale adres inny auto@auto-narzedzia ta sama tresc ze przejal dane osobowe kontakty itp. Platnosc 249 euro w terminie 50 dni no i straszenie ze rozpowszechni dane. Czy to ten sam przyklad jak opisany w artykule?

 8. Hanna pisze:

  Dzisiaj otrzymałam na spamie dwa e-maile, że mój komputer został zainfekowany trojanem i zostałam nagrana w kompromitującej sytuacji. Dają mi dwa dni na wpłacenie ponad 200 euro. Jeśli nie wpłacę udostępnią film wszystkim moim znajomym. Ostatnio miałam taką sytuację, że mój komputer został zawirusowany. Oddałam go do serwisu, ale mam drugi komputer i właśnie na tym drugim komputerze odczytałam te e-maile, które szybko skasowałam. Czy to możliwe, że mogli mnie nagrać, czy to tylko szantaż? Nie wiem co mam robić bo sprawa wygląda poważnie. Na pewno tych pieniędzy nie wpłacę, ale bardzo się boję.

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Gdyby ten ktoś miał kompromitujący Cię film, to by Ci go pokazał. Nikt nie ma żadnego filmu i to próba wyłudzenia.

   • Hanna pisze:

    Filmu mi nie pokazał ale napisał, że zainfekował mój komputer trojanem, że podglądał i podsłuchiwał mnie przez kamerę w laptopie (nie miałam zasłoniętej kamery) oraz napisał, że po lewej stronie komputera widział jak się zabawiałam a po prawej stronie grał telewizor. Istotnie tak mogło być. Nie wiem czy mam poczekać te dwa dni i zobaczyć co będzie dalej czy zgłosić sprawę na policję. Aha, jeszcze zastrzegł, że zgłoszenie na policję nic nie da. Boję się, że może mnie szantażować. Oczywiście zakleiłam kamerę, pozmieniałam wszystkie hasła, a jutro zgłoszę sprawę w banku. Proszę doradzić co mam zrobić.

    • Arkadiusz Meszka pisze:

     Nie szpiegował Cię i nie ma nagrań 🙂 Ostatnio lawina takiego spamu została wysłana do milionów Polaków, nie jesteś jedyną osobą, która to dostała. Osoba, która wysłała Ci tego maila, to prosty wyłudzacz, nie żaden haker. Nie masz żadnego trojana. Ale jak nie masz antywirusa w kompie, mimo wszystko warto zainstalować. Tak samo w smartfonie. Tutaj masz dobrą ofertę.

     • Hanna pisze:

      Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź mimo późnej pory oraz za pocieszenie. Mam program antywirusowy Microsoft Security Essentials, ale dla pewności jeszcze zainstaluję ten przez Ciebie zaproponowany. Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc. Gdyby coś niepokojącego się pojawiło powiadomię o tym. Dobrej nocy.

    • Aaaaaaaaa pisze:

     Chciałem pocieszyć Cię że dostałem bardzo podobnego maila. Problem w tym że to trochę oskarżenia bez pokrycia bo mam PC i kamerki nie mam😋 też się trochę zmartwilem ale po przeczytaniu Twojej wiadomości upewnilem się że to fejk.

     • Yuno pisze:

      Tez dostałam taka wiadomość tylko ze miałam wpłacić 920 euro chyba nie pamiętam bo usunęłam wiadomość ale z tego co piszesz to miałam ta sama treść wiadomości dostałam to z tego emaila axzwhiqz334@9sekund.pl

 9. Tomek pisze:

  Witam
  Świetny artykuł Panie Arkadiuszu. Ostatnio dostaję po kilka wiadomości dziennie od damskich imion o bardzo tajemniczej treści: “Mam ochote na sekjrz na moje zdjęcia” i tu odnośnik do strony na niebiesko….
  Zapewne wysyła to jakaś machina bo ilość wielka, kopiuj / wklej nie działa i składnia jakoś mało podniecająca….hehehee
  Pod imionami kryją się adresy podobne do opisanych w Pana artykule, a pod linkiem zapewne oczekuje “kinder niespodzianka” dla komputera.
  A z innej beczki – po jednym z maili opisanym przez Pana który zaniepokoił Panią Hannę na jesieni zeszłego roku pierwszy raz też taki dostałem mimo zaklejonej kamery, aktywnego Eseta i Firewalla i zadbanego w aktualne aktualizacje systemu. Wysłałem kopie tego maila do biura Eset, Interii oraz znajomka który zajmuje się zawodowo zwalczaniem cyberprzestępczości. Odpowiedź była jedna i taka sama. To zwykła próba wyłudzenia kasy i gdyż przestępcy zakładają że prawie każdy użytkownik sieci celowo lub przypadkiem otworzył lub został przekierowany na jakieś strony dla dorosłych i z tego tytułu obleci go niepokój o swoje dobre imię.
  Nie należy nigdy ulegać takim próbom wyłudzenia bo jak ktoś wyśle jedną kwotę to wpadnie w sidła i żądania będą się ponawiać.
  Oczywiście można złożyć zawiadomienie o przestępstwie, wtedy komputer idzie do analizy która zapewne trochę potrwa, a jak się złapie do tego prokuratura to może zostać zajęty jako dowód w sprawie, a tego chyba nikt nie chce. No może w jakichś drastycznych przypadkach tak trzeba, ale najlepiej nie ulegać panice ani pokusie przy tego typu wiadomościach, zabezpieczać i aktualizować system, zakleić kamerkę jak jej nie używamy, i klikając kierować się zdrowym rozsądkiem.
  Znajomy zwrócił mi uwagę na inny problem. Przestępcy czasami infekują smartfony tak aby działała niezauważenie kamera, a dokładnie wiemy jak wielu ludzi nawet po mieszkaniu łazi z telefonami. W razie takiej obserwacji i włamu do domu “smyki” nawet nie muszą się starać wywalać chaty do góry nogami bo wiedzą gdzie jest schowana w skarpecie kasa, gdzie leży biżuteria a nawet gdzie jest sejf jak go masz i jaki ma kod. Jak to działa mi nie powiedział, tylko nie wiem czy ze względu na tajemnicę zawodową czy że się piwo kończyło. Nieważne. Ale może coś w tym jest bo moja Pani telefon w torebce zaczęła zostawiać….
  Pozdrawiam

 10. Marek pisze:

  Ja bardzo chcę sekjrz na moje zdjęcia i spotkajmy się

  codziennie dostaje takie @ wszystkie z błędem ; “sekjrz”

  w załączniku ” spórz na moje zdjęcia”

 11. Gosia pisze:

  Jak też od jakiegoś czasu dostaję maile z treścią:
  Ja bardzo chcę sekjrz na moje zdjęcia i spotkajmy się.

  Mój profil i zdjęcia!

  Oczywiście nie klikam w linka. Jednak nasuwa mi się pytanie czy jakaś strona/aplikacja w telefonie na której mam założone nie została zhakowana, jakimś cudem wyciekł gdzieś mój adres mailowy? wiadomo jak to sprawdzić?

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Jeśli podajesz swój adres e-mail w różnych miejscach – bank, operator telefonii komórkowej, portale społecznościowe, mniej znane strony internetowe – gdzieś ten e-mail mógł wycieknąć. Jedynym bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem jest nauczyć się rozróżniać spam / niebezpieczne e-maile od realnych e-maili.

  • JG pisze:

   Pytanie co to jest sekjrz?!

 12. Greg pisze:

  Dostałem takiego maila – rozmawiałem z Tobą o Arturze – chciałbym się z tobą spotkać

 13. Przema pisze:

  Tak próbują podszyć się pod firmy kurierskie wiadomość: sprawdź status twojej przesyłki i plik .zip -> pobrałem i zaczęło szyfrować dane i pliki -znajomy poradził by natychmiast rozłączyć internet

  Druga rzecz, że nie korzystajmy dla różnych firm i podmiotów z e-maili (salony samochodowe i inne wymuszają, potem reklamy i nagle ktoś się podszywa). Ta forma komunikowania jest już dawno niebezpieczna, czasopisma, podmioty wolą mieć okienko zdo którego wpisuje się wiadomość, a nie kontaktowy e-mail. Cóż może czas wrócić do fax-ów?

  Podobnie niejaki “pseudohaker” robert@yes106.com (przedstawiający się jako *ALERT) pisze:

  Mam dla ciebie zla wiadomosc.
  26/09/2018 – tego dnia zhakowalem twój system operacyjny i uzyskalem pelny dostep do twojego konta
  Nie ma sensu zmieniac hasla, moje zlosliwe oprogramowanie przechwytuje je za kazdym razem.
  Jak bylo:
  W oprogramowaniu routera, z którym byles polaczony tego dnia, wystapila luka.
  Po raz pierwszy zhakowalem ten router i umiescilem na nim mój zlosliwy kod.

  Po wejsciu do Internetu mój trojan zostal zainstalowany w systemie operacyjnym urzadzenia.
  Potem zrobilem pelny zrzut twojego dysku (mam cala twoja ksiazke adresowa, historie stron przegladania, wszystkie pliki, numery telefonów i adresy wszystkich twoich kontaktów).
  Miesiac temu chcialem zablokowac urzadzenie i poprosic o niewielka ilosc pieniedzy, aby odblokowac.
  Ale spojrzalem na strony, które regularnie odwiedzasz i cieszyles sie swoimi ulubionymi zasobami.
  Mówie o stronach dla doroslych.
  Chce powiedziec – jestes wielkim, wielkim zboczencem. Masz niepohamowana fantazje !!!

 14. Przema pisze:

  Dziś także zoastałem taki e-mail:
  WAŻNA INFORMACJA

  Szanowny Użytkowniku,

  Chcemy przypomnieć, że dnia 20 Czerwiec 2019 twój adres e-mail wygasł i został zablokowany.
  Oznacza to, że od tej chwili nie będziesz w stanie wysyłać ani odbierać wiadomości za pomocą tej skrzynki e-mail.

  Po co ryzykować utratę konta? Aktywuj swoją skrzynkę e-mail, wciąż masz na to czas!

  Aktywuj ją ponownie teraz ->tu przycisk by kliknąć link

  Reaktywując swoje konto, odblokujesz i aktywujesz swoją skrzynkę e-mail i nadal będziesz mógł wysyłać i odbierać za jej pomocą wiadomości, zachowując wszystkie dane.

  Pozdrawiamy,
  Zespół Onet.pl

  (oczywiście nadana z domeny @lexitus.pl

  i takich sposobów kupę

  Potem sa firmy, które po wypełnieniu pola formularza kontaktowego będą wysyłać co tydzień ponaglenie niezapłaconego rachunku na 1000zł (Smith and

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Dzięki za przydatne wypowiedzi.

   Jeśli dostajesz takie maile z domeny lexitus.pl, prawdopodobnie właściciele strony lexitus.pl mają złośliwe oprogramowanie na serwerze, rozsyłające spam i nawet o tym nie wiedzą.

   Na twoim miejscu napisałbym do nich maila z informacją, co się dzieje.

   Z tego co widzę, mają stronę zbudowaną na gotowym szablonie wordpress (szablon Libero dla stron w tej tematyce) i to jest ich problem. Takie strony (strony zbudowane na gotowych szablonach) najczęściej ulegają zhakowaniu. Pewnie chcieli zaoszczędzić, a teraz wydadzą zaoszczędzone pieniądze na łatanie dziur.

   Znacznie lepiej zainwestować więcej i zlecić autorski szablon. Pisałem o tym w tym artykule:
   WordPress – jaki szablon

 15. Oszustwo i szantaż pisze:

  Dziś otrzymałem emaila o Nr c671831@rmqkr.net z wezwaniem do zapłaty 255 euro na portfel BTC
  15jzkibyFxrB5pYzG7rCkbgSocMyZe52al. w Bitcoin.
  wraz z próbą szantażu w ciągu 50 godzin.
  Ostrzegam przed tym wyrafinowanym oszustem
  Pozdrawiam
  Zbigniew

  • Hanna pisze:

   Dzisiaj otrzymałam podobnego e-maila, prawdopodobnie od tego samego oszusta: avaehury2863@airstreamcomm.net, żebym wpłaciła 253 euro na identyczny kod portfelu Bitcons tj.
   15jzkibyFxrB5pYzCkbgSocMyZe52aL, Miesiąc temu otrzymałam podobny e-mail i bardzo się zdenerwowałam. Teraz wiem, że nie ma się czym denerwować tym bardziej, że treść była ewidentnie podejrzana, Natomiast zastanawiam się czy nie zgłosić tego na policję. Może dobraliby mu się do d……y. E-mail szybko wyrzuciłam ale zrobiłam zdjęcia, żeby mieć dowód. Ciekawe jak długo będą mnie jeszcze nękać. Pozdrawiam Hanna

  • Kasia pisze:

   też otrzymałam maila odnośnie zapłaty i, że mam 50 godzin, dobrze, że natrafiłam na ten artykuł.
   Z poważaniem
   Katarzyna

  • Kasia pisze:

   ten sam numer miałam podany w mailu
   masakra
   myślałam, że na zawał zejdę …
   już chciałam maila usuwać, ale dobrze, że nie jestem sama, zastanawiam się nad pójściem na policję, ale co to da ?

 16. Hanna pisze:

  Niestety kod BTC trochę się różni.
  Jeszcze raz pozdrawiam Hanna

 17. Zbigniew pisze:

  Pani Hanno,
  Szkoda Pani fatygi dla tego wyrafinowanego oszusta.
  Jego korespondencja to kupa śmieci.
  Pozdrawiam
  Zbigniew

 18. Zbigniew pisze:

  Pani Hanno dla poprawienia humoru podaję podstawę prawną do tego przestępstwa wg Kodeksu Karnego:
  Art.287 & 1
  Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub
  przekazywanie danych informatycznych lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis danych informatycznych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  Jeszcze raz pozdrawiam

 19. Zbigniew pisze:

  Pani Hanno,
  Jeszcze dodatkowo wg Kodeksu Karnego:

  Art. 88
  Kto dokonuje wymuszeń podlega karze grzywny lub/i karze
  pozbawienia wolności do lat 6.

 20. Zbigniew pisze:

  Szanowny
  Panie Arkadiuszu,
  Dziękuję za Pana ogromne zaangażowanie w tym problemie.
  Serdecznie pozdrawiam
  Zbigniew

 21. Zbigniew pisze:

  Szanowny Panie Arkadiuszu,
  Dziś otrzymałem następny email od innego oszusta który
  żąda wpłaty 400 Euro. Email od tego pseudo hakera proszę o dodanie do prowadzonego wykazu.
  Jego email: hwinakaoum@gmail.com
  Dziękuję i serdecznie pozdrawiam

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Wielkie dzięki, e-mail dodany do wykazu. Te próby wyłudzeń zrobiły się ostatnio bardzo “modne”, chyba część ludzi daje się zastraszyć i płaci.

 22. Zbigniew pisze:

  Drogi Panie Arkadiuszu,
  Jeszcze jeden oszust przed chwilą z podobnymi pogróżkami
  podaję jego email.: info@dolfin.it
  Dziękuję i gorąco pozdrawiam

 23. Kasia pisze:

  i jeszcze podaje maila z którego został wysłany mail wyłudzający : courtiership@ynamil.com

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Dzięki za informację.

   • Misia pisze:

    Proszę dopisać jeszcze jednego oszusta lukasijasa@multi-telekom.pl
    Grozi i chce wyłudzić pieniądze, bo zshakowal mój komputer.
    Czy odpisać mu, że mam jego IP i że jest zgłoszony na policję?
    Pozdrawiam

    • Arkadiusz Meszka pisze:

     To raczej nie jest prawdziwy adres e-mail tego oszusta, prawdopodobnie zhakował serwer multi-telekom.pl/, albo po prostu ich domena / serwer nie mają odpowiednich zabezpieczeń i mógł użyć ich nazwy.

     Na policję możesz zgłosić jak najbardziej, wszystkie próby oszustw i wyłudzeń powinno się zgłaszać na policję, wtedy może usprawniliby mechanizm zgłaszania i mechanizmy ścigania takich osób. Ściganie takich osób nie jest bardzo trudne.

     Ale niestety elity rządzące w większości krajów to na razie dinozaury w kwestiach technologicznych i takie przestępstwa nie otrzymują wystarczającej uwagi i wystarczających środków na ich zwalczanie. Informatycy w policji też nie są za dobrze wynagradzani i jak ktoś jest naprawdę dobry, jest wyłapywany przez duże korporacje lub działa na własną rękę.

 24. Kasia pisze:

  Taki był podany portfel bitcoin : 15jzkibyFxrB5pYzG7rCkbgSocMyZe52aL

 25. Kattine94 pisze:

  Witam. Wczoraj dostałam wiadomosc ze moj sysyem zostal zahakowanany i.ze maja kompromitujące nagrania i.mam wpłacić prawie 300€ jak wyzej pisala jedna.dziewczyna:) ale zastanawia mnie to ze wiadomość nie trafila do Spamu co to.moze znaczyć ? Napisal jeszcze ze akceptuje tylko bickoiny czy jakoś tak.i podał link jak sie placi w ten sposób pewnie w tym linku jest virus? Nazwę email mial dziwna usunęłam odrazu tego emaila… prosze o odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Wiadomości tego typu nie zawsze trafiają do spamu. To zależy od konfiguracji filtrów antyspamowych i od tego, jakiej skrzynki e-mail użył nadawca takiego e-maila. Z jakiego adresu przyszła wiadomość z szantażem? Z jakiego operatora poczty korzysta syn (wp.pl, onet, gmail, tlen, inny?)

 26. Asia pisze:

  Również dostałam niemal identycznego maila z adresu emerodul@42gmail.com. Jak wyżej pisze o kompromitujących danych i nagraniach podczas których się masturbuje (nie posiadam takich nagrań). Pisze, że przechwycił hasło i że mam 48h na wpłatę $600 na portfel bitcoin. W przeciwnym razie udostępni moje nagrania znajomym. Zdziwiło mnie to też na tyle, że dostałam to na rzadko używanego maila (na którego wchodzę tylko raz na jakiś czas). Trochę mnie to zaniepokoiło nie ukrywam, właśnie dlatego tutaj trafiłam, ale po kilkukrotnym przeczytaniu tego maila i informacji tu zawartych, upewnilam się, że to jedna wielka ściema
  Pozdrawiam 😉

 27. Daniel pisze:

  Witam, również dostałem takiego maila odnośnie zarzutów ekranu od capria@jest.piekna.pl i wypłacenia bitcoina. Dziś zapewne to zgłoszę. Mail był na interia.pl. Pozdrawiam

 28. Tomek pisze:

  Witam
  dziś dostałem coś nowego, taki zwykły mail:
  od: wsparcie-PaipaI
  tytuł wiadomości: konto-ograniczone!
  adres nadawcy: konto-ograniczone@novatrend.ch
  w wiadomości logo PayPal i treść:
  “Zauwazylismy pewne niezwykle dzialania na Twoim koncie. Abysmy musieli potwierdzic wszystkie informacje, aby nadal bezproblemowo korzystac z naszego serwisu, prosimy o potwierdzenie informacji o koncie, klikajac ponizszy link. ” i link odsyłający nas do strony: iroglobal.com/usa.html. Nie muszę chyba pisać jaka “kinderniespodzianka: może tam oczekiwać gdy ktoś nie poczyta tylko kliknie…..
  Wiem że nie miałem nigdy konta na PayPal-u, ale dla pewności wlazłem na ich oficjalną stronę i próbuję się zalogować przez adres – a tam info że taki mail nie jest połączony z żadnym ich kontem.
  Uważajcie !

  • Tomek pisze:

   i jeszcze raz ja. pod poniższym linkiem z oficjalnej strony PayPal są odpowiedzi jak rozpoznać próby phishingu oraz co wysyła a czego nie wysyła firma PayPal
   https://www.paypal.com/pl/webapps/mpp/phishing
   Pozdrawiam

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Dzięki za ważną informację. Już po adresie nadawcy i temacie można rozpoznać, że to oszustwo. Gdyby to była wiadomość od paypala, na pewno by strzelili takiej literówki w temacie maila. No i po drugie nie pisaliby na pewno z jakiegoś dziwnego adresu typu “konto-ograniczone@novatrend.ch”

 29. Tomek pisze:

  Witam ponownie
  oto nowy adres ze starym numerem ” konto e-mail jest również włamane” i dalej “oprogramowanie ma harvrested wszystkie informacje kontaktowe z sieci społecznych i adresów e-mail” itd…

  vicky@pproductions.com

  Pozdrawiam

 30. Tomek pisze:

  i to samo z następnego adresu:
  c2c61b5@hemocue.pl

 31. Tomek pisze:

  i następny adres:
  rgold@main.amu.edu.pl

 32. Magda pisze:

  Też mniej więcej od lutego dostaję podobne wiadomości, ale wczoraj dostałam aż trzy ,praktycznie równocześnie, z trzech różnych adresów z innymi numerami portfela. Usunęłabym konto dla świętego spokoju, ale używam go chyba ponad 15 lat i trochę jednak szkoda 🙁

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Wystarczy odpowiednio skonfigurować filtry antyspamowe, nie potrzeba usuwać konta. Ustawić sobie w filtrach, aby maile były filtrowane, gdy pojawia się w nich określony ciąg słów lub znaków, np. słowo bitcoin. Ja nigdy nie dostałem żadnego normalnego e-maila ze słowem “bitcoin”, zawsze to jest spam.

 33. Emigrant pisze:

  Kolejny adres, tym razem niemiecki.
  Żądanie: 250 eu
  i.bauer@steuerberater-kevelaer.de

 34. Renata pisze:

  Dziękuję za ten artykuł! Ja dostaję też maile z “sekjrz” a dziś dodatkowo 3 z próbą wyłudzenia kasy od: ebaugh@zimmerlaw.com, jolourde@nsarc.org, tmosher@parconsulting.net

 35. Ana pisze:

  Witam,
  Ja z kolei dostalam maila z adresu kirylukwojtekk@komanord.com.pl, gdzie zwraca się do mnie użytkowniku wp.pl, to też raczej jakiś oszust? twierdzi ze ma moje dane i mam 48h na zapłatę inaczej roześle wszystko..

 36. Aga pisze:

  Ja dostałam mail z adresu mssed5@vixmalls.com
  Witaj drogi użytkowniku mamy zainstalowane jedno oprogramowanie rat na twoim urządzeniu. Od tego momentu….. Dalej nie wiem bo nie otwierałam. Czy ktoś dostał kiedyś coś podobnego z takiego adresu

 37. Tomek pisze:

  Witam
  dzisiejszy adres to:
  melissa.jeffers@sbcglobal.net

  Proszę się nie przejmować tymi mailami, nie otwierać żadnych linków ani załączników jeśli są, ani tym bardziej wysyłać pieniędzy – to próba wyłudzenia kasy lub/i danych.
  Sam dostaję codziennie kilka, ale nie dziwię się Państwa reakcją bo za pierwszym razem też się zaniepokoiłem. Najlepiej zastosować się do rad Pana Arkadiusza, dbać o aktualność systemu i antywirusa oraz zaklejać kamerkę jak z niej nie korzystamy.
  Nasze adresy są zapewne w pakietach wykradzionych danych, które krążą do nabycia na nielegalnym rynku i stąd biorą się te masowe próby naciągania.
  A co do zainstalowanego niby oprogramowania…. po konsultacji z zawodowcem przez duże Z dowiedziałem się że taki program kosztowałby majątek więc może gdybym był milionerem, albo co gorsza w kręgu zainteresowań różnych służb swojskich lub obcych to może tak, a może nie – nie do końca zrozumiałem co do mnie gadał mimo że piwa jeszcze nie ruszyliśmy… taka “gwara” komputerowa. Jednak nie opłacałoby się ryzykować za 250 ojro, więc to na pewno ściema.
  Pozdrawiam

 38. Katarzyna pisze:

  Dzisiaj otrzymałam kolejnego maila z maila: a3122694@drdrb.net.

  Portfel Bitcoin: 1DUt5mtqYmahXwN2QJqsRUtkpB2qGUmKT
  Masz 48 godzin po przeczytaniu tego listu.

 39. Ela pisze:

  Witam wszystkich,
  U mnie również pojawił się mail z informacja o zhakowaniu mojego konta E-mail. W temacie info, ze urządzenie zostało zainfekowane. Oczywiście nie zapłacę, pierwsza myślą jest zawsze to żeby pokazać znajomym informatykom. Ale informacja o alercie BIK jest myśle cenna. Nawet jeśli nie dostajemy takich maili, to nigdy nie wiemy, czy ktoś jakimś cudem nie wykorzystał naszych danych, wiec warto się zabezpieczyć. Treść maila przesyłam, nie widziałam powyżej podobnego adresu (sprawdzając po domenie wyskakuje firma, która zajmuje się sprzedażą lamp do solariów.

  Twoje urzadzenie zostalo zainfekowane. Twoje dane nie sa chronione.
  19 sie 2019
  Od:
  serwis serwis@solarex-iso.pl
  Do:
  mnie
  (mniej)

  Cześć, jestem hakerem i programistą, mam dostęp do twojego konta (podany mój adres E-mail).

  Twoje urządzenie zostało zainfekowane moim prywatnym złośliwym oprogramowaniem, ponieważ przeglądarka nie została zaktualizowana / naprawiona.
  W twoim przypadku wystarczy odwiedzić witrynę, na której znajduje się mój iframe, aby automatycznie zostać zainfekowanym.
  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – Google: „Drive-by exploitH”.

  Moje złośliwe oprogramowanie dało mi pełny dostęp do wszystkich kont, pełną kontrolę nad systemem operacyjnym, a ja byłem w stanie szpiegować cię za pośrednictwem kamery internetowej.

  Zebrałem wszystkie twoje dane osobowe, nagrałem niektóre z twoich filmów (przez kamerę internetową) i PISEMO, JAK SIĘ ZADOWOLASIŁEŚ !!!
  Mogę opublikować wszystkie twoje dane osobowe wszędzie, w tym w Darknet, gdzie są bardzo chorzy ludzie.
  Mogę wysyłać twoje filmy do wszystkich twoich kontaktów, publikować je w sieciach społecznościowych i wszędzie!

  Nie zostawiłem żadnych śladów: usunąłem złośliwe oprogramowanie po zakończeniu pracy, a ten e-mail został wysłany z zaatakowanego serwera …

  Jedynym sposobem, aby mnie zatrzymać, jest zapłacenie dokładnie 231€ w Bitcoinach (BTC).

  To bardzo dobra oferta w porównaniu do wszystkich tych NIESAMOWITYCH badziewi, które pojawią się, jeśli nie zapłacisz!

  Możesz łatwo kupić bitcoiny w następujących serwisach: paxful, coinbase lub sprawdzić bankomat bitcoin w pobliżu, lub Google na inny wymiennik.
  Możesz wysłać bitcoiny bezpośrednio do mojego portfela lub najpierw stworzyć własny portfel: blockchain com, a następnie odebrać i wysłać do mojego.

  Mój portfel bitcoin: 1PPRVsbmvjpVsDh7bNZP43tw7gs91JuRBg
  Skopiuj i wklej, to jest (cAsE-sEnSEtiVE)
  Masz 50 godziny.

  Ponieważ uzyskałem dostęp do tego konta e-mail, będę wiedział, czy ten e-mail został przeczytany.
  Jeśli otrzymasz ten list kilka razy, aby go przeczytać, mój skrypt poczty jest skonfigurowany w ten sposób, a po dokonaniu płatności możesz go zignorować.
  Proszę nie odpowiadać na tego e-maila. Adres nadawcy jest generowany automatycznie, aby zagwarantować odbiór tego listu.

  Po otrzymaniu płatności usuwam wszystkie twoje dane i możesz żyć w spokoju jak wcześniej.

  Następnym razem odśwież przeglądarkę przed przeglądaniem Internetu!

 40. mój komentarz pisze:

  Również dostałem maila dokładnie takiej samej treści jak powyżej od erwin erwin@blokhuis.nl. jego portfel bitcoin 1PPRVsbmvjpVsDh7bNZP43tw7gs91JuRBg
  Skopiuj i wklej, to jest (cAsE-sEnSEtiVE). Sęk w tym że mam tak stary sprzęt że nie posiadam kamerki ale przeglądarkę mam bardzo starą (system to stary XP). Nie dam się naciągnąć.

 41. Anonimowy pisze:

  Dostałem identyczny email co 2 osoby wyżej, adresu nie mam bo odrazy usunąłem konto i wszystkie powiązane z nim dane ale było coś kamilnt@…

  Aż dostałem depresji bo bardzo dbam o swoją prywatność i nie posiadam nawet FB…

  Dobrze że tutaj zajrzałem, trochę się odstresowalem…

 42. Sumakoctowiec pisze:

  Czyli co? Olać to wszystko?
  Też takie coś dostałem z numerem portfela, groźbami itd….

 43. Zbigniew pisze:

  Szanowny Panie
  Arkadiuszu,
  Po krótkiej przerwie informuję, że w dniu dzisiejszym dostałem informację, że zostałem wylosowany do otrzymania kuponu podarunkowego za kwotę 2500,- zł
  Email : Ziemovit V. levy@efferrainia.info
  Sprawdziłem do kogo należy ten email
  Okazało się że brak jest możliwości na identyfikację.
  Odnoszę wrażenie że jest to fałsz?

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Jeśli w tej samej wiadomości nie było żadnych dodatkowych informacji, np. nazwa firmy organizującej konkurs / promocję, linku do regulaminu konkursu / promocji itd., to jest spam / oszustwo / próba wyłudzenia.

   Dzięki za info.

   • Zbigniew pisze:

    Panie Arkadiuszu,
    Podana jest Firma Media Markt z dużą reklamą
    Proszę o umieszczenie tego meila w zestawieniu;
    levy@efferainia.info

    • Arkadiusz Meszka pisze:

     Jeśli to nie problem, proszę przekazać całego maila do mnie na info@clivio.pl, muszę to sprawdzić. Być może trzeba będzie powiadomić Media Markt, że ktoś się pod nich podszywa.

     • Arkadiusz Meszka pisze:

      Dzięki za wysłanie e-maila. To zdecydowanie oszustwo. Jeśli ktokolwiek z was otrzyma takiego maila, w nic nie klikajcie. Ktoś bardzo dobrze podszywa się pod Media Markt.

 44. Ryszard pisze:

  Wczoraj dostałem wiadomość poniższą wiadomość na maila. Przytaczam ją w całości, bo może zainteresować więcej osób, bo to aktualnie rozsyłana wiadomość.

  W nagłówku maila: potwierdzenie@oceniam.to PROŚBA O KONTAKT – moje imię nazwisko (…)

  Treść maila:

  Oceniam.to
  Numer zaproszenia: 120/08/2019/
  Gratulujemy moje imię i nazwisko!

  System Testowy Oceniam.to zakwalifikował ponad 1000 osób do możliwego DARMOWEGO testu Huawei P30 PRO.

  Wybrani Testerzy otrzymają Huawei P30 PRO na własność!
  Zaproszenie do możliwego testu otrzymuje:

  Imię Oczekującego Testera: tu moje imię
  Nazwisko Oczekującego Testera: tu moje nazwisko
  Email Oczekującego Testera: tu mój e-mail
  Dane widoczne tylko dla wskazanej osoby!

  Warunki rekrutacji do testu:

  1. Wypełnij krótką ankietę (2 pytania)
  2. Odpowiedz na pytania weryfikacyjne (warunek konieczny)
  3. Wpisz się na listę oczekujących Testerów i potwierdź swój numer telefonu!

  Koniecznie potwierdź otrzymanie zaproszenia do rekrutacji do 31 sierpnia 2019 r.
  Kliknij poniżej:
  POTWIERDZAM

  Miłego testowania!
  Dział Testów Oceniam.to

  * Administrator serwisu informuje, że podmioty, których usługi lub towary są prezentowane tu oraz w serwisie nie są sponsorami serwisu, jego administratorami i nie są związani z serwisem w jakikolwiek sposób.

  Wiadomość ta jest przeznaczona jedynie dla osoby lub podmiotu, który jest jej adresatem i może zawierać poufne i/lub uprzywilejowane informacje. Zakazane jest jakiekolwiek przeglądanie, przesyłanie, rozpowszechnianie lub inne wykorzystanie tych informacji lub podjęcie jakichkolwiek działań odnośnie tych informacji przez osoby lub podmioty inne niż zamierzony adresat. Jeżeli otrzymałeś tę informację przez pomyłkę prosimy o poinformowanie o tym nadawcy i usunięcie tej wiadomości z wszelkich komputerów. Wiadomość została wysłana przez Mobime Lead Generation Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k., ul. Wiertnicza 45A, 02-952 Warszawa. Szanujemy Twoją prywatność, jeśli chcesz zrezygnować z otrzymywania informacji o naszych akcjach, w każdej chwili możesz się wypisać klikając tutaj

  Dla mnie to trochę podejrzany mail. Skąd znają moje imię nazwisko i adres mailowy? Dlaczego mam tę wiadomość usunąć z wszelkich komputerów? Żeby zatrzeć ślady próby być może zainstalowania złośliwego oprogramowania? Błąd w opisie co to za spółka.
  Kiedyś otrzymałem wiadomość z propozycją zostania testerem z innej firmy, która wchodziła na rynek polski, ale tam nie było żadnych moich danych. Dla mnie podejrzany mail chyba jednak z próbą jakiegoś przekrętu.. A może jednak się mylę i można im zaufać?

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Dzięki za komentarz i informację. Na twoim miejscu bym tę wiadomość zignorował i nie podejmował dalszych działań.

 45. Żak pisze:

  To jaka plaga. Dzisiaj otworzyłem starą skrzynkę, którą używam nie częściej niż raz na kwartał i miałem trzy e-maile o zainfekowaniu konta. Nie czytałem tych wiadomości dokładnie. Zamknąłem pocztę i nie wiem, czy ja otwierać.

 46. R. pisze:

  Witam.
  Niedawno też otrzymałem podobny e-mail co osoby wyżej od asiifo@fsfsdf.org .

  Piszą,że uzyskali dostęp do mojego urządzenia mobilnego i że mają kilka moich filmów i że po 60h od przeczytania e-maila rozwślą je do wszystkich kontaktów (chyba, że wpłacę 228€to usuną wszystko)
  Cieszę się, że wpadłem na ten artykuł

 47. Małgorzata pisze:

  Panie Arkadiuszu! Bardzo proszę o pomoc. dziś otrzymałam wiadomość,z prośba o ponowna aktywacje poczty, rzekomo wysłana przez wp. po kliknięciu linka pokazało się okno logowania do poczty. podejrzewając, ze może być to próba włamania się do skrzynki, nie zalogowałam się w oknie, do którego przekierował mnie link i zmieniłam hasło w poczcie. Czy to, ze nie zalogowałam się w oknie do którego odesłał mnie link i zmiana hasła wystarcza, żeby być spokojna, ze nikt nie przejmie danych logowania/nie włamał się do mojej poczty? nie mam pewności, ponieważ kliknęłam w link (ale nie zalogowałam się w oknie, które się pojawiło). Z uwagi na fakt, ze jest to niepokojące zdarzenie, być może skutkujące włamaniem do mojej skrzynki, w której jest dużo prywatnych danych, bardzo proszę o pilna odpowiedz. co poza włamaniem do skrzynki mogło się stać? zainfekowanie smartfona wirusem>? (odbierałam pocztę na smartfonie)Z góry serdecznie dziękuję, Małgorzata

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Proszę zwracać się do mnie na Ty 🙂 Proszę o to wszystkich uczestników dyskusji.

   Zachowałaś się bardzo dobrze, nie ma powodu do obaw. Bardzo dobrze, że nie wypełniłaś tego podejrzanego formularza i bardzo dobrze, że zmieniłaś hasło swojej poczty. Możesz spać spokojnie.

   Jak będziesz mieć wolną chwilę, przekaż do mnie ten podejrzany e-mail na adres info@clivio.pl

   Ten link został do Ciebie wysłany właśnie po to, aby przechwycić twoje hasło. Twoje hasło zostałoby przechwycone, gdybyś wypełniła formularz.

   • Ania pisze:

    A ja kliknąłem w link w pośpiechu i się zalogowałam.Po 2 godzinach powrócił mi rozum i zmieniłam hasła.Napisałam do administratora.Odpowiedział ,że niczego nie wysył.Strasznie się boję ,nie wiem czy tego nie zgloszę na policję.
    Szkoda,że dopiero teraz trafiłam na Twoją stronę.

 48. Kama pisze:

  juliancapo11@hmtmail.com

  Wiadomość z powyższego emaila:
  Witaj! Jestem przedstawicielem grupy hakerów Chaos. W okresie od 24.06.2019 do 14.09.2019 uzyskaliśmy dostęp do twojego konta poprzez zhakowanie jednego z serwerów pocztowych. Zmieniłeś już hasło? Wystawnie! Ale mój program naprawia to za każdym razem. I za każdym razem, gdy znam twoje nowe hasło! Korzystając z dostępu do konta, łatwo było zainfekować system operacyjny urządzenia. W tej chwili wszystkie Twoje kontakty są nam znane. Mamy również dostęp do twoich posłańców i twojej korespondencji. Wszystkie te informacje są już u nas przechowywane. Jesteśmy również świadomi twoich intymnych przygód w Internecie. Wiemy, że uwielbiasz witryny dla dorosłych i wiemy o twoich uzależnieniach seksualnych. Masz bardzo interesujący i wyjątkowy gust (rozumiesz, co mam na myśli). Podczas przeglądania tych stron kamera urządzenia automatycznie się włącza. To, co oglądasz, jest rejestrowane i zapisywane na naszym serwerze. W tej chwili zebrano kilka analogicznych nagrań wideo. Od momentu przeczytania tego listu, po 60 godzinach, wszystkie twoje kontakty w tej skrzynce e-mail oraz w komunikatorach otrzymają te klipy i pliki wraz z korespondencją. Jeśli nie chcesz tego, przenieś 290€ do naszego portfela kryptowalut Bitcoin: 1EbJGYEfMvH9fdMrohwNsa3fyqwyMM6eaa Gwarantuję, że zniszczymy wszystkie twoje sekrety! Jak tylko pieniądze znajdą się na naszym koncie – Twoje dane zostaną natychmiast zniszczone! Jeśli nie dotrą żadne pieniądze, pliki z wideo i korespondencją zostaną wysłane do wszystkich twoich kontaktów. Ty decydujesz … Zapłać lub żyj w piekle ze wstydu … Wierzymy, że cała ta historia nauczy Cię, jak prawidłowo korzystać z gadżetów! Wszyscy uwielbiają witryny dla dorosłych, nie masz szczęścia. Na przyszłość – po prostu przyklej naklejkę na kamerę swojego urządzenia podczas odwiedzania witryn dla dorosłych! Dbaj o siebie!

 49. Deea pisze:

  Witam,
  dzisiaj po raz pierwszy od roku weszłam na starego e-maila którego chciałam usunąć i moją uwagę przyciągnęła ta wiadomość :

  ” Od: reply-special-1331264628
  Do: mnie
  Temat: Uwaga dotycząca bezpieczeństwa. (tu mój adres e-mail) został zhakowany!

  Pozdrawiam was!
  Mam dla ciebie złe wieści.
  11.02.2019 – w tym dniu włamałem się do twojego systemu operacyjnego i uzyskałem pełny dostęp do twojego konta (tu mój adres e-mail)

  Tak to było: W oprogramowaniu routera, do którego byłeś podłączony w tym dniu, wystąpiła podatność na zranienie. Najpierw zhakowałem ten router i umieściłem na nim mój złośliwy kod. Kiedy połączone do niego przez Internet, mój trojan został zainstalowany w systemie operacyjnym twojego urządzenia.

  Następnie wykonałem pełną kopię dysku (mam całą książkę adresowa, historię przeglądania stron, wszystkie pliki, numery telefonów i adresy wszystkich kontaktów).

  Miesiąc temu chciałem zablokować Twoje urządzenie i poprosić o niewielką kwotę, aby odblokować. Ale przypadkowo widziałem witryny, które regularnie odwiedzasz. Jestem zszokowany twoimi ulubionymi zasobami. Mówię o witrynach dla dorosłych.

  Chcę powiedzieć – jesteś wielkim zboczeńcem. Masz nieokiełznaną fantazję!

  Potem przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Zrobiłem zrzut ekranu z intymnej strony, na którym “cieszyłeś się” (wiesz o co mi chodzi, prawda?). Zrobiłem zrzut ekranu z intymnej strony, na których cieszyłeś się wiesz o co mi chodzi, prawda?). Potem zrobiłem zdjęcie twojej rozrywki (używając aparatu twojego urządzenia). Rezultat był świetny!

  Jestem głęboko przekonany, że nie chciałbyś pokazać tych zdjęć swoim bliskim, przyjaciołom lub znajomym. Myślę, że 250€ to niewielka kwota za moje milczenie. Poza tym spędziłem dużo czasu nad tobą!

  Akceptuję pieniądze tylko w Bitcons. Mój portfel BTC: 15jzkibyFxrB5pYzG7rCkbg SocMyZe52aL

  Nie wiesz, jak uzupełnić portfel Bitcoin? w dowolnej wyszukiwarce napisz “jak uzupełnić portfel btc”. To łatwiejsze niż przelanie pieniędzy na kartę kredytową!
  W przypadku płatności masz trochę więcej niż dwa dni (dokładnie 50 godzin). Nie martw sie, timer włączy się, gdy tylko otworzy się ten list. Tak, tak … już się zaczęło!

  Po dokonaniu płatności mój wirus i kompromitacja z Tobą automatycznie ulegaja samozniszczeniu. Pamiętaj, jeśli nie otrzymam określonej kwoty od ciebie, twoje urządzenie zostanie zablokowane, a wszystkie twoje kontakty otrzymają zdjęcie z twoją “rozrywką”.
  Chce, żebyś nie robił głupich rzeczy: – Nie próbuj znaleźć i zniszczyć mojego wirusa! (Wszystkie twoje dane są już przesłane na serwer zdalny) – Nie próbuj się ze mną kontaktować (nie jest to możliwe, adres nadawcy jest generowany automatycznie). – Różne usługi bezpieczeństwa nie pomogą, formatowanie dysku lub niszczenie urządzenia również nie pomoże, ponieważ dane są już na serwerze zdalnym.

  P.S. Gwarantuje ci, że nie będę ci przeszkadzał po wypłacie, ponieważ nie jesteś jedyną osoba, z która “pracuje”. To jest kod honoru hakera.

  Od tej pory radzę korzystać z dobrych programów antywirusowych i aktualizować je regularnie (kilka razy dziennie)!
  Nie bądź na mnie zły, każdy ma własna pracę.
  Do widzenia ”

  Chciałam więc spytać czy mogę go zignorować?

 50. Vikia pisze:

  Witam, ja niedawno dostałam email z adresu bonjour@nacopaint.com .
  Oto treść:

  Dzień dobry Wiktoria,

  6 tygodni temu uczestniczyłeś w naszej ankiecie internetowej, w której zaoferowano ci szansę wygrania nowego Galaxy S10.

  Teraz z przyjemnością ogłaszam, że zostałeś wybrany jako nasz zwycięzca! Kliknij poniżej, aby umówić się na dostawę telefonu.

  POTWIERDZAĆ

  Z poważaniem,

  Anna | Przedstawiciel Biura Obsługi Klienta

  SAMSUNG

  Obsługa czatu na żywo: Rozpocznij czat
  Nawiązywać kontakt: Pokaż więcej

  Po kliknięciu w przycisk POTWIERDZAĆ przekierowuje mnie do tej strony:

  https://officialsiteurl.com/pl/samsungs10/index.html?session=at8mnp9fpnfk20f84bp3gujti2&
  fluxf=718736548261394867&fluxffn=718736548271882959&ffdomain=onlineclicktrk.com
  &category=Test&fname=Wiktoria&lname=kozlowska&city=Warsaw

  Czy jest to oszustwo?

 51. Jaga pisze:

  Dobry wieczór,
  3 dni temu dostałam maila po angielsku wysłanego z mojej skrzynki mailowej służbowej do mnie, że moje konto zostało zhakowane i jeżeli nie zapłacę 753$ w bitcoinach to kompromitujące wideo zostanie rozesłane do wszystkich znajomych. Podobno jestem obserwowana od kilku miesięcy, a fakt, nie zakleilam kamerki. Informatyk uspokaja, że nie ma kopii maila na serwerze głównym, ale i tak się boję. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Sprawa wygląda dość poważnie, ale to może być to, co przeważnie, czyli spam.

   Jeśli chcesz, możemy odbyć płatne konsultacje, gdzie połączymy się głosowo i za pomocą aplikacji zdalnej obejrzę ten e-mail na twoim komputerze oraz zadam kilka pytań i udzielę kilku porad.

   Więcej informacji tutaj:
   https://clivio.pl/konsultacje-doradztwo-i-szkolenia-zdalne/

   • Jaga pisze:

    Bardzo dziękuję za chęć pomocy, ale oddałam dziś komputer do sprawdzenia i wyczyszczenia, gdyż w nocy przyszedł kolejny mail. Dokładnie taki sam jak poprzedni, słowo w słowo, jedynie żądanie okupu jest niższe, chyba 713$. Pozostały tekst jest identyczny, tak jakby wysłany z automatu. Może to jednak jakiś zmasowany atak?

 52. Kasia pisze:

  Proszę o pomoc!
  Kilka dni temu dostałam maila po angielsku, nadawcą był mój adres mailowy, czyli jakbym dostała maila sama od siebie. W treści też coś o tym, że moje konto jest zhakowane i żądania okupu za niby nagrania itp, ale mało tego..tam było w treści podane moje hasło do maila! Co prawda już nieaktualne, bo zmieniłam hasło jakiś czas temu..Ale jednak.. Zmieniłam hasło znów, ale jestem trochę przerażona :/ . Weszłam też na stronę “Have i been pwned” i po wpisaniu maila dostałam odpowiedź: ” Oh No – pwned.
  Pwned on 2 breaches sites and found no pastes” Pomocy..czy moje dane mogą być zagrożone? Czy usunąć to konto?

 53. Liza pisze:

  Witam,
  trzy dni temu dostałam maila – oczywiście o zhakowaniu wszystkich moich danych, o kamerce, o podglądaniu itd… Zignorowałabym to, gdyby nie informacja o tym, że mają mój nr PESEL, którego mi podali. Niestety zgadza się! Dziś otrzymałam ponownie takiego samego maila i powiem szczerze, że ciągle myślę co z tym zrobić. W końcu to już dość poważna sprawa. Jeśli na policji zatrzymają mi komputer, pozbawią mnie narzędzia pracy :/
  Pozdrawiam i proszę o jakąś podpowiedź.

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Najprawdopodobniej przechwycono twój pesel, jak podawałaś go gdzieś przez internet. Może to oznaczać, że masz zainfekowany komputer, ale niekoniecznie musi oznaczać, że byłaś nagrywana. Jeśli byłaś i gdyby mieli faktyczne materiały, to raczej by Ci je pokazali.

   Kup sobie dobry antywirus, np. tu:
   Antywirus

   i przeskanuj komputer, po przeskanowaniu usuń wszystkie wirusy, które wykryje (albo antywirus sam usunie).

   Jeśli już masz dobry antywirus, być może podałaś swój numer pesel gdzieś, gdzie nie powinnaś podać. Albo hakerzy zhakowali np. bazę danych jakiegoś banku lub instytucji i teraz szantażują klientów banku, lub ktoś na lewo sprzedał twoje dane osobowe.

   Scenariuszy może być mnóstwo. Możesz iść na policję, ale podkreślić, że nie możesz im zostawić komputera, bo potrzebujesz go do pracy.

 54. Abc pisze:

  4 października dostałem maila od Kaspersky Cloud Security (z maila: office@cloudvir.website) o zainfekowanym urządzeniu… i podane są w nim moje prawdziwe dane… tj. e-mail, nr telefonu, PESEL.
  Jako ciekawostke powiem, że ponad 5 lat temu zmieniłem nazwisko… a w mailu jest moje imię i STARE nazwisko.
  Po wpisaniu w google np. “maile z peselem” można poczytać, że troche osób dostało identycznego maila.

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Czy w mailu napisano, jakie urządzenie jest zainfekowane? Czy korzystałeś kiedyś z antywirusa kaspersky i podawałeś im wtedy swoje pełne dane osobowe lub kiedykolwiek im podawałeś?

   Czy teraz korzystasz z antywirusa Kaspersky?

   Czy możesz zamieścić tutaj cały ten e-mail, zamazując swoje dane? Zamiast nich wpisując np. “xxxxx”.

   • Abc pisze:

    Być może kiedyś korzystałem z Kaspersky ale na pewno darmowego, bez żadnego abonamentu rocznego itp. Jeśli nawet to i tak dawno.

   • Abc pisze:

    Temat maila:
    (IMIĘ) (NAZWISKO) – Twoje urządzenie zostało zainfekowane. Twoje dane nie są bezpieczne ❗

    Zawartość maila:
    (IMIĘ) (NAZWISKO), przeczytaj uważnie. To nie jest żart ❗

    Na Twoich urządzeniach zainstalowane jest szkodliwe oprogramowanie typu MALWARE v.TRX_uwkill_09.b.
    Kilka tygodni temu kliknąłeś w spreparowaną przeze mnie reklamę, dając mi uprawnienia administracyjne, dzięki temu moje oprogramowanie zostało pobrane i zainstalowane na Twoim urządzeniu.
    W tej chwili mam już kontrolę nad wszystkimi Twoimi urządzeniami podłączonymi do Twojego wifi oraz kontem email xxxxx@wp.pl.
    Za pomocą połączenia VPN skopiowałem na mój serwer wszystkie Twoje dane osobowe, zdjęcia, filmy, dokumenty, kontakty (numery telefonów, emaile) Twoich znajomych i rodziny.
    Nie wierzysz? To próbka tego co wiem o Tobie:
    Mam Twój email: xxxxx@wp.pl,
    Numer telefonu: xxx xxx xxx,
    Pesel: xxxxxx,
    Wiem że jedna z twoich lokalizacji to (MOJE_MIASTO).
    Mam też hasła zapamiętane w przeglądarce, Twoje dane osobowe, konto bankowe i wiele więcej.
    Ale to jest nic (IMIĘ). Korzystając z kamerki w Twoim urządzeniu podglądałem Cię przez jakiś czas…
    Udało mi się nagrać kilka pikantnych filmów z tobą w roli głównej, jak walisz gruchę oglądająć pornole.
    Zrobiłem też kilka zrzutów ekranu z filmów porno, które oglądasz w sieci, koleś jesteś ZBOCZEŃCEM!
    Nie wiem kogo zdradzasz, ale to też mam nagrane.
    A teraz (NAZWISKO) zastanów się dobrze co pomyśli Twoja partnerka, znajomi i rodzina jak wyślę do nich te filmy, pamiętaj że mam Twoje wszystkie kontakty z telefonu.
    (IMIĘ), czytając tego maila uruchomiłeś zegar na moim serwerze, masz dokładnie 24 godziny na dokonanie wpłaty 1000 PLN, żeby zatrzymać wysyłkę.
    To chyba niezbyt wygórowana kwota za moje milczenie, mógłbym dołożyć do tej kwoty jedno zero.
    Każdy haker ma honor i zasady, gwarantuję ci, że wszystkie Twoje dane, nagrane filmy i zrzuty ekranu zostaną usunięte z mojego serwera i więcej o mnie nie usłyszysz. Wystarczy, że zrealizujesz płatność w ciągu 24 godzin.
    Płatność możesz wysłać wyłączne w Bitcoinach. Nie mniej niż 0.025 BTC, to równowartość około 1000 PLN
    Nie wiesz jak zrobić wpłatę Bitcoin (BTC), to nic trudnego:
    -wyszukaj w google “kantor bitcoin” lub wybierz ten: bitcoin.pl/kantor-bitcoin – wklej ten adres w przeglądarce
    -kliknij wymień lub kup Bitcoin (BTC)
    -skopiuj i wklej mój adres Bitcoin: 19Akyjkg4TGgQ8VzgbtKdR9Wb3Sip3zZjF
    -zapłać BLIKiem lub szybkim przelewem i gotowe.
    (IMIĘ) (NAZWISKO), pamiętaj że masz tylko 24 godziny. Jeżeli na mój adres nie wpłynie 0.025 BTC, serwer rozpocznie automatyczną wysyłkę nagrań jak się onanizujesz oglądając porno w sieci ❗
    Gwarantuję, że po wpłacie Twoje filmy i poufne dane zostaną natychmiast zniszczone. Jeśli nie zrobisz wpłaty, pliki video i zrzuty z ekranu zostaną wysłane do wszystkich Twoich kontaktów na email i numer telefonu!
    Mam Twoje wszystkie poufne dane i mogę zamienić Twoje życie w piekło, łatwo nie odpuszczam!
    (IMIĘ), Ty decydujesz… zapłać lub żyj w piekle ze wstydu.
    Następnym razem uważaj na jakie strony wchodzisz!
    ===========
    PS. Jeszcze raz przypominam, że było tam STARE nazwisko.

    • Arkadiusz Meszka pisze:

     Klasyczna próba wyłudzenia pieniędzy. Oszust nie ma żadnych filmików z Tobą w roli głównej. Gdyby miał, dostałbyś ich podgląd. Twój pesel oszust mógł pozyskać na wiele sposobów, to może być nawet jakiś były pracownik administracji publicznej albo były pracownik banku. Który nie ma dostępu do twojego urządzenia, ale ma twoje dane osobowe i próbuje poprzez to wyłudzić kasę.

     Tak więc nie wpłacaj pieniędzy, ale najlepiej, jak byś zgłosił sprawę na policję. I aby wszyscy, którzy dostają takie maile, zgłosili tę sprawę na policję. Mam tu na myśli wszystkie osoby, których pesel pojawia się w mailu.

     • Abc pisze:

      W tym roku dostałem może 2-3 maile o zainfekowanym urządzeniu, o trojanach, o filmikach i nagraniu takowych… tylko, że wcześniej nie było takich szczegółowych danych :/

 55. Abc pisze:

  To jeszcze raz ja… komentarz do powyższego wpisu.
  Tak chodziło mi po głowie skąd takie dane mogły wyciec. I miałem pewien trop… z uczelni… która takie dane posiadała. Widocznie po paru latach nadal mają w jakimś “archiwum” dane swoich studentów/absolwentów.

  A dziś jeszcze czytam w necie komentarz, że u nich na uczelni “wszyscy” dostali takie maile… z podanym mailem, telefonem, PESELem i miejscowością. Zatem BINGO.

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Dzięki za informację. Albo strona internetowa / system informatyczny uczelni ma słabe zabezpieczenia, albo ktoś mający dostęp sam jest w to zamieszany.

   • Abc pisze:

    Zdaje sobie sprawe, że po paru latach pewne dane mogły się zmienić… i w takich mailach jest inny niż aktualny nr telefonu, lub inne miasto. No w moim przypadku inne nazwisko. Na uczelni jeszcze było “stare”. Także takie buty.

 56. Tomek pisze:

  Witam po długiej przerwie
  Od kilku dni pojawiło się coś nowego. Przychodzą wiadomości z adresów będących ciągiem znaków ( rsybghwlxp@pills-shop.net) i mające w temacie różne zajawki socjotechniczne np. dzisiejsza sentencja brzmi: “Wygląda na to że nareszcie Cię znalazłem”.
  W treści brak załącznika tylko link ze słowami “Czy jesteś znudzony – czekamy tutaj na Ciebie”
  i podobne bujdy.
  Oczywiście że czekają, ale na możliwość przejęcia danych… więc nie klikajcie jak taki badziew zobaczycie.
  I nowość z dzisiaj-jeśli macie konto na interii warto wziąść sobie do serca ostrzeżenie z BOK Interia, które to zostało rozesłane do każdego odbiorcy.
  Dziś nad ranem z adresu “Informacji”%20 przyszła informacja z wielkim logiem Interii o wygaśnięciu konta w dniu dzisiejszym oraz z a jakże – linkiem. To SCIEMA!!! jak wszystkie powyższe, więc uważajcie.
  Pozdrawiam
  Tomek

 57. maruda pisze:

  a ja dzisiaj dostałem emaila takie cudo więc ostrzegam

  treść

  Drogi Kliencie,
  W załączeniu przesyłam fakturę najmu za miesiąc 11/2019.
  Proszę o przesłanie potwierdzenia otrzymania w/w faktury.
  Pozdrawiamy i życzymy miłego dnia
  Tomasz Prais
  AW. Net Polska Sp. z o.o.
  NIP: 706 – 22 – 08 – 706
  załacznik to plik document7486.vbe.xz 2.8 kb
  nadawca Jarosław Pabisiak z gdanska@organicmarket.com.pl

  lipny nip
  ale domena istnieje

 58. Jaro pisze:

  Dziś próbowałem otworzyć w telefonie załącznik mail z adresu mailowego gdanska@organicmarket.com.pl ale nie mogłem go otworzyć gdyż aplikacja go nie mogła otworzyć więc załącznik skanowałem programem awast na komputerze nic nie pokazało że jest jakiś wirus. Wszedłem na ten artykuł i teraz mogę problem i pytanie moje co mam teraz zrobić aby nie stracić danych osobowych czy pieniędzy oraz żeby mój mail nie posłużył na jakieś wyludzienie danych czy pieniędzy.

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Jeśli nie oczekiwałeś na żadnego emaila od organicmarket.com.pl, to nie pobieraj załącznika. Jeśli oczekiwałeś, a masz wątpliwości, to przedzwoń do nich albo wyślij sms z pytaniem, czy wysyłali maila.

   • Jaro pisze:

    Ja już załącznik pobrałem na telefon. Tylko nie dał się mi otworzyć ten plik bo był spakowany. A ja w telefonie nie miałem odpowiedniej aplikacji. A na komputerze zrobiłem skanowanie Awastem i nic nie wyszło. Zrobiłem na telefonie zresetowanie i wszystko zostało usunięte dodatkowo format karty pamięci odrazu zrobiłem. Odpisałem na tego miała okazało mail nie dostarczony pod ten adres. I czy coś z tym mam jeszcze zrobić? Na poczcie usunelem ten mail.

 59. Lena pisze:

  Przez przypadek otworzyłam mail “ja bardzo chce sekjrz na moje zdjęcia i spotkajmy się” bo nadawca był podpisany imieniem mojej znajomej i z automatu kliknęłam nie patrząc na treść. Czy jeśli tylko weszłam w wiadomość ale nie w ten link z rzekomymi zdjęciami to mój mail mógł zostać zainfekowany? Jestem całkowicie zielona i przewrażliwiona w sprawie takich rzeczy a to mi chyba spać nie da…

  • Tomek pisze:

   Witam. Pozwolę sobie odpowiedzieć. Dopóki Pani nie otwiera żadnych załączników ani nie klika w podesłane linki to pełen luzik – nic się nie dzieje.
   Pozdrawiam
   Tomek

   • Pati pisze:

    Witam,
    Jeśli podałam w jakiejś ankiecie sklepu w celu uzyskania bonu swój adres i telefon, mail i imię nazwisko i to potwierdziłam w nadesłanym mailu. Co mi grozi? Strasznie się stresuję

    • Arkadiusz Meszka pisze:

     To było przed zakupem w tym sklepie, czy po zakupie? Jaki to sklep? Podaj link do sklepu. Podczas zamawiania w sklepie i tak trzeba podać wszystkie swoje dane. Więc pewnie ten bon jest w zamian za zarejestrowanie się.

 60. Tomek pisze:

  I jeszcze raz dzisiaj. Dostałem coś nowego.
  Z adresu canzwnrib@capitalesdequebec.com wiadomość o jakże wysublimowanym tytule “Hello” oraz mocno rozbudowanej treści ” Hello. Look at this.” Przy czym trzy ostatnie słowa są linkiem.
  więc jakby co to najlepiej od razu kasacja i święty spokój.
  Uważajcie!
  Pozdrawiam
  Tomek

 61. Tomek pisze:

  Witam
  Uwaga na nowe podejrzane wiadomości. Dziś przyszły już dwie o tej samej treści z różnych adresów. Nie wyłapuje ich filtr spamu więc włażą nachalnie w folder Odebrane.
  Ich tytuł: “Wazna informacja” a treść: “Polacy już teraz zarabiają miliony złotych /i link/ Dowiedz sie jak zarobić 20 tysiecy złotych zysku”
  Przyszło z adresów:
  ozhzcwu@seb-bureautique.fr
  wjaqxgcswsf@dfm-europe.com

  Pozdrawiam
  Tomek

 62. Tomek pisze:

  i znowu ja. i znów nowość.
  Nadawca: INTERIA ale z adresu: Interia@domovita.ua
  temat: Weryfikowanie adresu e-mail (#2G4G0M3U)
  i treść:

  Szanowny Kliencie,
  Chcemy przypomnieć, źe dnia 4 Grudzień 2019 twój e-mail poczta zawieszony
  Oznacza to, źe od tej chwili nie będziesz w stanie wysyłać ani odbierać wiadomości za pomocą tej skrzynki e-mail.

  Aktywuj ją ponownie teraz (ta linijka to link)

  Pozdrawiamy,
  Zespół Interia

  ID: 3Z0H8E8S

  kolejna ściema. Nie klikajcie!!!!!
  Pozdrawiam
  Tomek

 63. Cata pisze:

  Eaf08c62@fh.net to również e-mail o zhakowaniu poczty, włamie na router,żądanie okupu i straszenie ujawnieniem rzekomo kompromitujących stron które jakoby odwiedzam,wpuszczeniu trojana itd. dotyczy poczty na interii

 64. Darek pisze:

  Witam
  Pojawiły się w tym tygodniu groźby szantażu wysyłane mailem na pocztę “op” tzn onetu jeśli się nie wpłaci 950 Euro w ciągu dwóch dni.
  Schemat dokładnie taki jak opisywane wcześniej typu:
  że haker uzyskał dostęp do konta, aktywny Trojan , że podgłąda przez kamerę , że dużo widział różnych kompromitujących rzeczy itp.
  Panie Arkdadiuszu, te maile były wysłane z adresów ivgd@globau.pl a także paula65harwell@homexpressway.net
  Czy może Pan skomentować te adresy mailowe ?
  Na ile wiarygodne są te groźby i jeśli niewiarygodne to może doda pan do spisu przez siebie stworzonego maili szantarzystów.
  Pozdrawiam
  Darek

 65. Krzysztof pisze:

  Dostałem takie emaile.
  Drogi przyjacielu,
  Pozdrawiam cię, jestem adwokatem William Johnson, mój zmarły inżynier
  inżynier, zmarł wraz z rodziną, nie mając nikogo, kto mógłby ubiegać
  się o depozyt (osiem milionów pięćset tysięcy dolarów amerykańskich) w
  banku. Chciałbym przedstawić ci ten bank jako jego następny z rodziny.
  Moje pozdrowienia,
  Telefon: +228 79-97-17-69.
  William Johnson ESQ

  Cieszę się, że cię znalazłem i piszę do ciebie, ponieważ masz takie
  samo nazwisko jak mój zmarły klient, był on sierotą i nie miał
  krewnego przy życiu, aby ubiegać się o 2 miliony dolarów, które
  zdeponował w banku przed śmiercią w Auto wypadek.

  Przed śmiercią w szpitalu poinformował mnie o chęci przekazania co
  najmniej 20% swojego bogactwa na cele charytatywne, ponieważ nie miał
  spadkobiercy, chciał poświęcić część swojego bogactwa ludzkości.

  Chcę więc przedstawić cię w banku jako beneficjenta, ponieważ oboje
  macie takie samo nazwisko, aby można było ubiegać się o pieniądze i je
  wypłacić, po czym ty i ja podzielimy się nimi 40%, 40% dla mnie, a
  20% zostanie przekazane na cele charytatywne, aby spełnić jego
  życzenie.

  Jeśli zgadzasz się odebrać ode mnie pieniądze, napisz do mnie
  e-mailem, aby podać wszystkie szczegóły dotyczące oferty:
  grievehw@gmail.com

  Moje pozdrowienia,
  Howard

  Co sądzicie? kuszące?

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Dzięki za komentarz. Jest to oczywiście oszustwo i należy takie e-maile ignorować. Ja też przynajmniej ze 2 razy w tygodniu dostaję takie e-maile. Często od kogoś, kto nazywa się Fred Iwanga (lub twierdzi, że tak się nazywa).

 66. Agata pisze:

  Ja dostałam dzisiaj takiego meila.
  Witaj,

  Mam dla Ciebie niestandardową, lecz ciekawa propozycje. Moja firma zbliża się do wyższego progu podatkowego, a wciąż dostajemy przelewy i zamówienia od kontrahentów. Szukam miejsca, gdzie moglibyśmy odbierać pieniądze, tak aby uniknąć większego podatku – przecież nikt nie lubi być okradany przez to, ze zarabia. Leasingi mam pełne, nie wrzucę już niczego w koszty.

  Dlatego proponuje Ci współpracę. Za założenie konta we wskazanym przeze mnie banku i przekazaniu mi do niego dostępu, co tydzień będziesz otrzymywać wypłatę w wysokości 2000zl netto. Interesuje mnie współpraca na około trzy miesiące, przez ten czas co tydzień będzie wypłacane Ci wynagrodzenie. Konto otworzysz przez internet, bez wychodzenia z domu. Nie musisz czekać na kuriera, ani wybierać się do oddziału. Całość zajmuje 15 minut. Po zakończeniu współpracy konto zostanie zamknięte – chyba, ze wyrazisz inne chęci.

  Pieniądze, które będą wpływały na konto są legalne. Nie stworzy Ci to problemu. Nie będą to duże kwoty, wiec nie będzie żadnych podejrzeń. Chcę uniknąć wyższego opodatkowania. Bank, który Ci zaproponuje jest bezpieczny – z poziomu bankowości internetowej nie mam wglądu do żadnych wrażliwych danych.

  Co o tym myślisz? Odezwij się. Przedstawie szczegóły.
  Pozdrawiam,
  TK

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Nie ma czegoś takiego, jak pełne leasingi. Jest to kolejna próba wyłudzenia. Prawdopodobnie przed całą procedurą konieczny będzie dostęp do twojego obecnego konta. Można to nawet ewentualnie zgłosić na policję, bo oszustwo to będzie brzmieć wiarygodnie dla dużej grupy ludzi.

  • Ada pisze:

   dostałam takiego samego maila a później jeszcze to:

   Tak jak informowałem Cię wcześniej, szukam pomocy dla mojej firmy. Chcąc uniknąć wyższego opodatkowania, potrzebuje osoby, która udostępni mi konto bankowe, aby przyjmować część rozliczeń od kontrahentów.
   Pieniądze oczywiście są legalne. Kwoty nie będą duże. Pieniądze wpływające na konto to rozliczenia za usługi mojej firmy, w tym wypadku za kompleksowe usługi przy przegotowaniu mieszkań do wynajmu (miedzy innymi sprzątanie) Wszystko jest zorganizowane, tak aby nie sprawić nikomu problemów. Model współpracy, który Ci proponuje jest kompletnie bezpieczny i sprawdzony.

   Aby zacząć współpracę wystarczy, ze otworzysz rachunek w skazanym przeze mnie Banku. Proponuję między innymi Nest Bank. Konto jesteś w stanie otworzyć przez Internet poprzez przelew weryfikacyjny lub wideorozmowę z konsultantem. Jest to bezpieczny Bank ponieważ z poziomu bankowości Internetowej nie daje do wglądu żadnych wrażliwych danych.

   Jeżeli posiadasz konto, którego nie używasz bardzo chętnie je przejmę. Nie będzie potrzeby otwierania nowego.

   Współpracę rozpoczynamy z dniem otwarcia konta. Pierwsza wypłatę w kwocie 2000zl otrzymujesz po tygodniu od otwarcia konta. Wynagrodzenie przesyłać będę na wskazany przez Ciebie sposób. Może być zwykły przelew, walutowy, przekaz pocztowy, paypal. Jestem otwarty na propozycje. Osobiście proponuje czek BLIK. Pieniądze wypłacisz w każdym bankomacie. Razem z wynagrodzeniem, co tydzień na maila będę przesyłał wyciąg z konta do wglądu co dzieje się na rachunku.

   Czy chcesz podjąć współpracę? Odpisz, a przekażę Ci wszystkie potrzebne rzeczy.

   Czekam na odpowiedź.
   Pozdrawiam

 67. Anke pisze:

  Wczoraj otrzymałam zaskakującego smsa od rzekomo firmy Microsoft o treści „ Kod zabezpieczeń do konta Microsoft : 7520” Nie byłam i nie jestem użytkownikiem produktów Microsoft więc jak tylko zdziwienie opadło pojawiły się dwie myśli albo to wirus rozsyłany smsem albo ktoś pomylił się przy wpisywaniu numeru telefonu. Ta druga wersja była bardziej uspokajająca więc się jej trzymałam. Ale dziś po 30 minutowych rozmowach z działem technicznym Microsoft dowiedziałam się, że oni nie wysyłają 4-cyfrowych kodów tylko 5 i 6 cyfrowe. Mam sie niczym nie przejmować bo to nie od nich. No wydaje mi się, że skoro nie od nich to tym bardziej mam się czym przejmować, bo to oznacza że to nie jest pomyłka roztargnionego klienta Microsoftu, przy wpisywaniu numeru telefonu tylko ktoś się pod Microsoft podszywa a im to zwisa bo na razie mają tylko jeden taki sygnał ode mnie. Co o tym myśleć i co zrobić? Trzeba przywrócić ustawienia fabryczne w telefonie ale czy to wystarczy? I pytanie z kategorii głupich czy przywracanie ustawień fabrycznych “oczyści” kartę sim z ewentualnych wirusów? Co o tym myśleć i co robić?

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Jako nadawca e-maila jest napisane “Microsoft”, czy jest to jakiś numer telefonu? Jeśli to numer telefonu, to jaki? Sam sms nie stanowi dla Ciebie zagrożenia. Najważniejsze jest, abyś na niego nie odpisywał (to może być pułapka, że jak odpiszesz, to zapiszesz się na jakąś subskrypcję) i bardzo ważne też jest, aby nie wykonywać żadnych instrukcji z tego smsa, jeśli jakieś są i każą Ci coś zrobić. Po prostu go zignoruj. Napisz, jaki numer Ci przysłał tego smsa i dodaj sobie ten numer do blokowanych.

   • Anke pisze:

    Panie Arkadiuszu bardzo dziękuję za szybką reakcję, której próżno szukać u pracowników firmy Microsoft. Ten numer nie wyświetla się, pewnie poznałabym go gdybym odpisała ale, jak wspomniałam potraktowałam to jako pomyłkę kilienta Microsoft. Zdjęcie podeślę na info@clivio.pl
    Bardzo dziękuję za zaangażowanie i za to, co Pan/ Ty robisz:)
    Pozdrawiam
    Anke

    • Arkadiusz Meszka pisze:

     Nie jestem Pan, jestem Ty 🙂 Dzięki, odebrałem maila.
     Bardzo ciekawy przypadek. Dobrze, że o tym tu napisałaś.

 68. wrigleyyys pisze:

  Witam wczoraj dostałam Email od qzqi28451@gmail.com “Dołącz, skontaktuj się ze mną; Znalazłem trochę dziedzictwa w twoim
  nazwisku.” Więc zapytałam o co chodzi, w dopowiedzi dostałam długią wiadomość “Dziękuję za szybką odpowiedź. Oto moja propozycja, ale pozwólcie, że formalnie się wam przedstawię. Jestem Pan Qi Zhu, CEO i Dyrektor Wykonawczy CMB Wing Lung Bank Limited. Skontaktuję się z tobą w sprawie porzuconej kwoty 28 500 000,00 USD należącej do jednego z naszych klientów, kontrahenta zagranicznego, który przyszedł do naszego banku w celu inwestycji, biorąc pod uwagę różne wzrosty funduszy o najlepszych ratingach, zainwestował następnie 28 500 000,00 USD (Dwadzieścia osiem milionów pięćset tysięcy Tylko dolary amerykańskie) Z CMB Wing Lung Bank Limited z dobrym obrotem, który wyniósł 34,8 miliona dolarów amerykańskich. Mój Bank dowiedział się, że zginął w wypadku samochodowym wraz ze swoją rodziną nuklearną we Francji, podczas wakacji w lecie 2008 roku, niech ich dusza spoczywa w pokoju. Zmarł bez pozostawienia Woli i podjęto szereg wysiłków, aby znaleźć jego dalszą rodzinę za pośrednictwem ambasady bez powodzenia. Ze względu na delikatną naturę bankowości prywatnej większość klientów nie wyznacza najbliższych krewnych w swoich inwestycjach, również zwykle w większości przypadków pozostawia WOLI pod naszą opieką, w tym przypadku; nasz zmarły klient zmarł w testamencie.

  Jest już całkiem jasne, że nasz drogi klient zmarł bez identyfikowalnego członka rodziny. Zgodnie z praktyką sektor bankowości prywatnej do końca tego roku wyśle do CMB Wing Lung Bank Limited wniosek o pozew, ponieważ nie otrzymając realnych roszczeń, prawdopodobnie zwróci depozyt zarządowi CMB Wing Lung Bank Limited. Spowoduje to, że pieniądze wejdą do systemu księgowego CMB Wing Lung Bank, a portfel nie będzie w moich rękach ani w dziale bankowości prywatnej. Najbardziej niepokoi mnie to, że zgodnie z prawem mojego kraju po upływie dwunastu {12} lat fundusze zostaną zwrócone na własność rządu Hongkongu, jeśli nikt nie złoży wniosku o ich przyznanie. Jeśli jesteś zainteresowany, chciałbym, abyś śledził ze mną proces roszczenia, ponieważ nie chcę tylko, aby dziedzictwo spadło do rządu; nie martw się, możemy dochodzić tego zgodnie z prawem. Co więcej, chociaż ta osoba może nie być twoim znanym krewnym, jeśli nie przedstawię nikogo po tym okresie, pieniądze koniecznie zostaną przywrócone do stanu i nie chcę, aby tak się stało.

  Teraz jestem gotów udzielić niezbędnych informacji jako najbliższej relacji naszego zmarłego klienta. Proponuję również, aby po udanej realizacji transakcji biznesowej fundusze zostały podzielone w stosunku 40/60. Otrzymasz 40%, a ja będę uprawniony do 60% jako inicjator umowy. Należy jednak pamiętać, że każdy może zostać wybrany jako najbliższy krewny zgodnie z definicją „testament WILLA”. Jestem bankierem z wieloletnim doświadczeniem i wie, jak poradzić sobie z tego rodzaju sytuacją. Wiesz, że musiałem wykonać pracę w domu już przed skontaktowaniem się z tobą. Mimo że projekt wymaga dużych nakładów kapitałowych, wiem, że będę w stanie przejść przez odpowiednie kanały bankowe i prawne z Twoją pomocą na końcu. Oczyszczę aspekt prawny z pomocą prawnika, który przygotuje wszystkie dokumenty, które będą potrzebne, aby przelać pieniądze z Hongkongu. Jeszcze raz proszę, aby jeśli nie interesuje was ten projekt, należy odrzucić tę pocztę i zapomnieć, że kiedykolwiek się z tobą skontaktowałem, proszę, abyście nie byli mściwi i niszczący; nie niszcz mojej kariery. Takie możliwości pojawiają się tylko raz w życiu. To darmowe fundusze dla nas obojga, które bardzo wykorzystałbym swoją część funduszy, aby pomóc i wesprzeć sieroty na całym świecie, zamiast pozwalać na powrót tych funduszy do rąk naszych skorumpowanych urzędników rządowych Hongkongu. Chciałbym, żebyś pomyślał o tym i poinformował mnie o swojej decyzji. Jeśli dasz mi pozytywną odpowiedź, dam ci odpowiednie INFORMACJE na temat udanego transferu tych funduszy i gwarantuję Ci 100% wolną od ryzyka i udaną / spokojną transakcję.

  Jednak zainicjuję ten proces w celu zakończenia. Pragnę poinformować, że nie powinieneś kontaktować się ze mną za pośrednictwem oficjalnych kanałów, w przeciwnym razie odmówię ci znajomości i tego projektu, ponieważ są oni okresowo monitorowani, aby uzyskać dostęp do naszego poziomu obsługi klienta zgodnie z naszym Total Quality Management.

  Będę bardzo wdzięczny za poinformowanie mnie o mojej opinii dotyczącej mojego e-maila.

  Czekam na twoją szybką odpowiedź

  Z poważaniem,
  Pan Qi Zhu”
  Czy ktoś miał podobną sytuację?
  Wszystkie wiadomości jako “spam” “oferty” “społecznościowe” “powiadomienia” trafiają do innych folderów ta trafiła na stronę główną.

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Jest to próba wyłudzenia danych / potencjalnie próba okradnięcia twojego konta bankowego, sugeruję zignorować temat.

 69. Marta pisze:

  Witam, dostałam dzisiaj maila z allegro z informacją że zablokują konto jak nie ureguluję rachunku na serwisie. Z racji tego że korzystam z kuponów za monety saldo rachunku wydało mi się prawdopodobne i kliknęłam w link zapłać. Zaczęła.sie ładować strona ale nie otworzyła się ponieważ kliknęłam na telefonie cofnij, bo coś mnie tknęło że może to być oszustwo. Czy uważasz że mam się niczego obawiać? Wycofałam się przed otworzeniem linku ale jednak go kliknęłam. Bardzo proszę o odpowiedź

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Pod jaki link kieruje przycisk? Potrafisz to sprawdzić? Jak nie, to przekaż do mnie tego e-maila.

   • Marta pisze:

    Niestety usunęłam go, ale adres był jakiś dziwny nie żadne PayU ani nic z t podobnych i dlatego wcisnęłam cofnij zanim się otworzył.

    • Arkadiusz Meszka pisze:

     To bardzo dobrze. Jeśli masz coś do zapłaty na allegro, to będziesz mieć to w swoim panelu allegro. Jeśli nie masz nic do zapłaty na allegro, to była próba wyłudzenia danych do konta bankowego lub zawirusowania sprzętu.

 70. IP pisze:

  Ja również dziś dostałam emaila z pogróżkami j.w. i żeby wpłacić kasę, bo jeśli nie to zostanie udostępniony mój filmik. Nie korzystam ze stron porno i domyśliłam się, że to oszustwo. Ale jednak nie sprawdzając kliknęłam w emaila. O ja głupia 🙂 a tyle się słyszy o tym. Oczywiście nie zapłaciłam, ale trochę się boję, że mi zniknie kasa z konta, a już najbardziej, że stracę wszystkie zdjęcia co mam na kompie (a jest ich ogromna ilość). Chyba bym się zapłakała. Trochę się uspokoiłam czytając poprzednie wpisy. Ale czy naprawdę mogę być spokojna? Pozdrawiam

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Jeśli tylko kliknęłaś, ale nie podałaś żadnych swoich danych itd., to jesteś bezpieczna. Oczywiście warto mieć antywirus, np. ten.

 71. sanman pisze:

  Witam. Wczoraj dostałem dwa maile. W jednym było moje hasło które kiedyś gdzieś miałem. Oczywiście oba maile były z szantażami żeby zapłacić pieniądze albo opublikują kompromitujące mnie materiały video. Ciekawe skąd mieli hasło ??
  Maile to.. serivis@autostyl.net bez hasła
  RECORDED YOU i hasło

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Twoje hasła mogło wyciec z jakiegoś portalu, na którym byłeś w przeszłości zarejestrowany. Regularnie z różnych portali są wykradane hasła, dlatego trzeba raz na rok zmienić sobie hasło.

   Raczej nie mają na Ciebie żadnego video, ponieważ gdyby mieli, to by Ci je przysłali. Jak piszą, że mają wideo, a nie pokazują go, to znaczy, że nie mają. Hasło do twojej skrzynki pocztowej czy innego miejsca nie daje im z automatu możliwości nagrania Cię. Potrzeba znacznie więcej.

   Tak profilaktycznie zalecam mieć antywius zainstalowany, np. ten.

 72. Wiki pisze:

  Ja również dostałam podobnego maila trzy dni temu – zainfekowane konto na telefonie od kilku miesięcy, podglądanie przez kamerkę, podsłuchiwanie i widok na to co robię na ekranie z adresu: hrd@patrangsit.com
  1000EUR, bitocoiny, odliczanie 48h od otworzenia tego maila etc, szukałam przypadkowo czegoś w spamie i przykuł mój wzrok – otworzyłam i trochę się zestresowałam… oczywiście mądry Polak po szkodzie dopiero teraz zainstalowałam antywirusa na telefonie…
  Dzięki Wam trochę mi przeszło jak zobaczyłam na jaką skalę są rozsyłane takie maile… :/

  • Miko pisze:

   Kilka miesiecy temu dostalem dostep do systemu operacyjnego na twoim urzadzeniu.

   Patrzylem na ciebie od miesiecy.
   Faktem jest, ze zostales zainfekowany zlosliwym oprogramowaniem podczas odwiedzania witryny dla doroslych.

   Jesli nie jestes z tym zaznajomiony, wyjasnie ci to.
   Wirus trojanski daje mi pelny dostep i kontrole nad komputerem lub innym urzadzeniem.
   Oznacza to, ze widze wszystko na ekranie, wlaczam kamere i mikrofon, ale nie wiesz o tym.

   Mam równiez dostep do wszystkich Twoich kontaktów.

   Dlaczego Twój program antywirusowy nie wykryl zlosliwego oprogramowania?
   Odpowiedz: Mój trojan ma sterownik i aktualizuje jego sygnatury co cztery godziny. Dlatego twój program antywirusowy milczy.

   Zrobilem film wideo pokazujacy, jak grasz ze soba w lewej polowie ekranu, a w prawej polowie widzisz film, który ogladales.

   Za pomoca jednego klikniecia moge wyslac ten film wideo do wszystkich Twoich e-maili i kontaktów w sieciach spolecznosciowych.

   Aby temu zapobiec, przenies 1000 € na mój adres adres Bitcoin (jesli nie wiesz jak to zrobic, napisz do Google: “Kup Bitcoin”).

   Adres Bitcoin: 18QiXw2ko8WKcryqxiSsah92a1LYnwFnR2

   Po otrzymaniu platnosci usune wideo i nigdy mnie nie uslyszysz.
   Dam ci dwa dni (48 godzin) na zaplate.
   Gdy zobaczysz ten e-mail, otrzymam
   zawiadomienie. Czasomierz rozpoczyna sie zaraz po tym.

   Skladanie skarg gdzies nie ma sensu, poniewaz ten e-mail nie moze byc sledzony jako mój i adres Bitcoin.
   Nie popelniam zadnych bledów.

   Jesli dowiem sie, ze udostepniles te wiadomosc innej osobie lub organizacji, film zostanie natychmiast rozprowadzony!

   Nie próbuj sie ze mna kontaktowac (nie jest to mozliwe, adres nadawcy jest generowany automatycznie).

 73. Paulina pisze:

  Dostałam e-mail od samej siebie w którym w treści był jedynie numer mojego konta bankowego. Jest się czego obawiać?

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Na wszelki wypadek zmień sobie hasło do poczty. Upewnij się też, że masz zainstalowany antywirus. Sam numer twojego konta to nic takiego. Większość firm publikuje swoje numery konta na stronie internetowej. Haker może symulować twój adres e-mail, nie mając do niego dostępu, ale lepiej dmuchać na zimne.

 74. Miko pisze:

  Ja dostałam taka wiadomość, więc uważajcie i nie dajcie się nabrać :
  Kilka miesiecy temu dostalem dostep do systemu operacyjnego na twoim urzadzeniu.

  Patrzylem na ciebie od miesiecy.
  Faktem jest, ze zostales zainfekowany zlosliwym oprogramowaniem podczas odwiedzania witryny dla doroslych.

  Jesli nie jestes z tym zaznajomiony, wyjasnie ci to.
  Wirus trojanski daje mi pelny dostep i kontrole nad komputerem lub innym urzadzeniem.
  Oznacza to, ze widze wszystko na ekranie, wlaczam kamere i mikrofon, ale nie wiesz o tym.

  Mam równiez dostep do wszystkich Twoich kontaktów.

  Dlaczego Twój program antywirusowy nie wykryl zlosliwego oprogramowania?
  Odpowiedz: Mój trojan ma sterownik i aktualizuje jego sygnatury co cztery godziny. Dlatego twój program antywirusowy milczy.

  Zrobilem film wideo pokazujacy, jak grasz ze soba w lewej polowie ekranu, a w prawej polowie widzisz film, który ogladales.

  Za pomoca jednego klikniecia moge wyslac ten film wideo do wszystkich Twoich e-maili i kontaktów w sieciach spolecznosciowych.

  Aby temu zapobiec, przenies 1000 € na mój adres adres Bitcoin (jesli nie wiesz jak to zrobic, napisz do Google: “Kup Bitcoin”).

  Adres Bitcoin: 18QiXw2ko8WKcryqxiSsah92a1LYnwFnR2

  Po otrzymaniu platnosci usune wideo i nigdy mnie nie uslyszysz.
  Dam ci dwa dni (48 godzin) na zaplate.
  Gdy zobaczysz ten e-mail, otrzymam
  zawiadomienie. Czasomierz rozpoczyna sie zaraz po tym.

  Skladanie skarg gdzies nie ma sensu, poniewaz ten e-mail nie moze byc sledzony jako mój i adres Bitcoin.
  Nie popelniam zadnych bledów.

  Jesli dowiem sie, ze udostepniles te wiadomosc innej osobie lub organizacji, film zostanie natychmiast rozprowadzony!

  Nie próbuj sie ze mna kontaktowac (nie jest to mozliwe, adres nadawcy jest generowany automatycznie).

  • Mm pisze:

   Jestes pewny, ze to tylko zwykly szantaz? Pobralam liste logowan na moha poczte i w ciagu ostatnich 3 miesiecy byly lohowania z roznych adresow IP, sprawdzilam geolokalizacje i wszystkie sa zagraniczne. Dodatkowo zainstalowalam antywirusa i okazalo sie, ze wykryto jakiegos trojana. Usunelam go. Ale co zrobic w takiej sytuacji? Czekac az opublikuje jakies moje filmiki?

 75. Mm pisze:

  A co jesli haker ma dostep do mojego konta na poczcie? Sprawdzilam logowania na moja poczte i w ciagu ostatnich 3 miesiecy byly logowania z roznych adresow IP, sprawdzilam je i wszystkie to miejsca zagraniczne. Loguja sie szczegolnie w nocy. Co w takiej sytuacji?

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Jeśli masz logowania na pocztę, to ktoś ma dostęp do twojej skrzynki. Zmień sobie hasło. I przeskanuj komputer antywirusem płatnym. Darmowe są mniej skuteczne.

   Dostęp do poczty nie oznacza, że ktoś ma dostęp do kamerki w twoim laptopie i do danych w twoim komputerze.

   Jeśli ktoś Cię czymś szantażuje, ale nie podsyła materiału, którym Cię szantażuje, to nic nie ma.

   Jeśli na poczcie masz jakieś inne ważne dane – hasła do innych usług itd., musisz sobie te hasła także pozmieniać.

   • Mm pisze:

    Przeskanowalam telefon antywirusem i wyskoczyl mi jakis trojan. Usunelam go i pozmienialam hasla. Ale to znaczy, ze jesli mialam trojana i ktos logowal sie na moja poczte przez kilka miesiecy to mogl mnie tez podgladac? Czy to raczej byl jakis trojan to zbierania danych.

    • Arkadiusz Meszka pisze:

     Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. To zależy, jaki to był trojan, jak ten ktoś dostał się na pocztę itd. Niemniej jednak w żadnym wypadku nie wpłacaj okupu, te maile co tutaj wyżej są wymienione to jest ściema, nie prawdziwi hakerzy.

     • Mm pisze:

      Tak, wiem, ze sciema. Ale gdy zobaczylam ile zagranicznych logowan bylo do mojej poczty to pomyslalam, ze faktycznie zhakowali mi konto i cos nagrali. Moze to glupie i nie powinnam tego pisac, ale czesto w wannie ogladalam teledyski, gralam w gry, przeciez mogli to nagrac i ten mail z szantazem to wcale nie byl przypadek. Pol roku temu ktos z mojej poczty wyslal do wszystkich kontaktow jakas niebezpieczna wiadomosc. Mialam ja w folderze wyslane a znajomi sie skarzyli. Wiec ktos na pewno ma dostep do mojej poczty tylko nawet gdy ktos znow sie do niej zaloguje to czy antywirus to wykryje czy znowu bede musiala sprawdzac logowania?

 76. Mm pisze:

  Arkadiusz, pomocy 🙁

 77. agturos pisze:

  witam 🙂 nie skopiowałem dzisiejszego maila, którego dostałem dziś bo po przecztaniu odruchowo go wyrzuciłem. Ale tytuł tego maila brzmiał RE: czesc wysłany od “marta” o treści mniej wiecej takiej: czesc mysle, że to może Cie zainteresować i coś o korona wirusie i adres bardzo krótkiego linku. wiadomość otworzyłem, przeczytałem ale linku nie kliknąłem. wiec chyba nic mi sie nie zainstalowało prawda ?? prosze o odp 🙂 pisze też żeby przestrzec.

 78. Tomek pisze:

  Witam po dłuższej przerwie.
  Od kilku dni dostaję coś nowego. Na koncie Interii do folderu spam wpada jedna wiadomość której nie wykazuje licznik nowych wiadomości – Wydaje mi się że jest ona podpięta pod inną spamową wiadomość bo nie można jej samej ręcznie wywalić, jednak z inną wiadomością już tak. Nadawcą tego czegoś jest “Zespół” – nie da się podświetlić adresu tegoż teamu bo przy podświetlaniu wyskakuje znów “zespół”. Tytuł to “Przepraszamy, ale musisz to wiedzieć” i rozmiar 143kb bez załącznika.
  Nawet tego nie otwieram – bo mam to gdzieś i nie muszę, ani nie chcę tego wiedzieć 🙂 tym bardziej że forma konspiracji wskazuje mi na jakiś przekręt.
  Co o tym sądzicie?
  I jak zwykle uważajcie na wirusy – te w komputerze, ale bardziej na ten, co właśnie się próbuje do nas “włamać”. Zdrowia wszystkim.
  Pozdrawiam
  Tomek

 79. x pisze:

  osoba wysłała do mnie maila gdzie podała stare moje hasło i napisała że ma dostęp do moich prywatnych danych które może wysłać do moich znajomych i mam mu zapłacic 900+ euro czy to jest fake ?

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Wątpliwe, aby miała twoje dane. Jedynie zawartość do aplikacji, do której było hasło. Jeśli to było hasło do poczty, ta osoba może mieć dostęp do twoich maili, ale to też nie jest pewne.

   Jeśli szantażysta nie przesłał materiałów, którymi szantażuje, oznacza to, że tych materiałów nie posiada.

 80. Pawel pisze:

  Witam. Od kilku dni dostaje wiadomości ze sklepu AppStore. o rzekomym zakupie dokonanym przez internet i ze mogę modyfikować zakup po przez ściągniecie i otworzenie pliku PDF. PDF w zalaczniku. Czy ktos sie juz z tym spotkał? adresy to: n0reaply-mailservpurchaseappmaz13@mvxr6hgd.com. i drugi z dzis to: n0reaply-securemassageapps40@mvxr6hgd.com.

  • Tomek pisze:

   Witam
   właśnie dziś dostałem dwie wiadomości z rzekomego App Store o zakupie gry i fakturze w załaczniku… fajnie tyle że nigdy niczego nie kupowałem i nie używam AppStore. Adres nadawcy w obu mailach różny – podobny do tych z jakich Pan otrzymał, ale na pewno nie sa to adresy związane z App Store.
   Kolejna ściema. Proszę nie otwierać żadnych załączników, a po wejściu na oficjalną stronę Apple https://support.apple.com/pl-pl/HT204759 można przesłać takie wiadomości do ich wiadomości i analizy.
   Pozdrawiam

   • Pawel pisze:

    Dziękuję bardzo. Własnie tak zrobiłem . Co najważniejsze odczekałem trochę i wiadomości przestały mnie już nękać

 81. Sylwia pisze:

  Dobry wieczór, otrzymałam dziś maila w tytule z częścią mojego hasła. Mail jest po angielsku, nie można go przetłumaczyć w translatorze – nie znam angielskiego, jestem seniorką 65 :). Proszę o pomoc. Czy mam zawiadomić policję?
  nadawca: Romain Lippolis nshamiltonld@outlook.com
  Treść maila:
  𝙸 𝚔𝚗𝚘𝚠, 𝚝𝚘𝚓𝚊𝚘𝚔, 𝚒𝚜 𝚢𝚘𝚞𝚛 𝚙𝚊𝚜𝚜 𝚠𝚘𝚛𝚍.

  𝙸 𝚗𝚎𝚎𝚍 𝚢𝚘𝚞𝚛 𝚝𝚘𝚝𝚊𝚕 𝚊𝚝𝚝𝚎𝚗𝚝𝚒𝚘𝚗 𝚏𝚘𝚛 𝚝𝚑𝚎 𝚗𝚎𝚡𝚝 𝟸𝟺 𝚑𝚛𝚜, 𝚘𝚛 𝙸 𝚠𝚒𝚕𝚕 𝚖𝚊𝚔𝚎 𝚜𝚞𝚛𝚎 𝚢𝚘𝚞 𝚝𝚑𝚊𝚝 𝚢𝚘𝚞 𝚕𝚒𝚟𝚎 𝚘𝚞𝚝 𝚘𝚏 𝚜𝚑𝚊𝚖𝚎 𝚏𝚘𝚛 𝚝𝚑𝚎 𝚛𝚎𝚜𝚝 𝚘𝚏 𝚢𝚘𝚞𝚛 𝚎𝚡𝚒𝚜𝚝𝚎𝚗𝚌𝚎.

  𝙷𝚎𝚕𝚕𝚘 𝚝𝚑𝚎𝚛𝚎, 𝚢𝚘𝚞 𝚍𝚘𝚗’𝚝 𝚔𝚗𝚘𝚠 𝚖𝚎. 𝙷𝚘𝚠𝚎𝚟𝚎𝚛 𝙸 𝚔𝚗𝚘𝚠 𝚎𝚟𝚎𝚛𝚢 𝚝𝚑𝚒𝚗𝚐 𝚌𝚘𝚗𝚌𝚎𝚛𝚗𝚒𝚗𝚐 𝚢𝚘𝚞. 𝚈𝚘𝚞𝚛 𝚙𝚛𝚎𝚜𝚎𝚗𝚝 𝚏𝚊𝚌𝚎𝚋𝚘𝚘𝚔 𝚌𝚘𝚗𝚝𝚊𝚌𝚝 𝚕𝚒𝚜𝚝, 𝚜𝚖𝚊𝚛𝚝𝚙𝚑𝚘𝚗𝚎 𝚌𝚘𝚗𝚝𝚊𝚌𝚝𝚜 𝚊𝚜 𝚠𝚎𝚕𝚕 𝚊𝚜 𝚊𝚕𝚕 𝚝𝚑𝚎 𝚟𝚒𝚛𝚝𝚞𝚊𝚕 𝚊𝚌𝚝𝚒𝚟𝚒𝚝𝚢 𝚒𝚗 𝚢𝚘𝚞𝚛 𝚌𝚘𝚖𝚙𝚞𝚝𝚎𝚛 𝚏𝚛𝚘𝚖 𝚙𝚛𝚎𝚟𝚒𝚘𝚞𝚜 𝟷𝟹𝟹 𝚍𝚊𝚢𝚜.

  𝚆𝚑𝚒𝚌𝚑 𝚒𝚗𝚌𝚕𝚞𝚍𝚎𝚜, 𝚢𝚘𝚞𝚛 𝚜𝚎𝚕𝚏 𝚙𝚕𝚎𝚊𝚜𝚞𝚛𝚎 𝚟𝚒𝚍𝚎𝚘, 𝚠𝚑𝚒𝚌𝚑 𝚋𝚛𝚒𝚗𝚐𝚜 𝚖𝚎 𝚝𝚘 𝚝𝚑𝚎 𝚙𝚛𝚒𝚖𝚊𝚛𝚢 𝚖𝚘𝚝𝚒𝚟𝚎 𝚠𝚑𝚢 𝙸 𝚊𝚖 𝚠𝚛𝚒𝚝𝚒𝚗𝚐 𝚝𝚑𝚒𝚜 𝚎-𝚖𝚊𝚒𝚕 𝚝𝚘 𝚢𝚘𝚞.

  𝚆𝚎𝚕𝚕 𝚝𝚑𝚎 𝚕𝚊𝚜𝚝 𝚝𝚒𝚖𝚎 𝚢𝚘𝚞 𝚠𝚎𝚗𝚝 𝚝𝚘 𝚝𝚑𝚎 𝚜𝚎𝚡𝚞𝚊𝚕𝚕𝚢 𝚐𝚛𝚊𝚙𝚑𝚒𝚌 𝚘𝚗𝚕𝚒𝚗𝚎 𝚜𝚒𝚝𝚎𝚜, 𝚖𝚢 𝚜𝚙𝚢𝚠𝚊𝚛𝚎 𝚎𝚗𝚍𝚎𝚍 𝚞𝚙 𝚋𝚎𝚒𝚗𝚐 𝚊𝚌𝚝𝚒𝚟𝚊𝚝𝚎𝚍 𝚒𝚗 𝚢𝚘𝚞𝚛 𝚌𝚘𝚖𝚙𝚞𝚝𝚎𝚛 𝚜𝚢𝚜𝚝𝚎𝚖 𝚠𝚑𝚒𝚌𝚑 𝚎𝚗𝚍𝚎𝚍 𝚞𝚙 𝚕𝚘𝚐𝚐𝚒𝚗𝚐 𝚊 𝚋𝚎𝚊𝚞𝚝𝚒𝚏𝚞𝚕 𝚏𝚘𝚘𝚝𝚊𝚐𝚎 𝚘𝚏 𝚢𝚘𝚞𝚛 𝚖𝚊𝚜𝚝𝚞𝚛𝚋𝚊𝚝𝚒𝚘𝚗 𝚙𝚕𝚊𝚢 𝚋𝚢 𝚝𝚛𝚒𝚐𝚐𝚎𝚛𝚒𝚗𝚐 𝚢𝚘𝚞𝚛 𝚠𝚎𝚋 𝚌𝚊𝚖𝚎𝚛𝚊.
  (𝚢𝚘𝚞 𝚐𝚘𝚝 𝚊 𝚛𝚎𝚊𝚕𝚕𝚢 𝚞𝚗𝚞𝚜𝚞𝚊𝚕 𝚙𝚛𝚎𝚏𝚎𝚛𝚎𝚗𝚌𝚎 𝚋𝚝𝚠 𝚕𝚘𝚕)

  𝙸 𝚑𝚊𝚟𝚎 𝚝𝚑𝚎 𝚎𝚗𝚝𝚒𝚛𝚎 𝚛𝚎𝚌𝚘𝚛𝚍𝚒𝚗𝚐. 𝙸𝚏, 𝚙𝚎𝚛𝚑𝚊𝚙𝚜 𝚢𝚘𝚞 𝚝𝚑𝚒𝚗𝚔 𝙸 𝚊𝚖 𝚙𝚕𝚊𝚢𝚒𝚗𝚐 𝚊𝚛𝚘𝚞𝚗𝚍, 𝚜𝚒𝚖𝚙𝚕𝚢 𝚛𝚎𝚙𝚕𝚢 𝚙𝚛𝚘𝚘𝚏 𝚊𝚗𝚍 𝙸 𝚠𝚒𝚕𝚕 𝚋𝚎 𝚏𝚘𝚛𝚠𝚊𝚛𝚍𝚒𝚗𝚐 𝚝𝚑𝚎 𝚛𝚎𝚌𝚘𝚛𝚍𝚒𝚗𝚐 𝚛𝚊𝚗𝚍𝚘𝚖𝚕𝚢 𝚝𝚘 𝟾 𝚙𝚎𝚘𝚙𝚕𝚎 𝚢𝚘𝚞 𝚛𝚎𝚌𝚘𝚐𝚗𝚒𝚣𝚎.

  𝙸𝚝 𝚖𝚊𝚢 𝚋𝚎 𝚢𝚘𝚞𝚛 𝚏𝚛𝚒𝚎𝚗𝚍𝚜, 𝚌𝚘 𝚠𝚘𝚛𝚔𝚎𝚛𝚜, 𝚋𝚘𝚜𝚜, 𝚙𝚊𝚛𝚎𝚗𝚝𝚜 (𝙸 𝚍𝚘𝚗’𝚝 𝚔𝚗𝚘𝚠! 𝙼𝚢 𝚜𝚘𝚏𝚝𝚠𝚊𝚛𝚎 𝚙𝚛𝚘𝚐𝚛𝚊𝚖 𝚠𝚒𝚕𝚕 𝚛𝚊𝚗𝚍𝚘𝚖𝚕𝚢 𝚙𝚒𝚌𝚔 𝚝𝚑𝚎 𝚌𝚘𝚗𝚝𝚊𝚌𝚝 𝚍𝚎𝚝𝚊𝚒𝚕𝚜).

  𝚆𝚒𝚕𝚕 𝚢𝚘𝚞 𝚋𝚎 𝚌𝚊𝚙𝚊𝚋𝚕𝚎 𝚝𝚘 𝚐𝚊𝚣𝚎 𝚒𝚗𝚝𝚘 𝚊𝚗𝚢𝚘𝚗𝚎’𝚜 𝚎𝚢𝚎𝚜 𝚊𝚐𝚊𝚒𝚗 𝚊𝚏𝚝𝚎𝚛 𝚒𝚝? 𝙸 𝚍𝚘𝚞𝚋𝚝 𝚝𝚑𝚊𝚝…

  𝙱𝚞𝚝, 𝚍𝚘𝚎𝚜𝚗’𝚝 𝚗𝚎𝚌𝚎𝚜𝚜𝚊𝚛𝚒𝚕𝚢 𝚗𝚎𝚎𝚍 𝚝𝚘 𝚋𝚎 𝚝𝚑𝚊𝚝 𝚛𝚘𝚞𝚝𝚎.

  𝙸 𝚠𝚘𝚞𝚕𝚍 𝚕𝚒𝚔𝚎 𝚝𝚘 𝚖𝚊𝚔𝚎 𝚢𝚘𝚞 𝚊 𝟷 𝚝𝚒𝚖𝚎, 𝚗𝚘𝚗 𝚗𝚎𝚐𝚘𝚝𝚒𝚊𝚋𝚕𝚎 𝚘𝚏𝚏𝚎𝚛.

  𝙿𝚞𝚛𝚌𝚑𝚊𝚜𝚎 𝚄𝚂𝙳 𝟸𝟶𝟶𝟶 𝚒𝚗 𝚋𝚒𝚝𝚌𝚘𝚒𝚗 𝚊𝚗𝚍 𝚜𝚎𝚗𝚍 𝚒𝚝 𝚝𝚘 𝚝𝚑𝚎 𝚍𝚘𝚠𝚗 𝚋𝚎𝚕𝚘𝚠 𝚊𝚍𝚍𝚛𝚎𝚜𝚜:

  1NttKC7wB*Rvp2HWZkLh57SD9JpawbpYsFj
  [𝚌𝚊𝚜𝚎 𝚂𝙴𝙽𝚂𝙸𝚃𝙸𝚅𝙴 𝚜𝚘 𝚌𝚘𝚙𝚢 & 𝚙𝚊𝚜𝚝𝚎 𝚒𝚝, 𝚊𝚗𝚍 𝚛𝚎𝚖𝚘𝚟𝚎 * 𝚏𝚛𝚘𝚖 𝚒𝚝]

  (𝙸𝚏 𝚢𝚘𝚞 𝚍𝚘𝚗’𝚝 𝚞𝚗𝚍𝚎𝚛𝚜𝚝𝚊𝚗𝚍 𝚑𝚘𝚠, 𝚐𝚘𝚘𝚐𝚕𝚎 𝚑𝚘𝚠 𝚝𝚘 𝚊𝚌𝚚𝚞𝚒𝚛𝚎 𝚋𝚒𝚝𝚌𝚘𝚒𝚗. 𝙳𝚘 𝚗𝚘𝚝 𝚠𝚊𝚜𝚝𝚎 𝚖𝚢 𝚒𝚖𝚙𝚘𝚛𝚝𝚊𝚗𝚝 𝚝𝚒𝚖𝚎)

  𝙸𝚏 𝚢𝚘𝚞 𝚜𝚎𝚗𝚍 𝚘𝚞𝚝 𝚝𝚑𝚒𝚜 𝚙𝚊𝚛𝚝𝚒𝚌𝚞𝚕𝚊𝚛 ‘𝚍𝚘𝚗𝚊𝚝𝚒𝚘𝚗’ (𝚠𝚑𝚢 𝚍𝚘𝚗’𝚝 𝚠𝚎 𝚌𝚊𝚕𝚕 𝚒𝚝 𝚝𝚑𝚊𝚝?). 𝙰𝚏𝚝𝚎𝚛 𝚝𝚑𝚊𝚝, 𝙸 𝚠𝚒𝚕𝚕 𝚟𝚊𝚗𝚒𝚜𝚑 𝚊𝚗𝚍 𝚗𝚎𝚟𝚎𝚛 𝚐𝚎𝚝 𝚒𝚗 𝚝𝚘𝚞𝚌𝚑 𝚠𝚒𝚝𝚑 𝚢𝚘𝚞 𝚊𝚐𝚊𝚒𝚗. 𝙸 𝚠𝚒𝚕𝚕 𝚐𝚎𝚝 𝚛𝚒𝚍 𝚘𝚏 𝚎𝚟𝚎𝚛𝚢𝚝𝚑𝚒𝚗𝚐 𝙸’𝚟𝚎 𝚐𝚘𝚝 𝚒𝚗 𝚛𝚎𝚕𝚊𝚝𝚒𝚘𝚗 𝚝𝚘 𝚢𝚘𝚞. 𝚈𝚘𝚞 𝚖𝚊𝚢 𝚌𝚘𝚗𝚝𝚒𝚗𝚞𝚎 𝚕𝚒𝚟𝚒𝚗𝚐 𝚢𝚘𝚞𝚛 𝚌𝚞𝚛𝚛𝚎𝚗𝚝 𝚗𝚘𝚛𝚖𝚊𝚕 𝚍𝚊𝚢 𝚝𝚘 𝚍𝚊𝚢 𝚕𝚒𝚏𝚎 𝚠𝚒𝚝𝚑 𝚗𝚘 𝚜𝚝𝚛𝚎𝚜𝚜.

  𝚈𝚘𝚞 𝚑𝚊𝚟𝚎 𝟸𝟺 𝚑𝚘𝚞𝚛𝚜 𝚝𝚘 𝚍𝚘 𝚜𝚘. 𝚈𝚘𝚞𝚛 𝚝𝚒𝚖𝚎 𝚜𝚝𝚊𝚛𝚝𝚜 𝚊𝚜 𝚚𝚞𝚒𝚌𝚔𝚕𝚢 𝚢𝚘𝚞 𝚐𝚘 𝚝𝚑𝚛𝚘𝚞𝚐𝚑 𝚝𝚑𝚒𝚜 𝚎-𝚖𝚊𝚒𝚕. 𝙸 𝚑𝚊𝚟𝚎 𝚊𝚗 𝚞𝚗𝚒𝚚𝚞𝚎 𝚌𝚘𝚍𝚎 𝚝𝚑𝚊𝚝 𝚠𝚒𝚕𝚕 𝚒𝚗𝚏𝚘𝚛𝚖 𝚖𝚎 𝚊𝚜 𝚜𝚘𝚘𝚗 𝚊𝚜 𝚢𝚘𝚞 𝚜𝚎𝚎 𝚝𝚑𝚒𝚜 𝚎-𝚖𝚊𝚒𝚕 𝚜𝚘 𝚍𝚘𝚗’𝚝 𝚊𝚝𝚝𝚎𝚖𝚙𝚝 𝚝𝚘 𝚊𝚌𝚝 𝚜𝚖𝚊𝚛𝚝.

  • Tomek pisze:

   Witam
   proszę się nie przejmować, nie odpowiadać na maila ani nie otwierać ewentualnych załączników i najlepiej zaraz go skasować. To próba oszustwa. Dla bezpieczeństwa proszę zmienić hasło – najlepiej na silne czyli takie pomieszane litery z cyframi, duże z małymi, o zamienić na zero, może jaki średnik lub inne znaki itp
   Pozdrawiam

   • Sylwia pisze:

    Pięknie dziękuję 🙂
    Hasło zmieniłam na “mocne” .
    Rano zgłosiłam próbę wyłudzenie i szantażu na policję.
    Pozdrawiam serdecznie.
    Sylwia
    PS. Fajnie, że jest taka strona gdzie można otrzymać pomoc! 🙂

 82. agturos pisze:

  Pozdrowienia!

  Kilka miesięcy temu dostałem dostęp do systemu operacyjnego na twoim urządzeniu.
  I oczywiście mam dostęp do tego konta!

  Patrzyłem na ciebie od miesięcy.
  Faktem jest, że zostałeś zainfekowany złośliwym oprogramowaniem podczas odwiedzania witryny dla dorosłych.

  Jeśli nie jesteś z tym zaznajomiony, wyjaśnię ci to.
  Wirus trojański daje mi pełny dostęp i kontrolę nad komputerem lub innym urządzeniem.
  Oznacza to, że widzę wszystko na ekranie, włączam kamerę i mikrofon, ale nie wiesz o tym.

  Mam również dostęp do wszystkich Twoich kontaktów.

  Dlaczego Twój program antywirusowy nie wykrył złośliwego oprogramowania?
  Odpowiedź: Mój trojan ma sterownik i aktualizuję jego sygnatury co cztery godziny. Dlatego twój program antywirusowy milczy.

  Zrobiłem film, który pokazuje, jak się masturbujesz w lewej połowie ekranu, a w prawej połowie oglądasz wideo, które oglądałeś.

  Za pomocą jednego kliknięcia mogę wysłać ten film wideo do wszystkich Twoich e-maili i kontaktów w sieciach społecznościowych.

  Aby temu zapobiec, przenieś 920€ na mój adres adres Bitcoin (jeśli nie wiesz jak to zrobić, napisz do Google: “Kup Bitcoin”).

  Adres Bitcoin: bc1qwqf09f5whud09mka83ea59yrpzm20dpcwc780e

  Po otrzymaniu płatności usunę wideo i nigdy mnie nie usłyszysz.
  Dam ci dwa dni (48 godzin) na zapłatę.
  Gdy zobaczysz ten e-mail, otrzymam
  zawiadomienie. Czasomierz rozpoczyna się zaraz po tym.

  Składanie skarg gdzieś nie ma sensu, ponieważ ten e-mail nie może być śledzony jako mój i adres Bitcoin.
  Nie popełniam żadnych błędów.

  Jeśli dowiem się, że udostępniłeś tę wiadomość innej osobie lub organizacji, film zostanie natychmiast rozprowadzony!

  Nie próbuj się ze mną kontaktować (nie jest to możliwe, adres nadawcy jest generowany automatycznie).

  Cześć!

  • Ola pisze:

   Właśnie dostałam identycznego maila i z nerwów nie śpię do tej pory. Najgorsze jest to, ze „ten ktoś” znał moje hasło do banku…
   Adres mailowy: fabiana@ideeperviaggiare.com
   Adres Bitcoin:1GVQWNxiPH4niu3opLXSyjKo7u9k7xLDwS

   • Arkadiusz Meszka pisze:

    Zmień sobie w pierwszej kolejności hasło do swojego konta. Upewnij się, że masz odpowiednio zabezpieczony smartfon. Hasło do konta nie wystarczy, aby je zhakować, potrzebny jest kod sms.
    Hasło do konta bankowego trzeba zmienić przynajmniej raz w roku. Oczywiście im częściej tym lepiej, ale raz w roku to minimum.

    • Ola pisze:

     Pozmieniałam wszystko, hasła dwuskładnikowe , uwierzytelnienia… mam iPhone 11 pro max ( jeśli to ma jakieś znaczenie). Zaktualizowałam telefon, zaczęłam korzystać z funkcji Face ID , żeby wszędzie nie wpisywać kodu, bo mogę wpisywać będąc koło ukrytej kamery i ktoś może widziec ( np.galeria handlowa, ulica, hotel itp.) . Czy cos mogę zrobić jeszcze?
     Nie mam „cennych” kont społecznościowych , wiec jestem raczej słabym kąskiem dla tego typu złodzieja. Pieniądze w banku są wszystkie.
     Kontaktowałam się ze znajomym policjantem i kazał olać to, ale oczywiście pozmieniać i uważać na przyszłość .
     Ogólnie chciałam Ci podziękować, że postanowiłeś poruszyć taki problem. Człowiek niby uważa, niby ogląda się za siebie, ale zawsze może popełnić jakiś błąd… Ja po przeczytaniu mojego maila ,zamarłam ze strachu, schowałam go pod poduszkę , bo myślałam, ze mnie ktoś podgląda przez kamerkę… Boże jakiś się cieszę, że odnalazłam te wpisy i zobaczyłam, ze tego typu historie dzieją się wszędzie i nie jestem jedyna. Ufffff. Bardzo Ci dziękuje.

  • Misia pisze:

   Identyczny mail dostalam wczoraj, z tym samym kontem i trescia.

 83. PIT pisze:

  A ja natomiast dostałem maila od POCZTA POLSKA !!!
  “Poczta Polska ElizabethDLocke34@gmail.com przez amazonses.com ” i oczywiście z info, że paczka jest zatrzymana na terminalu. Mam zapłacić “Fracht”(!)- opłatę przewozową :). Już zapłaciłem :DDDDD

 84. Marcin pisze:

  oykneyar@inlab.cz
  Ostatnio z tego e-maila dostaje wiadomości (szantaż) abym wpłacił kasę, w innym przypadku roześle niekompromitujące filmiki.

 85. agturos pisze:

  witam poraz kolejny.. już nie bede pisał treści maila bo już każdy tu ja chyba zna 🙂 podaje kolejny adres bitcoin, który teraz odemnie coś chce: 1FB8tZ7QrRCF5eAUHFNhE9Mcm74EQUNcnG

  w mailu podał hasło do maila, które było prawidłowe rok temu. Dodam, że wtedy rok temu jak dostałem tego maila pisali mi, że zmiana hasła nic nie da bo strowniki im się aktualizują i bedą wiedzieć o zmianie hasła odrazu. Minął rok oni mnie dalej szantażują na hasło, które już dawno nie funkcjonuje.. także żadne sterowniki im się nie aktualizują :).

 86. Tomek pisze:

  Witam
  Dziś trochę z innej beczki, ale chodzi ciągle o to samo, czyli jak przytulić naszą kasę. Dziś właśnie dwa razy zadzwonił telefon – po jednym sygnale i koniec. Patrzę na numer 22 i coś tam dalej, akurat prowadzę auto więc nie ma jak się przyjrzeć, ale coś mnie tknęło bo na szybki rzut oka jakoś dużo tych cyferek. Pod domem patrzę spokojnie i widzę że to +22 368 97 67 53 a drugi to +22 395 21 71 41 że niby kierunkowy z Warszawy. Ale, ale ! Po + powinno być 48 a nie 22. Patrzę w szczegóły połączenia a tu przychodzące z Mali. Przecież nikogo nie mam w tamtym rejonie świata, nikogo stamtąd nie znam, a tym bardziej interesu żadnego w tym afrykańskim kraju nie prowadzę.
  I tak sobie przypominam co kiedyś czytałem- nie oddzwaniaj na dziwne numery bo stracisz kupę kasy. Połączenie z Mali do najtańszych nie należy. Tak więc nie ze mną te numery Bruner.
  Wy też uważajcie, także na telefon od Brunerów.
  Pozdrawiam

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Dzięki za wypowiedź w tym temacie. To prawda, nie jest to kierunkowy z Polski i oddzwanianie może narazić na bardzo duże koszty. Jeśli to Mali, to na bank jakiś scum.

 87. Piotr pisze:

  Dzień dobry.
  Ostatnio bardzo dużo znajomych pyta mnie czy wysłałem im maila, jak się okazuje adresy wiadomości są np. rajesh.mishra@raahi.com.
  Spotkał się ktoś z takim przypadkiem?

 88. j131 pisze:

  Cała akcja z podawaniem “podejrzanych” adresów “źródłowych” nie ma żadnego sensu. To co wyświetlają programy pocztowe (w tym webmaile) jako “adres nadawcy” jest tylko wtedy prawdziwym adresem nadawcy jeśli prawdziwy nadawca umieścił swój prawdziwy adres emailowy w nagłówku emaila. Praktycznie żadnemu z oszustów nie zależy na tym żeby offiara znała jego ożsamość więc ten wyświetlany adres jest zwykle fałszywy, często adresy na które rozsyłane są te emaile oraz adresy z których rzekomo one pochodzą są po prostu losowane z jednej bazy danych. Tak że ich publikacja tutaj ma niewielki sens. Do ustalenia prawdziwego pochodzenia emaila trzeba przyjrzeć się szczegółom naglówka normalnie nie wyświetlanym przez czytniki emaili a to nie gwarantule sukcesu. Taka już niestety natura systemu poczty elektronicznej.

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Przeciwnie – podawanie adresów źródłowych ma sens. Osoby, które nie znają się na tym, mają mało do czynienia z komputerem – gdy zobaczą tutaj adres e-mail nadawcy oznaczony jako oszust, będą wiedzieć, aby taką wiadomość zignorować i nie podejmować działań.

   Wiadomo, że wszystkie te adresy są fałszywe, nikt ze swojego własnego maila nie dokonuje oszustw, chyba ze takich, które prawnie się uzasadni (ale moralnie nie).

   Adresy e-mail nie są tutaj podawane po to, aby ustalić tożsamość oszustów. Zachęcam do przeczytania artykułu przed komentowaniem.

 89. Anis pisze:

  Hej, dzisiaj dostałam takiego @ od ypzhqdk790@adamkwiatkowski.pl (wydaje mi się, że to nieprawdziwy adres) wylądował w spamie:

  Pozdrowienia!

  Kilka miesięcy temu dostałem dostęp do systemu operacyjnego na twoim urządzeniu.
  I oczywiście mam dostęp do tego konta!

  Patrzyłem na ciebie od miesięcy.
  Faktem jest, że zostałeś zainfekowany złośliwym oprogramowaniem podczas odwiedzania witryny dla dorosłych.

  Jeśli nie jesteś z tym zaznajomiony, wyjaśnię ci to.
  Wirus trojański daje mi pełny dostęp i kontrolę nad komputerem lub innym urządzeniem.
  Oznacza to, że widzę wszystko na ekranie, włączam kamerę i mikrofon, ale nie wiesz o tym.

  Mam również dostęp do wszystkich Twoich kontaktów.

  Dlaczego Twój program antywirusowy nie wykrył złośliwego oprogramowania?
  Odpowiedź: Mój trojan ma sterownik i aktualizuję jego sygnatury co cztery godziny. Dlatego twój program antywirusowy milczy.

  Zrobiłem film, który pokazuje, jak się masturbujesz w lewej połowie ekranu, a w prawej połowie oglądasz wideo, które oglądałeś.

  Za pomocą jednego kliknięcia mogę wysłać ten film wideo do wszystkich Twoich e-maili i kontaktów w sieciach społecznościowych.

  Aby temu zapobiec, przenieś 920€ na mój adres adres Bitcoin (jeśli nie wiesz jak to zrobić, napisz do Google: “Kup Bitcoin”).

  Adres Bitcoin: 1DdxARZgnbVvUcwFF125cM5usubeLCZnit

  Po otrzymaniu płatności usunę wideo i nigdy mnie nie usłyszysz.
  Dam ci dwa dni (48 godzin) na zapłatę.
  Gdy zobaczysz ten e-mail, otrzymam
  zawiadomienie. Czasomierz rozpoczyna się zaraz po tym.

  Składanie skarg gdzieś nie ma sensu, ponieważ ten e-mail nie może być śledzony jako mój i adres Bitcoin.
  Nie popełniam żadnych błędów.

  Jeśli dowiem się, że udostępniłeś tę wiadomość innej osobie lub organizacji, film zostanie natychmiast rozprowadzony!

  Nie próbuj się ze mną kontaktować (nie jest to możliwe, adres nadawcy jest generowany automatycznie).

  Cześć!

  Mam rozumieć, że to atak oszustwa?
  Czy ktoś jeszcze dostał takiego @?

  Dzięki za odp

 90. Arkadiusz Meszka pisze:

  Naciągacz, nie ma powodu do obaw. Jak chcesz pomóc innym, udostępnij ten artykuł na FB i innych portalach, jeśli masz konto.

 91. Sylwia pisze:

  Witam! otrzymałam kilkadziesiąt maili podobnej treści z różnych adresów email, nie mam pojęcia co to jest. W treści napisano: “Hej! Widziałam Twoje zdjęcia na portalu randkowym, poznajmy się” lub “Hej tu Paulina czemu nie odpowiadasz” Nadawcy podpisani są jako Grażyna, Stanisława, Halina itp. Podaje przykładowe adresy email z których pochodzą wiadomości:
  djoiiqrm@outlook.com
  arsoupso@outlook.com
  yiuwgfnp@outlook.com
  nqronbrc@outlook.com
  admin@cs-megatop.ru
  chelbodejkin@fun-chat.com
  to tylko nieliczne, było tego jeszcze troche, ale usunęłam już te wiadomości. Jedyne co pamiętam, to niektóre miały na końcu cz bądź nl. Wie ktoś co to może być i jak się tego pozbyć? ratunkuu 🙁

  • Ewa pisze:

   Witam,
   Mój tata też otrzymuje takie wiadomości – kilka dziennie. Najbardziej pomogło ustawienie filtra antyspamowego na powtarzające się imiona.
   Pozdrawiam
   Ewa

 92. Kom pisze:

  Witam
  Dostałam maila z poczty jpw@jpsystem.pl o takiej treści:
  Szanowni Państwo,
  Uprzejmie informujemy, że w dniu 10.06.2020 mija termin płatności faktury VAT nr FV-35078/G0400/15/SFAKA/P/09/16 na kwotę 58,00 zł za usługi świadczone przez Pocztę Polską S.A. Terminowe wpłaty nie spowodują naliczania odsetek.
  Dziękujemy Poczta Polska S.A.

  W załączeniu jest plik XLSM
  Co jeśli otworzyłam to na telefonie I otwiera się Excel? Usunęlam plik z telefonu, czy powinnam jeszcze coś zrobić?

  • Arkadiusz Meszka pisze:

   Nie powinno się pobierać takich zalączników. Może on zawierać wirusy lub trojany, ale nie musi. Lub może zawierać wirus na windows, który na androidzie nie zrobi Ci krzywdy. Tak czy owak, najlepiej mieć antywirus na komputerze i telefonie.

 93. Magda pisze:

  Dostałam mail z poczty disseizor@nsyncworldmail.com

 94. Magda pisze:

  Dzisiaj z tego e-maila disseizor@nsyncworldmail.com dostałam wiadomości (szantaż) abym wpłaciła kasę, w innym przypadku roześle niekompromitujące filmiki i mi wiadomości z poczty.

 95. Monia pisze:

  Witam
  Pojawiły się w tym tygodniu groźby szantażu wysyłane mailem na pocztę “op” tzn onetu jeśli się nie wpłaci 950 Euro w ciągu dwóch dni.
  Schemat dokładnie taki jak opisywane wcześniej typu:
  że haker uzyskał dostęp do konta, aktywny Trojan , że podgłąda przez kamerę , że dużo widział różnych kompromitujących rzeczy,
  Mail byl wyslany z adresu euqcxboiiqgji@barrb.com
  Czy może Pan skomentować ten adresy mailowe ?
  Na ile wiarygodne są te groźby?
  Boje sie o moje konta pocztowe, caly dostep do moich danych, zdjec, wszystkiego
  Nie pomyslam I odeslalam pusty mail Na ten mail, czy Moze cos sie stac?
  Czy haker Moze miec dostep do moich danyvh I kamery?
  Pozdrawiam
  Monika

  • silverweb pisze:

   hiehie… Ja takie pierdoły filtruję jednym: nie mam żadnych kompromitujących zachowań przed komputerem, które można nagrać kamerką i którymi można mnie szantażować… 😀
   Jak ktoś mi pisze coś takiego, to znaczy, że gufno wie czyli nic nie ma… 😀

 96. Ewa pisze:

  Witam, dostałam 14 lipca dość podejrzanego maila. Tytuł to “Potwierdź adres e-mail”, a treść maila:

  “Dzień dobry Ewa

  Otrzymaliśmy Twoją prośbę o anulowanie otrzymywania subskrypcji, w której otrzymujesz ciekawe oferty
  oraz wiadomości reklamowe.

  Jeżeli chcesz potwierdzić anulowanie subskrypcji, kliknij tutaj.

  Po anulowaniu, nie będziesz otrzymywać żadnych wiadomości a Twój adres e-mail zostanie
  trwale usunięty z realizacji kampanii reklamowych jak i informacyjnych.

  Pozdrawiamy,
  Administracja”

  Mail wysłany z adresu administrator@pes.onetenti.pl od “Administratora”, domena utworzona 15 czerwca 2020. Hmmm… Nie otrzymuję żadnych ofert ani wiadomości reklamowych które miałabym anulować, a email zaklasyfikowany był przez pocztę do spamu.

  Pozdrawiam
  Ewa

 97. Mart pisze:

  Witam,
  Dwa dni temu dostałam maila zaadresowanego z Allegro o nowym komentarzu. Z konta korzysta kilka osób więc kupowany przedmiot, choć dziwny, nie wzbudził moich podejrzeń.
  Kliknelam w link żeby sprawdzić, jednak Firefox zablokował otwarcie okienka gdyż strona może być zainfekowana – i tu zapaliła mi się czerwona lampka. Dopiero wtedy sprawdziłam poprawność adresu mail adresata i zauważyłam że to wirus. Wysłałam od razu powiadomienie do Allegro o próbie phishingu.
  I tu moje pytanie – jeśli kliknelam w link ale Firefox nie pozwolił otworzyć okienka, czyli nie zalogowałam się na falszywej stronie, dodatkowo przeskanowałam od razu cały komputer w poszukiwaniu wirusa (program antywirusowy Sophos Endpoint Agent) i nic nie wykryto, to jaka jest szansa że jednak haker moze mieć dostęp do moich danych i komputera? Przyznam że panikuje do teraz.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 98. user1player pisze:

  Ostatnio na skrzynkę do spamu przychodzą mi dziwne wiadomości (które usuwam praktycznie od razu bez ich otwierania)
  zastanawiam się co w nich jest. Przykład wiadomości:

  nadawca temat (szablon emaila)

  Julia RE (przykładowe emaile)

  Adam RE

  takie “puste” wiadomości (ogółem w 2 dni wywaliłem ich 5). Schemat ten sam, ale różne imiona nadawców

 99. Mmashiro pisze:

  A jak np dostaję mejla z wiadomością cześć jestem apolonia fajne masz zdjęcia możemy sie spotkać

 100. Paweł pisze:

  Witam a ja dostałem coś takiego z adresu

  vywigo@expressnet.pl

  Cześć! Niestety, mam dla Ciebie złe wiadomości. Parę miesięcy temu zdobyłem dostęp do urządzenia, którego używasz do przeglądania internet. Od tego czasu monitorowałem Twoją aktywność internetową. Jako regularny odwiedzający stron dla dorosłych, mogę potwierdzić, że ty jesteś za to odpowiedzialny. Mówiąc wprost, strony, które odwiedzasz, dały mi dostęp do Twoich danych. Załadowałem Trojana w bazę Twoich driverów, który uaktualnia swoją sygnaturę parę razy dziennie, co sprawia, że antywirus nie jest w stanie go wykryć. Na dodatek daje mi on dostęp do Twojej kamery i mikrofonu. Co więcej, zapisałem wszystkie dane, w tym zdjęcia, media społecznościowe, czaty i kontakty. Ostatnio wpadłem na zajebisty pomysł stworzenia filmu, gdzie dochodzisz w jednej części ekranu, gdy w drugiej jednocześnie odtwarza się film, który oglądałeś. To było śmieszne! Bądź spokojny, że z łatwością mogę wysłać ten film do wszystkich Twoich kontaktów paroma klikami, zakładam, że wolałbyś uniknąć takiego scenariusza. Mając to na uwadze, taka jest moja propozycja: Prześlij równowartość 1200 EUR na mój portfel Bitcoin, a zapomnę o całej sprawie. Usunę również wszystkie dane i filmy na zawsze. Według mnie to dość umiarkowana cena za moją pracę. Możesz zorientować się, jak kupić Bitcoiny za pomocą wyszukiwarek Google, czy Bing, sam zobaczysz, że nie jest to aż tak trudne. Mój portfel Bitcoin (BTC): 1EyAadxvFqjvG9swUeexQLFhTvdV6jBTbi Masz 48 godzin na odpowiedź, powinieneś pamiętać o tym, że: Nie ma sensu mi odpowiadać — adres został wygenerowany automatycznie. Nie ma sensu narzekać, ponieważ wiadomość wraz z portfelem Bitcoin nie mogą być namierzone. Wszystko zostało precyzyjnie zaplanowane. Jeśli wykryję, że powiedziałeś komuś o tym liście – film natychmiast zostanie udostępniony, a Twoje kontakty otrzymają go jako pierwsze. Następnie film zostanie opublikowany w sieci! P.S. Czas odliczania się rozpocznie, gdy otworzysz ten list. (Program ma wbudowany zegar). Powodzenia i uważaj na siebie! Miałeś pecha, następnym razem bądź ostrożniejszy.

  • Bartosz pisze:

   Mam założone konto e-mail na Interii i też zauważyłem, że od jakiegoś czasu przychodzą do mnie tego typu dziwne wiadomości, takie jak tutaj, gdzie sprawca piszę, że od kilku miesięcy zyskał dostęp do mojego urządzenia, nagrał mnie przez webkamerę jak ja oglądam porno i się onanizuje i grozi, że roześle to do mich kontaktów jak mu nie wpłacę. Jak to pierwszy raz zobaczyłem to aż się wystraszyłem, ale teraz jak widzę tego typu wiadomości, to się nie przejmuje tym i od razu wrzucam do kosza.

   Dzisiaj do mnie przyszedł taki od: lakisha@blinkweb.top

  • chemik pisze:

   Dostalem identyczny zglosiles na policje

 101. inna.innappp pisze:

  Miałam konto e-mail na Onecie. Usunęłam, choć żałuję. Dostawałam masę emaili typu: “Agatek, masz nowe mecze. Nową wiadomość.” Albo “Masz nową wiadomość. Christopher widział twoje zdjęcia”. Speeddate, fbkdate itd , tylko imiona się zmieniały. Czy jest możliwość że ktoś założył na mnie tyle kont na różnych portalach? Czy to spam. Boje się, bo usunęłam tą pocztę i chyba się już nie odzyska dostępu…

 102. Grażyna pisze:

  Od jakiegoś czasu dostaję dziwne maile. Np od: Nicola Sadura – watercounter2010@canon-spb.ru / Victoria Rożko: liga-kamnya@finnship.com. W tytule tych e-maili jest: Cze M. Nie wiem, co to jest. Jeśli ktoś z Państwa spotkał się z czymś takim to proszę odpiszcie. Odnoszę wrażenie, że ktoś włamał się do mojej skrzynki mailowej.

 103. fałszywe e-maile pisze:

  peter.pet.wazyrow.mas.tk@organizacjayork.com
  Dzisiaj otrzymałam z tego adresu wiadomość z tego adresu. To typowy szantaż z linkiem, o kompromitujących zdjęcia danych i hasłach, które zostaną udostępnione jeśli czegoś tam nie spełnię… przestrzegam wszystkich przed odbieraniem poczty nadesłanej od Peter Wazyrow.

 104. Dana pisze:

  Stanisława uadgvnrj@parvalinfotech.com

  Chc ci opowiedzie moj histori .
  Kiedy spotkali my si kilka miesi cy temu, nie odwa y am si , ale teraz napisz . S ucha .
  Zaczyna si smutno. W styczniu 2016 roku, tu po nowym roku, m j m opu ci mnie z dw jk dzieci.
  Mia em wtedy 38 lat.
  Wynagrodzenie zupe nie nie wystarczy o.
  Szuka am pracy w Internecie, kupowa am kursy, chwyta am ka d s omk .
  Ale zawsze ko czy o si to nerwami i pieni dzmi.
  Raz spr bowa am tej strony i by a oszo omiona wynikiem.
  Okaza o si , e zarobi to bardzo proste.
  Dok adnie dwa miesi ce p niej wydosta em si z d ugu i otrzyma em pierwsze 100.000 euro, a teraz jestem wolny i niezale ny.
  Mam nowy dom na wsi, wspania y samoch d i imponuj ce konto bankowe.
  Teraz chc pom c i zarobi swoje pierwsze 100.000.
  Zarabiam tut .
  A je li masz pytania – natychmiast zadzwo , rzadko u ywam e-maila =)

  Syndykacja tutaj

 105. Dana pisze:

  Ta sama wiadomość:Тo Elżbieta w sprawie zadłużenia bankowegojr Elżbieta yizgduxz@parvalinfotech.com
  Pami tasz, jak powiedzia am ci, jak na pocz tku roku zarobi am pieni dze i kupi am nowego Land Rovera?
  Potem zapyta e mnie, jak za 2 miesi ce mo esz zarobi tak kwot )?
  Bardzo s abo m wi po polsku i obieca am Ci napisa e-mail.
  Tak wi c ta metoda ju nie dzia a i przepraszam, e nie napisa em wcze niej!
  Podr owa am po Azji przez trzy miesi ce i dopiero co wr ci am.

  Ka dego dnia gdzie je dzili my, a wieczorami w hotelu te nie by o wcze niej.
  Przepraszam. W a nie wr ci am do Londynu.
  Tydzie temu wys ano mi now stron , na kt rej mo na zarobi na tej samej zasadzie.
  W zesz ym tygodniu uda o mi si zdoby 25 000 euro tutaj. M wi , e b dzie pracowa jeszcze miesi c.
  Je li masz jakie pytania, zadzwo do mnie.
  Masz m j Skype i telefon, ale lepiej przez telefon.

  Odniesienie do rejestracji tutaj

  PS.UWAŻAJCIE NA TEGO TYPU WIADOMOŚCI,POZDRAWIAM

  • Agata pisze:

   Czy ktoś wie skąd maile z hosta parvalinfotech.com mają nasze adresy mailowe? Strona taka istnieje, to firma tworząca aplikacje na Androida. Dostaje maile od kilku miesiecy, ale zawsze lądowały w spamie a tam nie zaglądam. Teraz przychodzą na skrzynkę odbiorczą. jak się tego pozbyć? Gdzie można kliknąc w rezygnację? Szukam po necie i brak jakichkolwiek informacji. Podejrzewam, żew ktoś sprzedał nasze dane tej firmie.

   • speed_cars@o2.pl pisze:

    Witam, ostatnio dostaję emaile o treści erotycznej z hosta: parvalinfotech.com. Dzisiaj napisałem do nich emaila po angielsku że dostaję od nich takie emaile, oraz że nie życzę spamu. Mam dwa konta na o2.pl, oni wysyłają na te dwa konta. Ciekawe skąd mają moje adresy email. W emailu do nich napisałem też, jeżeli dalej będą dochodziły emaile tego typy, to zgłoszę to na Policję. Mam nadzieję że nie będą wysyłali. Oni wymuszają czytania treści erotycznych bez naszej zgody. Nie zgadzam się na takie typu emaile.

    • Caveman pisze:

     Mam to samo. Ustawianie filtra w poczccie WP to walka z wiatrakami. Nie pomaga wpisywanie nawet domen z których pochodzi ten spam. Codziennie mam te same głupie wiadomosci o kredytach samochodowych, o tym że Władzia, Ela, Stasia, Bronia chce uprawiać sex i takie tam.
     Ktoś powinien beknąć za takie praktyki.

 106. Marta.c pisze:

  Witam,
  od jakis paru miesiecy dostaje emaile z linkami od tego samego nadawcy. Nie wiem od jak dawna ale tak okolo moze 6 miesiecy. Raz lub dwa otworzylam email ale w nic nie kliknelam (byly tam linki ktorych nie otwieralam). Ten typ nadal mi cos wysyla, a teraz w tytule pisze ‘wiadomsoc dla” i moje imie i nazwisko (wziete z mojej nazwy email). Dlaczego ciagle dostaje emaile od tego samego nadawcy? Bardzo sie martwie i bede wdzieczna za odpowiedz/ rade co zrobic. Jesli chodzi o hasla to zmieniam je regularnie i mam wieloetaowe logowanie.

 107. Kat pisze:

  Dostalam emaila od mahdi.lassoued@jomaa.tn
  Ogolnie to w ciągu 48h mam przesłać 5000 zł w bitcoinach, whrali mi niby trojana i wyślą moim kontaktom kompromitujący filmik
  Tylko jedna rzecz jest dziwna
  Maila niby dostalam o 18.02 dnia 15 stycznia 2021 a odczytalam o 17.47 (ten sam dzień/miesiąc/rok)
  Znalazłam tu w komentarzach bardzo podobny przypadek i sie uspokoiłam
  Ale strasznie sie wystraszyłam mimo wszystko
  Zainstalowalam na telefon avasta ale nic nie wykrył
  Nie uspokoilo mnie to bo kiedyś mialam (na innym telefonie) wirusa malware typu adware i antywirusy tez nic nie dały
  Ale im wiecej przeczytałam tego artykułu tym bardziej sie uspokoiłam
  Poczekam te 2 dni, teraz wątpię że coś się stanie i szczerze mam taką nadzieję, jednak cząstka strachu zostanie

  • Katie pisze:

   Boże miałam przed chwilą tak samo jednak zdziwiło mnie to że mail był pisany do mężczyzny, 5000 euro na konto Bitcoin, 48 godzin, automatyczna aktualizacja co jakiś czas, niby uzyskał dostęp do mojego urządzenia parę miesięcy temu i monitorował moją aktywność. W wyjaśnieniu podawał że wchodziłam na strony dla dorosłych i że ma nagranie jak dochodzę oraz że wpadł na pomysł stworzenia filmiku jak na jednej części jest ten filmik i film który rzekomo oglądałam. Wszystkie dane niby posiada do profili społecznościowych itp itd.

 108. JAM pisze:

  Też w kółko dostaję, że ktoś tam “nagrywa mnie jak się masturbuję przed laptopem przy oglądaniu filmów porno”. Po pierwsze nie robię takich rzeczy przed kamerką ani w takich filmach nie gustuję, zatem nie wiem o czym koleś fantazjuje, po drugie, a nawet znów po pierwsze, kamerka w moim laptopie jest zaklejona, zatem nie wiem co biedactwo zdołało by nagrać, nawet gdyby co było do nagrania.

 109. xxx pisze:

  Pozdrowienia!

  Muszę podzielić się z tobą złymi wiadomościami.
  Około kilka miesięcy temu uzyskałem dostęp do Twoich urządzeń, z których korzystasz do przeglądania Internetu.
  Potem zacząłem śledzić twoją aktywność w Internecie.

  Oto sekwencja wydarzeń:
  Jakiś czas temu kupiłem dostęp do kont pocztowych od hakerów (obecnie kupowanie takich rzeczy online jest dość proste).
  Oczywiście bez problemu udało mi się zalogować na Twoje konto e-mail (urszulachojnacka92@gmail.com).

  Tydzień później zainstalowałem już wirusa trojańskiego w systemach operacyjnych wszystkich urządzeń, z których korzystasz, aby uzyskać dostęp do poczty e-mail.
  W rzeczywistości nie było to wcale trudne (ponieważ podążałeś za linkami w e-mailach w skrzynce odbiorczej).
  Wszystko genialne jest proste. 😊

  To oprogramowanie zapewnia mi dostęp do wszystkich kontrolerów Twoich urządzeń (np. Twojego mikrofonu, kamery wideo i klawiatury).
  Pobrałem wszystkie Twoje informacje, dane, zdjęcia, historię przeglądania stron internetowych na moje serwery.
  Mam dostęp do wszystkich twoich komunikatorów, sieci społecznościowych, e-maili, historii czatów i listy kontaktów.
  Mój wirus stale odświeża sygnatury (jest oparty na sterownikach), przez co pozostaje niewidoczny dla oprogramowania antywirusowego.

  Podobnie, myślę, że już rozumiesz, dlaczego pozostałem niewykryty aż do tego listu …

  Zbierając informacje o Tobie, odkryłem, że jesteś wielkim fanem witryn dla dorosłych.
  Uwielbiasz odwiedzać strony pornograficzne i oglądać ekscytujące filmy, a jednocześnie odczuwać ogromną przyjemność.
  Cóż, udało mi się nagrać kilka twoich nieprzyzwoitych scen i zmontować kilka filmów, które pokazują, jak się masturbujesz i osiągasz orgazmy.

  Jeśli masz wątpliwości, mogę wykonać kilka kliknięć myszą, a wszystkie Twoje filmy zostaną udostępnione Twoim znajomym, współpracownikom i krewnym.
  Nie mam też żadnego problemu z udostępnieniem ich publicznie.
  Myślę, że naprawdę nie chcesz, aby tak się stało, biorąc pod uwagę specyfikę filmów, które lubisz oglądać (doskonale wiesz, o co mi chodzi), spowoduje to dla ciebie prawdziwą katastrofę.

  Załatwmy to w ten sposób:
  Przesyłasz do mnie 1500 USD (w ekwiwalencie bitcoinowym według kursu w momencie transferu środków), a po otrzymaniu przelewu od razu usuwam te wszystkie brudne rzeczy.
  Potem zapomnimy o sobie. Obiecuję również dezaktywować i usunąć całe szkodliwe oprogramowanie z Twoich urządzeń. Zaufaj mi, dotrzymuję słowa.

  To uczciwa oferta, a cena jest dość niska, biorąc pod uwagę, że od jakiegoś czasu sprawdzam Twój profil i ruch.
  W przypadku, gdy nie wiesz, jak kupić i przelać bitcoiny – możesz skorzystać z dowolnej nowoczesnej wyszukiwarki.

  Oto mój portfel bitcoin: 1G6tobNb4DdEJxaaKxyivp2xdqCtdwhaSS

  Masz mniej niż 48 godzin od momentu otwarcia tego e-maila (dokładnie 2 dni).

  Czego musisz unikać:
  * Nie odpowiadaj mi (utworzyłem ten e-mail w Twojej skrzynce odbiorczej i wygenerowałem adres zwrotny).
  * Nie próbuj kontaktować się z policją i innymi służbami bezpieczeństwa. Ponadto zapomnij o mówieniu o tym znajomym. Jeśli to odkryję (jak widzisz, nie jest to takie trudne, biorąc pod uwagę, że kontroluję wszystkie Twoje systemy) – Twój film zostanie od razu udostępniony publicznie.
  * Nie próbuj mnie szukać – to absolutnie bezcelowe. Wszystkie transakcje kryptowalutowe są anonimowe.
  * Nie próbuj ponownie instalować systemu operacyjnego na swoich urządzeniach ani ich wyrzucać. Jest to również bezcelowe, ponieważ wszystkie filmy zostały już zapisane na zdalnych serwerach.

  Rzeczy, o które nie musisz się martwić:
  * Że nie będę w stanie odebrać Twojego transferu środków.
  – Nie martw się, zobaczę to od razu po zakończeniu transferu, ponieważ stale śledzę wszystkie twoje działania (mój wirus trojański ma funkcję zdalnego sterowania, coś w rodzaju TeamViewer).
  * Że i tak udostępnię Twoje filmy po zakończeniu transferu środków.
  – Zaufaj mi, nie mam sensu dalej stwarzać kłopotów w twoim życiu. Gdybym naprawdę tego chciał, zrobiłbym to dawno temu!

  Wszystko zostanie zrobione uczciwie!

  Jeszcze jedno … Nie daj się już złapać w podobnych sytuacjach w przyszłości!
  Moja rada – ciągle zmieniaj wszystkie swoje hasła

 110. Iza pisze:

  Dzień dobry,

  dostałam dwa dni temu niepokojącego maila od darkorbit@newsletter.bigpoint.com o tytule Uwaga Twój kod Bitcoin wygaśnie za 3 dni. W treści jest Zapłata 1
  ustawa: Czekanie
  wymagane jest potwierdzenie
  kod salda, informacje o koncie oraz informacja, że konto wygasa za 3 dni. Potem jest coś takiego Masz wiele wiadomości zadzwoń na swoje konto, aby uzyskać saldo swojego konta BitCoin. nie odpowiedziałeś. To jest automatyczny biuletyn dotyczący salda na Twoim koncie BitCoin.
  Pierwszy krok jest jasny i czeka na potwierdzenie. Dlatego prosimy o odpowiedź na nasze wiadomości już dziś. Na dole jest potwierdź tutaj. Jestem w szoku. Nigdy nie logowałam się na żadną stronę z bitcoinami, więc nie wiem dlaczego coś takiego mi przychodzi. Czy to oszustwo? Gdzie mam to zgłosić?

  • marta pisze:

   Dostałam z 20 e-maili z tego adresu w przeciągu 2 tygodni. Nigdy nie kliknąłam w podany w mailu link. Uważam że ktoś chce wyłudzić dane. jedem z maili brzmi tak:
   Zobacz te wiadomosc e-mail w przegladarce
   To jest automatyczna wiadomosc powiadamiajaca o aktualnym saldzie Bitcoin
   na koncie.

   PIERWSZA PLATNOSC JEST GOTOWA DO TWOJEGO POTWIERDZENIA
   Drogi Kliencie, Dziekujemy za dolaczenie do naszego programu bitcoin. chcielibysmy Cie poinformowac, ze Twoj bonus bitcoin jest juz dostepny i gotowy do wyplaty.

   Informacje o koncie:#WCVBQBTC2N

   Saldo in bitcoin:13,641.82$

 111. rafiki75 pisze:

  email 4-5 razy dziennie od darkorbit@newsletter.bigpoint.com
  Od: Sprawdź aktualny status →
  Do:
  mnie ra……..
  Temat: Sprawdź status swojej płatności (C E9D7 XX2061639300XX (PL)
  Dlaczego ta wiadomość trafiła do Spamu?
  Prezentowany adres nadawcy nie zgadza się ze źródłem, z którego otrzymaliśmy wiadomość.
  Nie Spam

  Witaj, ra………….

  Odbiorca otrzyma Twoją wpłatę najpóźniej następnego dnia roboczego. Jeśli nie dokonasz wpłaty, transakcja zostanie anulowana automatycznie w ciągu 5 dni.

  Sprawdź aktualny status →
  Szczegóły operacji

  ● Numer transakcji: C E9D7 XX2061639300XX (PL)
  ● Numer zlecenia (nadany przez odbiorcę): 2357023
  ● Opis płatności: P/23531796/0002/21
  ● Kwota: 32364,59 PLN
  ● Kwota po przewalutowaniu: –
  ● Kurs przewalutowania: –
  ● Dodatkowe opłaty obciążające klienta: 220,99 PLN
  ● Data transakcji: 2021-03-24 17:01:38

 112. rafiki75 pisze:

  witam dostaje takie maile 4-5 razy dziennie Od: Sprawdź aktualny status →
  Do:
  mnie ra…….
  Temat: Sprawdź status swojej płatności (C E9D7 XX2061639300XX (PL)
  Dlaczego ta wiadomość trafiła do Spamu?
  Prezentowany adres nadawcy nie zgadza się ze źródłem, z którego otrzymaliśmy wiadomość.
  Nie Spam

  Witaj, ra………..

  Odbiorca otrzyma Twoją wpłatę najpóźniej następnego dnia roboczego. Jeśli nie dokonasz wpłaty, transakcja zostanie anulowana automatycznie w ciągu 5 dni.

  Sprawdź aktualny status →
  Szczegóły operacji

  ● Numer transakcji: C E9D7 XX2061639300XX (PL)
  ● Numer zlecenia (nadany przez odbiorcę): 2357023
  ● Opis płatności: P/23531796/0002/21
  ● Kwota: 32364,59 PLN
  ● Kwota po przewalutowaniu: –
  ● Kurs przewalutowania: –
  ● Dodatkowe opłaty obciążające klienta: 220,99 PLN
  ● Data transakcji: 2021-03-24 17:01:38

 113. Monika pisze:

  Też dostaję te wiadomości i już mnie trafia szlag…co z tym zrobić? Pomóżcie proszę

 114. dronner pisze:

  To samo tutaj, identyczna treść maila od bigpoint, nawet sumy są identyczne, dostaję 2-3 takie maile dziennie.

 115. Sylwia pisze:

  Dzień dobry .
  Też dostałam jakiegoś dziwnego mejla. Weszłam w niego przez aplikację w telefonie a tam tylko dziwna treści witaj “mój mejl” proszę o odpowiedź, adres mejlowy bardzo podejrzany info-369-8718@MTX5678.catloverss.co.pl. co to może być bo treści wiadomości była tylko ta krótka informacja. Ale na co, o co, to nic więcej, coś dziwnego.

 116. Pernambuco pisze:

  Przed chwilą otrzymałem e-maila z szantażem o wpłacenie 1250 euro. Email to: art@cyril-metodej.cz
  W ostatnim okresie to jeden z wielu bandycki sposób zastraszania.
  Proszę o opublikowanie tego e-maila.
  Dziękuję i serdecznie pozdrawiam
  Pernambuco

  • M pisze:

   Także otrzymałam wiadomość z szantażem na tą samą kwotę, jednak z innego adresu e-mail. Jest to: cibulkann@kotrba.cz
   W treści wiadomości osoba pisze iż zainstalowała Trojana w naszych systemach operacyjnych oraz uzyskała dostęp do mikrofonów, aparatów itd. Rzekomo mamy 48h na wpłacanie pieniędzy albo zostaną udostępnione nasze kompromitujące filmy.
   Proszę o opublikowanie tego adresu.
   Dziękuję

 117. Lol pisze:

  Też dostałam maila z szantażem z adresu andy@xtrasller.com.

 118. Marcelina pisze:

  Dzień dobry,
  Wczoraj dostałam wiadomość na poczcie interii w zakładce spam od „ptd.net@sl3cp20.com”
  Ogólnie był napisany po angielsku, mówił że posiada moje dane, zdjęcia itd. Mail był długi i też powoływał się na jakieś różne programy dzięki którym antywirus go nie wykrył. Mam nadzieję, że mogę to zignorować i czuć się bezpiecznie?

 119. Daniel pisze:

  Dzień dobry
  Ja z kolei dziś dostałem takie coś na adres służbowy(co już napawa lękiem) z adresu-> syuanyi@chain-tay.com.tw :
  Twoje urzadzenie zostalo zainfekowane i zhakowane. Wszystkie Twoje dane zostaly skopiowane na czyjs serwer. Pilnie przeczytaj instrukcje w srodku.
  Hej! Mam dla ciebie zle wiesci.
  Kilka miesiecy temu uzyskalem dostep do urzadzen, których uzywacie do przegladania stron internetowych.
  To oprogramowanie daje mi dostep do wszystkich kontrolerów Twoich urzadzen (np. mikrofonu, kamery, itp.).
  Przeslalem wszystkie Twoje informacje, dane, zdjecia, historie przegladania na moje serwery. Mam dostep do wszystkich Twoich komunikatorów, sieci spolecznosciowych, e-maili, historii czatów i listy kontaktów. Mój wirus stale aktualizuje swoja sygnature (jest oparty na sterownikach) i dlatego pozostaje niewidoczny dla oprogramowania antywirusowego.
  Mysle, ze teraz widzisz, dlaczego az do tego listu pozostalem niezauwazony…
  Zbierajac informacje o Tobie, odkrylem, ze jestes wielkim fanem stron dla doroslych i nie tylko.
  Naprawde uwielbiasz odwiedzac strony porno i ogladac ekscytujace filmy, majac przy tym ogromna ilosc zabawy.
  Cóz, udalo mi sie nagrac kilka twoich sprosnych scen i zmontowac kilka filmików, na których widac, jak sie masturbujesz i osiagasz orgazm. W razie watpliwosci, moge zrobic kilka klikniec i wszystkie twoje filmy beda dostepne dla twoich przyjaciól, kolegów i rodziny.
  Nie mam tez problemu z ich publicznym udostepnieniem w Internecie.
  Moge równiez ujawnic publicznie wszystkie twoje dane osobowe.
  Móglbym zrujnowac twoja reputacje na zawsze.
  Mysle, ze naprawde nie chcesz, aby tak sie stalo, biorac pod uwage specyfike filmów, które lubisz ogladac (wiesz dokladnie, co mam na mysli), doprowadziloby to do prawdziwej katastrofy dla Ciebie.
  Zalatwmy to w ten sposób: przelejesz mi 5046 polski zloty (w ekwiwalencie bitcoinów po kursie wymiany w momencie transferu srodków), a jak tylko przelew wplynie, natychmiast usune wszystkie te brudy.
  Potem o sobie zapomnimy.
  Mój portfel bitcoin dla platnosci: bc1qf6pg5s0whag8ts40nqde7stq065qhczr6t38kh
  W przypadku, gdy nie wiesz, jak kupic i przelac bitcoins – mozesz uzyc dowolnej nowoczesnej wyszukiwarki.
  Daje Ci 50 godzin (w ciagu dwóch dni) na zaplate.
  Mam powiadomienie, aby przeczytac ten e-mail, a zegar wylaczy sie, gdy zobaczysz ten e-mail. Obiecuje równiez dezaktywowac i usunac wszelkie zlosliwe oprogramowanie z Twoich urzadzen.
  To uczciwy uklad, a cena jest dosc niska, biorac pod uwage, ze sprawdzam Twój profil i ruch od jakiegos czasu.
  Nie próbuj mi odpowiadac. Nie ma to sensu (adres nadawcy jest generowany automatycznie). Skladanie skargi gdziekolwiek nie ma sensu, poniewaz tego maila nie mozna namierzyc, podobnie jak mojego adresu bitcoin. Nie popelniam bledów.
  Jesli dowiem sie, ze udostepniles te wiadomosc komus innemu, film zostanie natychmiast udostepniony. Na stale zniszcze Twoja reputacje, a wszystkie Twoje dane stana sie publiczne. Najlepsze zyczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *