Czym różni się przeniesienie (transfer) domeny od zmiany stref DNS?

Arkadiusz Meszka    5 kwietnia 2020 | Ostatnia modyfikacja: 27 sierpnia 2021

Wielokrotnie w trakcie przenoszenia stron internetowych na inny serwer pytam klientów, czy chcą transferować domenę, czy tylko zmieniamy strefy DNS. Zazwyczaj klient nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, gdyż go nie rozumie 🙂 Dlatego postanowiłem napisać ten artykuł. Opiszę w nim pokrótce, jaka jest różnica między transferem domeny i zmianą stref DNS.

Artykuł ten może być dla Ciebie trudny do zrozumienia, jeśli nie potrafisz rozróżnić, czym się różni domena od hostingu (serwera). W takiej sytuacji zachęcam najpierw do przeczytania tego artykułu.

Czym się różni hosting (serwer) od domeny?

Przeniesienie / transfer domeny

Transfer domeny (jej przeniesienie) polega na tym, że u obecnego operatora zdobywa się kod Authinfo. Aby go uzyskać, czasem wystarczy wypełnić prosty formularz w panelu klienta, a czasem trzeba drukować wniosek i wysyłać go pocztą do firmy hostingowej, lub wysłać skan e-mailem. Jeśli uzyskujesz kod Authinfo, zachowaj szczególną ostrożność i nie udostępniaj go osobom trzecim (poza osobą, która pomaga przetransferować domenę).

Załóżmy, że masz domenę kupioną w home.pl i chcesz ją przenieść do operatora nazwa.pl – z tym kodem zniżkowym będziesz mieć taniej – ms25-2298-5667.

Aby ją przenieść, od home.pl musisz uzyskać kod Authinfo. Opcję uzyskania kodu Authinfo dla domeny znajdziesz w panelu klienta home.pl. Gdy już ten kod uzyskasz, należy zarejestrować się w nazwa.pl i tam w panelu klienta wprowadzić kod Authinfo uzyskany od home.pl. Prawdopodobnie zostaniesz poproszony o potwierdzenie danych abonenta. Potwierdzasz je i sprawa załatwiona.

Od tej pory twoja domena jest całkowicie w nazwa.pl – tam jest utrzymywana i stamtąd będziesz otrzymywać faktury do opłacenia za domenę, a także będziesz mógł tam zmienić strefy DNS domeny.

Zmiana stref DNS

Strefy DNS można zmienić na dwa sposoby. Jeden to całkowita zmiana stref DNS, czyli nakierowujesz stronę internetową i pocztę e-mail w jedno miejsce (do jednej firmy hostingowej / na jeden serwer). Drugi sposób to zmiana rekordu A lub rekordu MX, albo obu tych rekordów, ale z różnymi wartościami. W ten sposób poczta e-mail jest gdzie indziej i strona internetowa gdzie indziej.

Załóżmy, że masz domenę zarejestrowaną u operatora nazwa.pl, a stronę www oraz pocztę e-mail chcesz mieć w firmie hostingowej dhosting.pl (więcej o tym, jaki hosting wybrać, znadziecie w tym artykule – Jaki hosting wybrać?).

Zamiast przenosić domenę do dhosting.pl (czyli zrobić to, co opisałem powyżej w części “Przeniesienie / transfer domeny” – uzyskiwać kod Authinfo itd.), możesz pozostać u operatora nazwa.pl, ale zmienić w ustawieniach domeny strefy DNS.

Wtedy domenę masz cały czas u operatora nazwa.pl, tam opłacasz faktury za domenę, a hosting (serwer) masz w dhosting.pl i tam opłacasz faktury za serwer. Na dhosting.pl masz stronę internetową i pocztę e-mail, a domena jest na nazwa.pl.

Częściowa zmiana DNS

Może wystąpić sytuacja, że chcesz mieć domenę w jednym miejscu, pocztę e-mail w innym i stronę www w jeszcze innym miejscu. Problem taki może wystąpić, gdy twój serwer jest powolny, nie jest w stanie zaspokoić potrzeb dotyczących stabilnego działania strony www i chcesz się przenieść, ale nie chcesz zmieniać programu pocztowego i od nowa konfigurować skrzynki e-mail.

Wtedy w ustawieniach domeny ustawiasz rekord A, który nakierowuje stronę na odpowiedni serwer i ustawiasz rekord MX, który nakierowuje twoją pocztę na inny serwer.

Podsumowując

Przeniesienie (transfer) domeny powoduje, że opłacasz za tę domenę faktury tam, gdzie została przeniesiona. Jeśli przeniosłeś domenę do dhosting, będziesz płacić za nią na dhosting. Jeśli przeniosłeś na nazwa.pl, będziesz za nią otrzymywać faktury od nazwa.pl.

Zmiana DNS sprawia, że twoja strona internetowa (i ewentualnie poczta e-mail), działają na nowym serwerze – zostają uruchomione na nowym serwerze, ale domena pozostaje tam, gdzie była i będziesz otrzymywać faktury za domenę cały czas od tego samego operatora, od którego dotychczas otrzymywałeś.

W praktyce najczęściej robi się tak, że najpierw zmienia się DNSy, aby uruchomić stronę internetową i pocztę na nowym serwerze, a później ewentualnie transferuje się domenę. W ten sposób nie ma zakłócenia w działaniu strony oraz poczty.

Udostępnij wpis
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

2 komentarzy

  1. Sebastian pisze:

    Dobrze opisane, ja np. jestem zwolennikiem posiadania domeny i serwera u jednego operatora. Ale wiadomo, że czasem klienci mają domenę i hosting w innych miejscach nawet o tym nie wiedząc.

  2. Urrs pisze:

    Dobrze napisane, ale dobrze byloby wspomniec o zmianie nameserwerow. Czesto zdarza sie ze przenoszac domene do innego rejestratora serwery nazw zostaja z poprzednim rejestratorem. Wtedy pomimo ze przenieslismy domene i hosting nowy rejestrator nie ma kontroli nad przekierowaniami. Przy transferze dobrze byloby poprosic o kopie DNSow od poprzedniego rejestratora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *