Chińscy dostawcy Apple naruszają prawa pracowników

Arkadiusz Meszka    28 czerwca 2012 | Ostatnia modyfikacja: 28 czerwca 2012

W Chinach mają miejsce poważne naruszenia praw pracowników u dostawców Apple. Foxconn stara się poprawić standardy, ale i tak dochodzi do naruszeń.

Warunki pracy w tej firmie są dalekie od satysfakcjonujących. Li Qiang, dyrektor wykonawczy organizacji China Labor Watch, napisał o tym w liście do dyrektora naczelnego Apple Tima Cooka. Do listu dołączono 132-stronicowy raport zawierający wyniki badań przeprowadzonych przez grupę. Podkreślono, że Foxconn lepiej traktuje pracowników, niż inni dostawcy.

Dostawcy Apple w Chinach znęcają się nad pracownikami, każąc im spędzać nadmierną ilość czasu w pracy, poza wszelkimi prawnymi limitami. W dodatku pracownicy otrzymują niskie płace i pracują w niebezpiecznych warunkach.

Badania w sprawie innych chińskich dostawców Apple ujawniają, że poważne urazy związane z pracą i samobójstwa popełniane przez pracowników w żadnym wypadku nie są ograniczone do firmy Foxconn, lecz dotyczą całego łańcucha dostaw. Napisał o tym we wstępie raportu Li Qiang.

FLA (Fair Labor Association) przeprowadziło trwające miesiąc badanie w fabrykach Foxconn i opublikowało w marcu raport, ujawniający niskie płace, nadużycia wobec pracowników oraz niebezpieczne dla zdrowa i zagrażające bezpieczeństwu warunki pracy. Opierając się na rekomendacjach raportu powstałego na podstawie badań, Apple i Foxconn obiecali podjąć odpowiednie kroki by zająć się tą kwestią.

W majowym raporcie opublikowanym przez SACOM (Students and Scholars Against Corporate Misbehavior), organizacji działającej z terenu Hongkongu, zarzucono firmie Foxconn, że jej pracownicy, produkujący takie urządzenia jak iPad czy iPhone, pracowali 80 godzin tygodniowo w kwietniu, w okresie poprzedzającym wypuszczenie nowego iPada.

Udostępnij wpis
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

1 komentarz

  1. Mariusz92 pisze:

    Wykorzystują pracowników w Chinach, a ich produkty są jednymi z najdroższych na świecie, a sama firma uważana jest obecnie za najdroższą na świecie. To do kogo trafia większość pieniędzy ze sprzedaży? Do dyrektora naczelnego?
    Ciekawi mnie, gdzie się wytwarza Nokie, bo oni też są jedną z najdroższych marek na świecie w branży telekomunikacyjnej. Tzn. mają najdroższe urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *