Budowa strony na WordPress – szablon gotowy czy autorski?

Arkadiusz Meszka    21 czerwca 2018 | Ostatnia modyfikacja: 26 marca 2021
Szablony WordPress

Na WordPress osadzonych jest obecnie około 30% stron internetowych na świecie. Jest to platforma łatwa w programowaniu, łatwa w obsłudze (gdy twórca danej strony o to zadba, o czym niżej) oraz przyjazna nawet dla osób nie mających żadnej wiedzy na temat kodowania i programowania dzięki dużej ilości dostępnych szablonów i wtyczek.

Wiele firm czy osób indywidualnych budując strony na WordPress, opiera je na gotowych, kupionych (lub darmowych) szablonach. Robi się to z różnych powodów:

 1. Niski budżet na budowę danej strony – najrzadziej
 2. Brak kompetentnej kadry do zbudowania autorskiego szablonu – częściej
 3. Niewiedza na temat długoterminowych konsekwencji stosowania gotowych szablonów – bardzo często

W ciągu ostatnich kilku lat zbudowaliśmy już w sumie około 200 stron opartych na WordPress (budujemy też na innych systemach, na WP jednak najczęściej). Część z tych stron na WP zbudowaliśmy na gotowych szablonach, szczególnie początkowo, gdy słabiej znaliśmy tę platformę. Od dłuższego czasu budujemy pod każdą stronę autorski szablon. Poniżej przedstawię plusy i minusy stosowania gotowych i autorskich szablonów, aby to uzasadnić.

Gotowe szablony WordPress

Plusy

 • Gotowe szablony pozwalają postawić stronę internetową na WordPress nawet w 1 dzień (czasami twórcy reklamują się, że strona powstanie w pół godziny, ale to bzdura – uzupełnienie treści i dopasowanie ich do układu szablonu, a także dobranie zdjęć, skonfigurowanie odpowiedniego układu, kontakt z supportem w związku z bugami i inne drobne czynności zajmują mnóstwo czasu, średnio potrzeba przynajmniej 2-3 dni robocze). Tak jest w przypadku prostych stron, skomplikowanych stron nie da się dobrze zrobić na gotowych szablonach.
 • Można zaoszczędzić (krótkoterminowo) nawet do kilkuset złotych, a w przypadku bardziej zaawansowanych technicznie szablonów nawet 1000-2000 zł lub więcej (np. z wbudowanymi systemami rezerwacji).
 • Klient z góry widzi, jak będzie wyglądać jego strona – nie licząc sytuacji, gdy po wymianie zdjęć, kolorów, tekstów i usunięciu zbędnych elementów szablon traci cały swój urok lub po prostu się rozsypuje.
 • Nie potrzeba zaawansowanej wiedzy technicznej, aby stworzyć stronę na takim szablonie (czego efektem ubocznym jest wysyp firm tworzących strony internetowe, w których nie ma nawet jednej osoby w zespole, która znałaby HTML czy CSS na dobrym poziomie).

Minusy

 • Istnieje większe prawdopodobieństwo włamania na stronę, gdy stosujemy gotowy szablon, ponieważ cały kod szablonu jest dostępny publicznie, każdy może go pobrać, również “hakier” 🙂
 • Gotowe szablony z reguły przewidują dziesiątki lub nawet setki scenariuszy dotyczących wyglądu strony, w związku z czym ich kompleksowość i ilość kodu jest zbyt duża w stosunku do rezultatu. Powoduje to wolniejsze działanie strony (nawet z użyciem cache) a także zwiększa prawdopodobieństwo włamań.
 • Nigdy nie wiemy, kiedy twórcy gotowego szablonu wycofają się z jego wspierania. Mieliśmy kilka razy sytuację, że zbudowaliśmy stronę na gotowych szablonach, dość rozbudowanych. Po pewnym czasie chcieliśmy dokonać aktualizacji szablonu, aby zachować kompatybilność z nowszymi wersjami WP. Okazywało się, że szablony były wycofane ze sprzedaży albo już nie rozwijane przez twórców. Samodzielna analiza kodu takiego szablonu i ewentualna aktualizacja jest zadaniem bezsensownym i tak kosztownym, że lepiej zbudować stronę od nowa.
 • Twórcy gotowych szablonów nierzadko wymagają do ich działania nadmiernej liczby wtyczek, w tym wielu płatnych. Nadmierna liczba wtyczek zwiększa prawdopodobieństwo włamania, powoduje wzrost kosztów użytkowania strony w przyszłości i spowalnia stronę. Przykład – nasz klient kiedyś kupił szablon pod WordPress + WooCommerce, aby postawić sklep. Po instalacji szablonu okazało się, że wraz z nim instaluje się 39 wtyczek (co jest absurdalnie wielką liczbą, do rozbudowanego sklepu WordPress + WooCommerce wystarczy około 20 wtyczek). Sklep, jeszcze przed wstawieniem zdjęć do produktów i Slideshow miał w google page speed prędkość 29 na komputery. Po wstawieniu zdjęć spadłoby zapewne do około 19 (a powinno być minimum 70, a najlepiej 80).Gdy przekonaliśmy klienta, aby jednak sklep zbudować na autorskim szablonie, prędkość sklepu w Google Page Speed wyniosła 76 i zredukowaliśmy liczbę wtyczek o niemal połowę, co pozwoliło w przyszłości zaoszczędzić czas i pieniądze na aktualizacjach.
 • Edycja stron na gotowych szablonach bywa nieintuicyjna. Buildery typu visual composer, divi builder bardzo ładnie przedstawiają się w reklamach i opisach, ale gdy przychodzi do praktycznego użycia, nie można nic sensownego zrobić nimi bez znajomości html i css i rozumienia podstawowych mechanizmów działania WP i w rezultacie dla klientów są one bezużyteczne.
  Dla przykładu, w szablonie autorskim edycja każdego pola tekstowego jest od razu widoczna. W szablonach gotowych, w skrajnej sytuacji, gdy trzeba było podmienić tekst jednego z elementu, trzeba było kliknąć około 7 razy (tekst ukryty pod 7 warstwami opcji).
 • Aktualizacje po upływie roku czy dwóch użytkowania bywają trudne i kosztowne, a nieaktualizowanie grozi włamaniem. Spora część firm z branży IT daje gwarancję na rok, a potem mówi klientowi “bye bye”. Albo nawet nie biorą pod uwagę gwarancji, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że taka jest potrzebna. W ciągu ostatnich kilku lat przejęliśmy około 15 takich porzuconych stron na gotowych szablonach, które do niczego się nie nadawały i trzeba było je zbudować od nowa. Jedne istniały tylko kilka miesięcy, inne rok czy dwa lata.
  Są też sytuacje, gdy postawi się stronę na gotowym szablonie i działa nawet 4 lata bez aktualizowania, ale to sytuacje rzadkie i jest to nieodpowiedzialne, aby strony na systemie CMS nie aktualizować przez tyle czasu.
 • Wielu rzeczy na gotowych szablonach “nie da się”, czyli po prostu aby dołożyć jakąś funkcję, doprogramować coś, wymaga to tyle czasu i wysiłku, że lepiej byłoby zrezygnować i zbudować szablon od nowa. Albo dokładanie funkcji wymaga osadzania kodu php czy javascript wewnątrz panelu admina, w edytorze, co także jest mało stabilnym rozwiązaniem (łatwo przez przypadek usunąć), gdyż wtedy kod javascript czy php jest wczytywany z bazy danych, a nie bezpośrednio z plików szablonu.
 • Ostatnie najbardziej oczywiste – budując stronę na gotowym szablonie, ryzykujemy, że w internecie będzie wiele niemal identycznych stron. Jeśli zależy nam na oryginalności i unikalności, taka opcja nie wchodzi w grę. Można zmodyfikować gotowy szablon tak, aby w ogóle nie przypominał oryginału i był unikalny pod względem wyglądu, ale w większości przypadków mija to się z celem i lepiej w takiej sytuacji zbudować autorski.

Autorskie szablony WordPress

Plusy

 • Działają szybciej, niż strony na gotowych szablonach. Jest tyle skryptów / tyle kodu ile potrzeba. Nie importuje się zbędnych zasobów podczas wczytywania strony lub importuje się w bardzo minimalnym nadmiarze.
 • Strona na autorskim szablonie jest bezpieczniejsza (jeśli zbudowana przez profesjonalistę) ponieważ jej kod nie jest publicznie dostępny i jest tego kodu mniej (mniej miejsca na pomyłkę, błąd i luki).
 • Strona na autorskim szablonie jest tańsza w utrzymaniu długoterminowym. Rzadziej zdarza się, aby aktualizacja WP czy wtyczek zakłócały działanie autorskiego szablonu. My, budując stronę, dajemy gwarancję na dwa lata z możliwością przedłużenia, nie zostawiamy klienta na lodzie. Nie trzeba przedłużać odpłatnie licencji na szablon, jak to bywa w przypadku wielu gotowych szablonów.
 • Obsługa strony tego typu jest znacznie łatwiejsza, jeśli twórca szablonu dobrze opracuje mechanizmy edycji (mechanizmy edycji na WordPressie w bardzo dużym stopniu zależą od tego, jak zostanie zbudowany szablon). Z interfejsami, które my budujemy, tworząc szablony WordPress, radzi sobie każdy. Nasza najstarsza klientka miała 57 lat i sama dokonywała modyfikacji treści i zdjęć na stronie po otrzymaniu od nas wideoinstrukcji.
 • Strona zbudowana na autorskim szablonie przeważnie ma bardziej oryginalny charakter, niż na gotowym i jest mniejsze ryzyko, że trafi się na bardzo podobną stronę w internecie.

Minusy

 • Budowa strony na autorskim szablonie jest droższa niż na gotowym (przeważnie, ale nie zawsze) – w sytuacji, gdy porównujemy ceny dwóch uczciwych przedsiębiorców. Są firmy, które stawiają niskiej jakości strony na gotowych szablonach, a pobierają takie opłaty, że w tym samym budżecie można byłoby zbudować dwie osobne strony na autorskich szablonach przez profesjonalistów.
 • Klient nie wie z góry, jak będzie wyglądać i zachowywać się strona, nie ma dostępnego “demo”.
 • Budowa strony trwa dłużej w przypadku używania autorskiego szablonu. Jeśli projekt jest “na jutro” czy “na pojutrze”, użycie autorskiego szablonu nie wchodzi w grę. Chociaż zdarzały nam się sytuacje, gdzie w wyniku niepoprawnego działania gotowego szablonu i konieczności kontaktu z supportem budowa na gotowym szablonie trwała kilka tygodni i szybciej byłoby zrobione na autorskim.

Podsumowanie

Podsumowując – strona na autorskim szablonie jest jak garnitur szyty na miarę, albo meble przygotowane przez stolarza na zamówienie – zajmuje tyle miejsca, ile powinna i jest idealnie dopasowana do potrzeb. Jest łatwa w obsłudze i szybka. Jest tańsza w utrzymaniu w okresie długoterminowym (ale droższa w budowie). Jest po prostu wyższej jakości.

Strona na WordPress na autorskim szablonie wymaga większego budżetu, ale to bardziej oryginalny wizualnie i bardziej stabilny pod względem działania produkt, działający długoterminowo. Każde życzenie klienta może być spełnione na takiej stronie, jest to kwestia posiadanego budżetu.

Strony na gotowych szablonach można zbudować szybciej i zazwyczaj taniej, ale w długim terminie koszty mogą być bardzo wysokie. Strona taka jest z reguły mniej oryginalna wizualnie, wolniejsza, trudniejsza w obsłudze i bardziej podatna na włamania ze względu na kompleksowość i wymaganie do działania dużej ilości wtyczek. Nie wszystko da się zrobić według życzenia klienta na takiej stronie.

Jeśli planujesz poważne przedsięwzięcie, zapomnij o gotowych szablonach.

Udostępnij wpis
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (8 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

6 komentarzy

 1. karrox pisze:

  Ja jestem za autorskimi szablonami. Firma zbudowała mi na gotowym szablonie stronę, za nieco ponad rok było włamanie, nikt się nie chciał tego podjąć. Potem ktoś inny zbudował mi na autorskim szablonie, już strona działa dwa lata, w dodatku dwa razy szybciej, niż na gotowym.

 2. lerdo pisze:

  Gotowy szablon jest dobry, jak chcecie jakiś krótkotrwały landing page i nie macie specjalisty pod ręką. Mnie to uratowało parę razy. Ale trzeba bardzo dobrze znać te interfejsy, ja już w tym siedzę od lat i jako tako css podstawy rozumiem.

 3. mateush pisze:

  Wykonawca zrobił mi stronę na gotowym szablonie, miała być szybka, a na google page speed nie może wejść na komputery powyżej 70, a na mobilne powyżej 40. I zwala winę właśnie na ten szablon. Wtyczki od przyspieszania nie pomagają. Serwer mam bardzo drogi i bardzo szybki. Czy jedynym wyjściem jest teraz zbudowanie strony od nowa?

 4. marek pisze:

  Radzę wam unikać szablonów opartych o elementor. Jest to tak ciężkie, nikt nie chce mi się podjąć optymalizacji, każdy radzi autorski szablon. Masakra, firma która budowała zapewniała, że będzie szybkie, a teraz unikają kontaktu.

 5. marek pisze:

  Dzięki, dopiero zapoznaję się z tematem WP i bardzo pomocny artykuł

 6. ivar pisze:

  To się sprawdza wszędzie. Ja kiedyś kupiłem szablon w HTML-u gotowy i za pół roku strona mi nie działała już poprawnie. Gotowe, szczególnie darmowe, są bardzo do kitu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *